Slavná Gottova Bertramka se otevře

V minulém roce Ivana Gottová, vdova po populárním zpěvákovi Karlu Gottovi, potěšila nejen české fanoušky. Prozradila, že se po letech stěhuje z Bertramky, z níž se stane muzeum slavného zpěváka. Dům na kopečku tak jistě přivítá řady fanoušků nejen z Česka, ale i ze zahraničí. Mimochodem, pokus o jisté muzeum Karla Gotta tu již byl. Ještě za života zpěváka vznikl Gottland v secesní vile v Jevanech. Tu slavík koupil kdysi pro své rodiče. Dům nakonec prodal a nový majitel přišel právě s myšlenkou udělat z domu poutní místo pro fanoušky. Zájem však brzy opadl. Bertramka, v níž Karel Gott prožil velkou část života, má však větší potenciál. Budete procházet místy, kde mistr tvořil hudbu, maloval své obrazy, podíváte se i na terasu, odkud je Praha jako na dlani.   

Zdroj: Youtube

Hrabalova chatička je velmi žádaná

Kersko nedaleko Prahy je oblíbeným turistickým místem díky spisovateli Bohumilu Hrabalovi. Proslavil jej snímek Slavnosti sněženek, v tamní hospůdce si dokonce můžete dát kančí maso se šípkovou a se zelím jako ve slavném filmu. V Kersku se nachází i Hrabalova chata. Ačkoli jde o malou, skoro až nenápadnou stavbu, tak jakmile se v předešlých letech na pár hodin otevřela veřejnosti, ihned se sem nahrnuly davy návštěvníků. Kdo se do chatky nestihl podívat, nemusí zoufat. K příležitosti 110. výročí narození spisovatele by se domeček měl otevřít nastálo.   

Elvisův palác

Království krále Rock 'n' Rollu patří k nejnavštěvovanějším soukromým subjektům ve Spojených státech. Původní domov Elvise, Graceland, byl jako muzeum otevřen roku 1982 a od té doby jej ročně navštíví statisíce lidí. Pro vaši představu, v roce 2016 se tu mihl neuvěřitelný 20timiliontý návštěvník. Rozhlehlé sídlo najdete v Memphisu v Tennessee, adresa dnes již nese zpěvákovo jméno – Elvis Presley Boulevard 3 764. Projdete si zdejší nazdobené komnaty, podíváte se i na místo, kde Presley zemřel (v koupelně), poklonit se mu můžete u hrobu na zahradě domu.

Versaceho luxus i smrt

Vila Casa Casuarina na South Beach v Miami je nepřehlédnutelná. Bílá majestátní stavba je však zvenčí ještě střídmá. Kdo miluje styl Versace, nadchnou ho zdobnost a opulence, které jsou v interiéru znatelné na každém kroku. Jelikož jde o domov designéra, nechybí umělecké zdokonalení celého zážitku. Všude kolem voní květiny, průvodcem vám budou i tóny vážné hudby. Pokocháte se sochami, obrazy, nechybí vyobrazení typického znaku Versace – medúzy, luxus se odráží v kohoutcích i záchodového prkýnka ve zlatě.  A kdo má hodně zlata v peněžence, může dokonce přespat v jednom z přilehlých apartmánů. Zajímavým místem pro turisty je samozřejmě i prostor u schodiště, kde byl slavný Gianni Versace zastřelen.

Modré mámení Yvese Saint Laurenta

Módního designéra Yvese Saint Laurenta si lidé zakotvili ve Francii, ve skutečnosti se narodil v Alžírsku a k severní Africe měl tak specifický vztah. I proto propadl fantastické oáze klidu, zahradě Jardin Majorelle v Marakéši, kam pravidelně jezdil. Místo bylo původně domovem malíře Jacquese Majorella. Po jeho smrti chtěl prostor koupit hotelový řetězec, tehdy jej však slavný návrhář přeplatil a vybudoval si tu dokonalé zázemí. Dnes můžete kousek té jedinečné atmosféry nasát i vy. Zahradě dominují odstíny královské modři, které souzní se záplavou rostlin a fontánek.

Zdroj: iGlanc.cz, Kudy z nudy, Deník, CNN, The Jardin Majorelle, Graceland

Související články