Víte, co mám ráda na topmodelkách z 90. let? Byly skutečné. Jakože skutečně opravdicky krásné. A každá byla jiná. Nespletli jste si Claudii Schiffer se Cindy Crawford nebo Kate Moss. O třicet let později se ocitáme v éře, kde ženy splývají jedna v druhou, fotí se ve stejných pózách a jelikož používají stejné zkrášlovací filtry, tak i stejně vypadají. Nejvíc strašidelné je to, že už nerozpoznáte realitu od fikce.

Zdroj: Youtube

Digitální influenceři jsou konkurence

Digitální influenceři jsou speciální druh, který se už nějakou dobu rozvíjí. Lil Miquela z Los Angeles si na sebe vydělává už pár let. Má miliony sledujících, navštěvuje společenské akce, setkává se se slavnými osobnostmi, řeší lásky i rozchody a má svoji vlastní partu stejně virtuálních kamarádů. Žije život jako by byla skutečná, čímž vytváří dojem lidskosti, ale i tak na první pohled vidíte, že ji hrstka lidí jen dobře uplácala z jedniček a nul. Pak tu máme umělkyni Noonoouri, která jako první digitální entita podepsala nahrávací smlouvu se společností Warner Music a vydala debutový singl Dominoes. Není skutečná, žije život, který jí někdo živý vymyslel, nicméně je slavná a vydělává skutečné peníze. Ale s pokrokem umělé inteligence dostávají digitální ”ovlivňovači” ty pravé grády.

Jsem Aitana a jsem influencerka

V čele nové éry se vyjímá modelka Aitana Lopez, známá pod přezdívkou Fit Aitana. Je to virtuální modelka, kterou pomocí umělé inteligence stvořil Rubén Cruz a jeho agentura z Barcelony. Už teď mají například i modelku jménem Maia Lima - všimněte si, že každá z holek má ve jménu šikovně vložené AI. Aitana je na Instagramu od července 2023 a zatím se jí podařilo nasbírat skoro 300 tisíc sledujících, kteří nešetří komplimenty.

Když jsem Aitanu viděla poprvé, nevěřila jsem vlastním očím. Narozdíl od jiných virtuálních influencerek totiž vypadá tak… živě! Stále dokola otvírám jednu fotku za druhou a snažím se najít důkaz o tom, že neexistuje. Nejhorší je, že ačkoliv nedýchá, člověk má chuť jí závidět. Normálně žárlíte na robotku, což je smutný, já si to uvědomuju. Ale vidíte tu dokonalou bytost s růžovými vlasy a perfektní postavou, která vydělává víc, než co kdy většina z nás bude, prý už teď má přes 10 tisíc dolarů měsíčně.

Neodmlouvá a dělá, co se po ní chce

Digitální influencer je postava, které její stvořitelé propůjčí osobnost a za všech okolností se na platformách sociálních médií chová jako influencer, co má puls. Jenže narozdíl od influencerů živých, tenhle může nastoupit do práce kdykoliv, neodmlouvá, udělá, co se po něm chce, nemá špatné nálady, periodu, rodinné problémy ani nemoci. Navíc kromě elektřiny a času nic dalšího nejí. No hurá, značky mohou získat přesně to, co chtějí. Modelky jsou šité na míru a zvládnou cokoliv.

Konec jedné éry

Nebojím se, že by to influencery úplně zničilo. Vždycky se najde někdo, kdo bude chtít spolupracovat s lidskou bytostí se všemi jejími problémy. Neuškodilo by tedy, kdyby jich trochu ubylo a vytřídil se hrách od popela, protože už je to únavné, jak vám všichni a všude něco cpou. Teď mi větší vrásky dělá skutečnost, že my, opravdové ženy, nemáme nikdy šanci těmto bytostem ze světa AI konkurovat, a když může umělá bytost vypadat tak skutečně, jak poznáme, co je pravda, a co ne? Dokud si Celeste Barber bude mít z koho dělat srandu, bude svět ještě v pořádku, ale opačného scénáře se dožít nechci.

Zdroj: iGlanc.cz, sociální sítě

Související články