Emily Blunt je už devět let jak britskou, tak americkou občankou. Jak sama říká, tělem, duší a přízvukem zůstává Britkou jako poleno, Američankou se pak stala především kvůli své rodině. A daním, jak s humorem přiznala: „Nechala jsem se Amerikou nakonec svést. Můj manžel je Američan a moje děti taky, což jsou tři mí nejbližší lidé na světě, tudíž nebylo moc co řešit.“
Nejprve bydleli v Los Angeles, v roce 2016 přesídlili do Brooklynu. „Cítím se tu jako doma, je to taková vesnice uprostřed New Yorku. Naši přátelé bydlí nedaleko, což je báječné, a lidé jsou tu navíc na známé tváře poměrně zvyklí. Občas se stane, že když vyzvedávám děti, někdo z rodičů na mě ukáže se slovy: Hele, Mary Poppins. Ale jejich ratolesti jen odmítavě zakroutí hlavou… Ráda bych žila v Londýně, ovšem tohle je asi druhá nejlepší možnost,“ říká herečka, která v posledních letech okouzlila diváky zejména jako zmíněná Mary Poppins v muzikálu Mary Poppins se vrací, v hororu Tiché místo a také ve westernovém seriálu Angličanka.
Role paní Oppenheimerové
Loni zazářila také jako Kitty Oppenheimerová, manželka Roberta Oppenheimera, vynálezce atomové bomby. Spektakulární životopisné drama Oppenheimer natočil Christopher Nolan, jenž jí svěřil složitý vedlejší part frustrované manželky. „Nebyla to jednoduchá žena, rozhodně nesplňovala ideál ženušky v domácnosti, ale na to se jí osud moc neptal. Skončila u žehlicího prkna v Los Alamos uprostřed nicoty Nového Mexika a musela z toho šílet,“ říká Emily s tím, že hrát ji bylo neuvěřitelně zajímavé, protože Kitty byla rovněž vědkyně, leč limitovaná dobou, v níž žila. „Mnoha ženám z minulých generací jednoduše nebylo umožněno mít zároveň kariéru i rodinu, očekávalo se od nich, že si vyberou jen jedno. Pokud zvítězila práce, stejně na ně všichni koukali skrz prsty. Vidím to ještě dnes, ženy po sedmdesátce zjišťují, že celá jejich identita byla postavena na roli matky a manželky. A když je to pryč, snaží se najednou přijít na to, kým vlastně jsou, a znovu získat své já,“ říká herečka, která už prý umí dělit čas mezi práci a rodinu.
Přípravě na roli v Oppenheimerovi ovšem věnovala času až dost. Nic přitom nepodcenila, ostatně jako nikdy, a pečlivě si nastudovala veškerá fakta. „Dostat se do postavy je pro mě pořád niterný proces, záleží na detailech, které vás nakonec navedou na správnou cestu. I když už mám něco za sebou, mám z každého nového projektu obavy. Když přijdu první den na natáčení, jsem úplně ztuhlá. Pak to povolí a nechám se svou postavou doslova pohltit,“ popisuje herečka, která získala za roli Kitty Oppenheimerové nominaci na Oscara.
Z domu maximálně na dva týdny
Svůj postoj ke slávě odkoukala od Judy Dench, s níž kdysi účinkovala ve svém prvním velkém divadelním představení. „Judy nosí svůj úspěch a slávu tak lehce. Jako mladá jsem měla ráda konkurzy, tam nikdy nic není jisté. Nechtěla jsem se cítit tak, že celý můj život závisí na jediné roli,“ říká a dodává, že když někdy zahlédne svou tvář na plakátě, napadne ji, kdo to tam vlastně je.
„Nastane u mě takové odosobnění. Moje děti to mají stejně – vidí tam mámu, ale vlastně je to nezajímá. Nadchnout je naopak dokáže, když je vyzvednu ze školy a jdeme si spolu třeba zaplavat,“ říká matka dvou dcer, jež dodržuje pracovní pravidlo – nebýt pryč z domu déle než dva týdny v kuse. „Holky jsou tvrďačky, jsou zvyklé na tenhle náš divný způsob života, ale stejně je to pro ně náročné, když jsem pryč,“ dodává herečka, která je od roku 2010 provdaná za kolegu Johna Krasinského. Spolu mají zmíněné dvě dcery – Hazel a Violet.
Zdroj: iGlanc.cz, časopis TV Magazín