Dakota má za sebou poměrně neobvyklé dětství, jež bylo jednoznačně ovlivněné hereckým povoláním jejích rodičů Melanie Griffith a Dona Johnsona, babičky Tippi Hedren a také jejího otčíma Antonia Banderase. Neustále se stěhovala. Nikde nebyla pořádně doma, což jí způsobilo mimo jiné problémy se studiem.

Zdroj: Youtube

„Nenaučila jsem se nikdy, jak se mám správně učit. Když žijete půl roku v Budapešti, protože tam váš otčím natáčí Evitu, a studujete v hotelovém pokoji, nějak vám pak nejde do hlavy, že když nakonec začnete chodit zase do normální školy, měli byste třeba pravidelně vstávat a být tam včas. Byla to katastrofa. Dlouho jsem si myslela, že se mnou něco je, že mi mozek nepracuje normálně. Pak mi došlo, že jen funguje jinak,“ vzpomínala Dakota na netradiční dospívání, jež bylo ovlivněné také ADHD poruchou a depresemi, které jí diagnostikovali ve čtrnácti letech. Nakonec se po maturitě rozhodla, že se vrhne také do hereckého světa a filmového byznysu.

„Všichni v naší rodině se takhle živili, takže mi to přišlo nějak přirozené. Rozhodně mě ale nikdo do ničeho netlačil,“ říká. Hlavně ze začátku si ale dávala pozor na nabídky, které přijímá. „Snažila jsem se vyvarovat projektů, na nichž by byly sebemenší otisky prstů někoho z mé rodiny. Cíleně jsem postupovala tak, abych se od nich pracovně separovala. Odmítla jsem pár věcí, a myslím, že jsem udělala dobře.“

Konec erotické šedi!

Když získala roli v trilogii podle bestsellerů E. L. James Padesát odstínů, počítala s tím, že se budou probírat její nahé a milostné scény – a že jich nebylo málo. Šest let po premiéře posledního dílu je na své nestydaté angažmá stále hrdá. „Nemám potřebu se od těch filmů nějak distancovat. S každým dalším snímkem, který jsem od té doby natočila, mohli diváci vidět, co všechno dokážu. Otevřelo mi to hodně dveří,“ prozaicky popisuje svůj postoj k účinkování v erotické, lehounce sado-maso romanci.

Letos bude superhrdinkou!

Od velkých projektů se pak odklonila a věnovala se menším snímkům – musíme zmínit drama podle skutečných událostí Náš příběh, jež se věnovalo tématu rakoviny, a také adaptaci bestselleru Eleny Ferrante Temná dcera se stejnojmenným názvem. V roce 2019 navíc herečka založila produkční společnost TeaTime Pictures. „Když jste u filmu jako herečka, nemůžete do procesních věcí mluvit. Na něčem pracujete, a aniž dopředu tušíte nebo to můžete ovlivnit, může z toho nakonec vylézt něco úplně jiného. Jako umělec pak jen nevěřícně kroutíte hlavou. Chci být jednoznačně součástí toho procesu a chci, aby mé nápady a také řemeslo byly respektovány. Práce mě naplňuje, a když točím, jsem v tom neustále ponořená a dávám do toho srdce,“ komentovala důvod vzniku vlastní firmy. Prozatím v rámci TeaTime Pictures produkovala menší nezávislejší snímky, v nichž si také zahrála (Cha Cha Real Smooth, I am OK?, Daddio), a na dalších pracuje. Zcela odlišnou polohu si ale vybrala pro letošní rok – rozhodla se stát superhrdinkou!

Superdakota

Ve snímku Madam Web hraje zdravotnici Cassandru, která je nadána jasnozřivostí. Nic moc víc toho ale o zápletce není známo. Děj se odehrává v roce 2003, ovšem jde o samostatný příběh. Dakota si zprvu vůbec nebyla jistá, jestli je ona sama ze superhrdinského hereckého těsta. „Když jsem si přečetla scénář, dost jsem pochybovala o tom, že já jsem ta správná volba, ale postava Cassandry mě zaujala. Nechala jsem se omámit jejími superschopnostmi. Říkala jsem si, že bych vlastně ráda takovou hrdinku na plátně viděla, mladou ženu, jejíž supersilou je její mysl,“ říká Dakota a dodává, že práce na trikovém dobrodružství pro ni byla velice neobvyklá zkušenost.

