To se takhle jednoho dne procházel Jiří Bartoška a Bolek Polívka po moravské metropoli, kam chodili na brněnskou JAMU, a do oka jim padla dvě děvčata. Dali hlavy dohromady, posbírali odvahu a holky oslovili. No, zatímco ze Stanislavy se nakonec vyklubala první z pěti Bolkových manželek, Jirkovi a Andree to vydrželo dodnes. „Jak říkají Brňáci, jsme grilovaní od roku 1976,” konstatoval s úsměvem herec v rozhovoru pro Deník. A je to krásné.

Vary s Bartoškou

Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech převzal Jiří Bartoška roku 1994, kdy se jednalo o 29. ročník. Pátrala jsem dlouho, nicméně první společnou fotografii manželů Bartoškových ve Varech se mi podařilo najít z roku 2001 (36. ročník), na níž sedí v kočáře spolu s herečkou Nastassjou Kinski. Od té doby proteklo karlovarským vřídlem víc léčivé vody než bylinného likéru kolonádou a Andrea s Jirkou patří k nejlépe sladěným párům každého roku.

Šarmantní a příkladem

Andrea Bartošková se umí obléknout a s léty svůj šatník coby první dáma festivalu vypilovala na jedničku. Garderobu dokáže zvolit lichotivě a vhodně k úrovni společenské události. Ve svých sedmdesáti letech se stále pyšní pěknou postavou, kterou dává na odiv s elegancí a citem. Účastní se hry s materiály, průsvitnými prvky, a když na to přijde, nebojí se výrazných barev (hlavně červené). S ohledem na věk pracuje i se střihy a se svým šatníkem se vyvíjí. Stejné a typické zároveň pro ni zůstává hladké mikádo s ofinou, podobně jako pro šéfredaktorku americké Vogue Annu Wintour.

Bartoška a jeho brýle

Herec a ředitel festivalu Jiří Bartoška je proslulý svojí zálibou v brýlích, přestože je střídá pomaleji než krabičky cigaret. Velké extravagance se tak na červeném koberci z jeho strany nekonají, nechává vyniknout svou manželku a nejrazantnějším překvapením u něj byl rok 2002, kdy se poprvé ukázal s vousy. Rok na to už byl zase hladce oholený. V obou verzích vždy působí elegantně a důstojně, tak, jak se na velikána české kinematografie sluší a patří.

50. ročník ve znamení vítězství

Každý z osmadvaceti ročníků, které pod taktovkou Jiřího Bartošky doposud proběhly, byl pro manžele svým způsobem významný. Ten jubilejní padesátý měl však jedinečnou auru nejen díky číslovce, kterou nesl, nýbrž hlavně proto, že se ho prezident festivalu účastnil po výhře nad rakovinou mízních uzlin, která jejich životy zamávala. Po chemoterapii už mu narostly vlasy a na ”red carpet” vstoupili s noblesou jim vlastní.

Rubínová svatba

51. ročník festivalu sice nebyl jubilejní, pro Jiřího s Andreou však měl i ten svůj osobní rozměr. V roce 2016 totiž oslavili 40 let bok po boku, takzvanou rubínovou svatbu. Pro tuto příležitost zvolila paní Bartošková ne náhodou něžné bílé šaty z dílny návrhářky Liběny Rochové. Ty doplnila náhrdelníkem s rubíny, který dostala od svého muže. Jiří svou ženu za ta léta moc dobře zná a ví, co jí sluší. I z toho důvodu do něj Andrea vkládá při výběru šperků veškerou důvěru a v jednom z rozhovorů prozradila, že si je nechává kupovat výhradně od manžela.

70 let

Do třetice všeho dobrého, 52. ročník se nesl kromě oslavy filmů v duchu 70. narozenin ředitele filmového festivalu. Oproti předešlému roku Jiří vyměnil kravatu za elegantní motýlek, Andrea oblékla krajkové šaty v krémové barvě, s efektní černou stuhou kolem pasu.

V dobrém i zlém, kouzlo, které kolem sebe Jiří se svou milovanou chotí vybudovali, nemá každý. Na svět přivedli dvě děti a Andrey babička už teď jistě nezoufá, že ”Jirka není doktor”.

Zdroj: iGlanc.cz, KVIFF, Deník

Související články