Letošní Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech slaví 58. rok. Není to kulaté číslo, pokud nebereme v potaz obliny osmičky. Přesto tu nějaké jubileum najdeme. Jde totiž o 30. ročník, kterému z pozice prezidenta velí Jiří Bartoška. I on sám je ikonou a jeho přítomnost je vzhledem k jeho zdraví v posledních dvou letech možná i trochu srovnatelná se vzácností hollywoodských stars. Připomeňte si s námi, koho k nám „Barťák“ a jeho tým už dostali.      

Zdroj: Youtube

Leonardo těsně před Titanikem

Kdyby fanynky tenkrát tušily… V roce 1994 se po kolonádě procházel mladíček s čelenkou ve vlasech, způsobný hošík, kterého doprovázeli prarodiče. Tehdy dvacetiletý herec měl za sebou roli ve významném filmu Co žere Gilberta Grapea, jen ho zastínil o kapku slavnější Johnny Depp. Tento mladík si svůj ohňostroj slávy užil o tři roky později. Zatímco Titanic šel ke dnu, kariéra Leonarda DiCapria zamířila vzhůru. Od té doby se u nás neukázal, v roce 2007 Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary navštívila jeho maminka Irmelin DiCaprio, jež tu reprezentovala snímek Jedenáctá hodina, který Leo spoluprodukoval.

Whoopi se bála zlodějů

V roce 1996 se v Karlových Varech ukázala legendární „Sestra v akci“. Whoopi Goldberg jako jedna z mnoha amerických hvězd byla plná dojmů, když se u nás setkala i s českým prezidentem Václavem Havlem. Jelikož jsme ale tehdy měli pár let po revoluci a „západ“ nevěděl, jak to u nás chodí, americká herečka se prý trochu bála, co se bezpečnosti týče.

Největší hvězda Varů? Sharon Stone. A v gumičce!

Je těžké určit, která star byla v celé historii festivalových Varů nejslavnější. Při troše snahy bychom možná mohli ukázat na blonďatou femme fatale Sharon Stone. Ta se na filmovém festivalu v Karlových Varech objevila v roce 2005. I když házela úsměvy na všechny strany, organizátoři byli nejspíš jako na jehlách. Dokonce ji při příjezdu na červený koberec v autě doprovázel sám ředitel festivalu Jiří Bartoška, což nebývá zvykem. Sharon však byla velmi profesionální a vstřícná, dokonce se pobavila i na jednom večírku. Její přítomnost zastínila dalšího hvězdného kolegu, Roberta Redforda, který však, na rozdíl od Sharon, byl prý pěkně nabručený.

Víte, co je pozoruhodné? Že hollywoodská star Sharon Stone si na galavečer, kdy z rukou Jiřího Bartošky přebírala cenu, vzala ke kožešinovému paletu klasickou gumičku. Gumičku! Pokud znáte seriál Sex ve městě, jistě vám hlavě zní hlas Carrie, která svému příteli Bergerovi vyčetla, že v knize použil tento motiv, jelikož přece žádná žena nepobíhá po New Yorku v gumičce. I když je tedy pravda, že Sharon bydlí v LA…

Renée Zellweger přišla o kufr i dress code

V roce 2007 dorazila do Varů Bridget Jones, tedy Renée Zellweger. Její příjezd byl však trošku rozpačitý. Když vstoupila na červený koberec v džínách, mnozí si říkali, že jí etiketa asi nic neříká. Herečce se však v Londýně ztratily kufry a nebohá Renée tak neměla co na sebe. I když jí bylo prý nabízeno, že jí šaty půjčí, odmítla. Naštěstí zavazadla dorazila a herečka zářila v plné kráse. A zpočátku si fesťák užila jako pravá batůžkářka.

Robert De Niro promluvil česky

Mnoho hollywoodských osobností má k naší zemi blízko díky přátelství s Milošem Formanem. Režisér českého původu totiž pomohl popostrčit některé kamarády z mekky světového filmu, aby se k nám přijeli podívat. A byl prý rádcem organizátorů i v případech obezřetnosti. Díky jeho znalosti povah některých stars prý Forman nadnesl, že například takový Jack Nicholson sice slíbí, že na festival přijede, ale pak na to třeba prostě „zapomene“. Kdo se však ukázal jako vřelý host, byl v roce 2008 Robert De Niro. Ten dokonce většinu svého projevu řekl v češtině, kdy bylo roztomilé, jak měl připravené papíry, na nichž se velkými písmeny skvěla foneticky přepsaná řeč. De Niro také pochválil naše filmaře z 60. let, Věru Chytilovou a Jiřího Menzela.

Slaďouš Travolta

Mimořádně milou hvězdou byl v roce 2013 John Travolta. Legendární herec, který je známý i tanečními rolemi (Horečka sobotní noci, Pomáda) si několik rytmických kroků střihl i na pódiu. Fanoušci si pochvalovali, jak byl trpělivý, když se se všemi fotil a podepisoval se jim. Sám Travolta uvedl, že ho vřelé přijetí na festivalu nabilo energií. Jediný, kdo se zapotil, byla jeho ochranka, která například musela utnout jeho nekonečné loučení s fanoušky. Po Varech si herec musel ještě zkouknout Prahu, kam se po festivalu vydal.

Mel Gibson mile překvapil

O rok později se ve Varech ukázal Mel Gibson. Laťka vřelosti byla po Travoltovi vysoká, avšak Mel nezklamal. I když má herec někdy drsný kukuč, zejména k fanouškům byl velmi milý a vstřícný. Tehdy dokonce natáčel pořad Na plovárně s Markem Ebenem, kdy bylo poprvé přítomno publikum. A pamatujete vtipnou znělku festivalu, kterou Gibson poté natočil? Je vidět, že je pro každou legraci.

Julianne Moore má k Varům blízko

Svůdná kráska Julianne Moore se také stala miláčkem publika. Fanouškům se trpělivě podepisovala, fotila se s nimi, úsměv jí nemizel z tváře. Herečka prozradila, že k nám má blíže, než bychom čekali. Její rodina kdysi žila ve Frankfurtu, takže Julianne má dobrý přehled o naší historii.

Opora pro Johnnyho Deppa

Zatímco Karlovy Vary a s nimi všichni čeští fanoušci v roce 2021 nadšeně vítali „Piráta z Karibiku“ Johnnyho Deppa, někteří jeho tehdejší odpůrci protestovali, že se herci věnuje taková pozornost. Depp tehdy procházel skandálními soudy se svou ex Amber Heard, kdy byl popisován jako vulgární násilník. Nedlouho poté byl zproštěn všech obvinění. Naši zemi si však zapamatoval, že mu jako jedna z mála nezavřela dveře, proto u nás zanedlouho vystoupil na koncertech. O rok později jako speciální host Jeffa Becka, za dva roky u nás zahrál s Hollywood Vampires.

Zdroje:

Související články