Vjet s taxíkem do restaurace ji nenechali

„Nikdy jsem netočila film, kde bych stála před modrým pozadím, slyšela zvuk exploze a někdo zařval „výbuch“ a já musela hrát jako o život, jako že za mnou právě něco bouchlo. Připadalo mi to naprosto bláznivé, říkala jsem si, doufám, že to nějak zvládnu a odvedu dobrou práci,“ svěřila se upřímně herečka. V rámci příprav na natáčení si také užila něco kaskadérských tréninků, hlavně co se řízení různých vozidel týče. „Ukázalo se, že jsem v tom docela dobrá, vážně umím pár triků. Divokých. Ve filmu řídím snad všechno, záchranku i taxík. Nejraději vzpomínám na den, kdy jsme točili sekvenci, v níž můj taxík vjede doprostřed restaurace. Ten mě ale nakonec řídit nenechali, což mě tedy doteď mrzí. Chtěla jsem, ale producenti přirozeně nechtějí vystavit svou hlavní herečku skutečnému nebezpečí. Tedy samozřejmě pokud nejste Tom Cruise. Ale tam se dostanu, pracuju na tom,“ s lehkou ironií vtipně komentovala své schopnosti.

Snímek režisérky S. J. Clarkson (seriály Dexter, Boj o moc, Anatomie skandálu) vstupuje do českých kin na svatého Valentýna. Dakota se těší z poměrně velké fanouškovské základny, je momentálně „americkým zlatíčkem“ a po premiéře Madam Web se její pozice jistě jen upevní. Už teď jsou každý její krok či slovo pod drobnohledem i poměrně seriózních médií. Když na konci loňského roku vyšel její rozhovor v The Wall Street Journal s titulkem „Dakota Johnson ráda spí čtrnáct hodin denně“, strhla se obří mela a novináři se předháněli s trefnějšími komentáři a názory. Teprve před nedávnem stále pobavená Dakota uvedla všechno na pravou míru. „Já jsem tohle ale vůbec neřekla! Jen jsem během toho rozhovoru prohodila, že bych klidně uměla prospat i čtrnáct hodin. Ale nevyžaduju to, nejsem přece monstrum,“ prohlašovala s upřímným smíchem v talk show moderátora Jimmyho Fallona. „Já prostě jen dobře spím. Kdybych si třeba vzala nějaký prášek na spaní, tak se vzbudím příští rok!“

Dakota a Chris Martin

V roce 2017 načapali fotografové Dakotu a frontmana kapely Coldplay (bývalého manžela Gwyneth Paltrow) na utajeném „randíčku“. Od té doby jsou nerozdělitelní, avšak své soukromí si zuby nehty chrání. Ve střídavé péči mají Chrisovy děti Apple (19) a Mosese (17), žijí v kalifornském Malibu.

Dakota Johnson

  • Dakota Mayi Johnson se narodila 4. října 1989 v Texasu herečce Melanii Griffith a herci Donu Johnsonovi. Její babička je Tippi Hedren.
  • Dakota chtěla být herečkou odmalička, ale rodiče trvali na tom, že musí řádně dokončit aspoň střední školu. Jako teenager tak začala s poměrně úspěšnou modelingovou kariérou.
  • Před kamerou se objevila v deseti letech v roličce ve snímku svého otčíma Antonia Banderase Léto v Alabamě, ale první skutečná role přišla až v roce 2010 v dramatu Sociální síť.
  • Po několika vedlejších úlohách přišla v roce 2015 hitovka Padesát odstínů šedi, kterou následovalo Padesát odstínů temnoty (2017) a Padesát odstínů svobody (2018).
  • Objevila se také v mysteriózním krimithrilleru Zlý času v El Royale, romantické komedii Jak přežít single nebo austenovské adaptaci Pýcha a přemlouvání.
  • V roce 2019 založila spolu s bývalou kreativní producentkou Netflixu Ro Donnelly vlastní produkční společnost TeaTime Pictures.
  • Hovoří plynně francouzsky, hraje skvěle na klavír a ráda se věnuje malbě.
  • Letos začíná rok velkou akční jízdou v adaptaci komiksu Marvel s názvem Madam Web.

Zdroj: časopis TV Star

Související články