Hrát chtěla od doby, kam sahá její paměť. Rodiče nikdy v showbyznysu nepracovali, do kariéry ji nenutili, a naopak podporovali její zájem, což Dakota často v rozhovorech připomíná. „Máma mi pomáhala od začátku, protože viděla, že mě to baví a že na to asi mám. Věřila mi. Ale hlavně se obětovala, abych se já mohla realizovat. Proto je mi z duše protivné, když se někde dočtu, že mě naši někam tlačili,” říká dnes úspěšná herečka.

Zdroj: Youtube

Neuvěřitelná překvapení od celebrit

Její dětství i celý následující život se s objeveným talentem rychle proměnily a ona vyrůstala obklopená hollywoodskými superhvězdami. „První iPod a mobil jsem dostala od Toma Cruise, když jsme točili Válku světů. Kurt Russell mi věnoval živého koně. Myslím, že jim šlo ale více o vzpomínky než o hodnotné dary. Když jsem slavila desáté narozeniny, točila jsem zrovna s Robertem De Nirem. Jednou při obědové pauze mi všichni udělali oslavu – nasadili si papírové narozeninové kloboučky a zpívali. Svoje sedmé narozeniny si zase pamatuju díky tomu, že mi Michelle Pfeiffer vyzdobila přívěs balonky a všude mi dala bonbony,” tahá Dakota z rukávu vzpomínky, které se zdají téměř neuvěřitelné.

Zároveň však dodává, že brzký start takhle spěšné dráhy má i své negativní stránky. „Diváci mě sice skutečně viděli vyrůstat, ale i tak si spousta lidí myslí, že jsem pořád malá holka. Nedávno mě někdo zastavil a povídá mi ,Ty jsi Dakota. Ty jsi to dítě?´ Máma mě tenkrát litovala, ale nedá se nic dělat. Prostě to tak je, s tím těžko něco udělám, smířila jsem se s tím,” říká letošní třicátnice a dodává, jak velkým milníkem pro ni byly jedenadvacáté narozeniny.

„Byl to velmi osvobozující pocit. Častokrát se mi stalo, že jsem třeba při nějaké večeři po premiéře jen zvedla sklenku k přípitku a hned mě sjelo několik párů očí, jestli se to opovážím pít. Nesměla jsem nic pokazit, nijak se provinit. Alespoň jsem cítila, že se to ode mě očekává. Trochu jsem z toho šílela, protože přece každý teenager musí zákonitě dělat chyby. Po jedenadvacátých narozeninách ta tíha zmizela, cítím se prostě svobodnější,” vysvětluje.

Cesta do režisérského křesla

Za jejím úspěchem kromě velkého talentu ale stojí především dřina a také pověstný tah na branku. „Myslím, že jsem poměrně hodně cílevědomá. Ovšem zkušenost už mě naučila, že předem vytyčených cílů jen málokdy dosáhnete tak, jak jste si původně plánovali. Nedoufám, že se stane přesně to, co si vysním, nebo že budu spokojená, až konečně docílím toho a toho. Tak to nefunguje. Je důležité za něčím jít, mít vizi a energii. Myslet si, že jedna konkrétní věc vás udělá konečně šťastnými, je hloupost," říká.

Díky své cílevědomosti získala roli Squeaky, jedné z následovnic Charlese Mansona v Tarantinově snímku Tenkrát v Hollywoodu. Jak? Prostě mu napsala. „Věděla jsem, že točí, tak jsem se mu připomněla. Pozval mě na konkurz a skončilo to rolí ženy, která skutečně žije. Byl to můj splněný sen, jinak to popsat ani nedokážu. Hrála bych u něj cokoliv,” vzpomínala na natáčení velkého filmového hitu.

Po více než dvaceti letech před kamerou to ale energickou mladou dámu čím dál víc táhne také do režisérského křesla. Přispěla svým krátkým filmem do série "kraťasů" o moderních ženách, které zaštiťuje módní značka Miu Miu patřící do rodiny Prada. „Napsala jsem scénář a poslala ho přímo paní Pradě. Napsala mi, že se nemůže dočkat, až to uvidí. Byla jsem vyděšená. Natáčeli jsme jen dva dny, a když jsem první večer přišla domů, měla jsem tisíc chutí se tam nazítří už nevrátit. Ráno jsem se probudila a měla jsem pocit strašlivé kocoviny. Byla jsem nervozitou plně pohlcená. Nakonec jsem se asi nikdy necítila pyšnější na něco, co jsem udělala. Určitě bych jednou chtěla natočit celovečerní film a zároveň spolupracovat se svou sestrou Elle. Vždycky jsme mluvily o tom, že něco uděláme společně,” odkrývá svoje plány do budoucna Dakota.

Její neméně úspěšná sestra Elle Fanning je rovněž současnou hereckou hvězdou. Nabízí se tedy otázka, zda je mezi sestrami pracovní rivalita. Podle slov obou v žádném případě. „Nikomu jinému nepřeju úspěch víc než své sestře. A vím, že ona to má stejně, říká Dakota a dodává, že se skutečně velice podporují. Navíc mám štěstí, že je někdo z rodiny v showbyznysu a rozumí tomu, jaké to je a čím si často procházím. Samozřejmě že s Elle mluvíme o filmech i rolích, ale k tomu je toho v našem vztahu mnohem víc.” V roce 2021 spolu sestry dokonce založily produkční společnost, v níž se však doposud více realizovala Elle. Dakota chystá pravděpodobně na letošní rok svůj první produkční projekt, v němž si také zahraje. Půjde o celovečerní režijní debut herečky Kirsten Dunst podle knihy Sylvie Plath s názvem Pod skleněným zvonem.

Dakota a Elle také plánují společný film, ovšem zatím jen jako herečky, francouzská režisérka Mélanie Laurent je obsadila do své adaptace válečného bestselleru Slavík spisovatelky Kristin Hannah, který vypráví o dvou sestrách rozdělených událostmi druhé světové války.

Dakota, Ray a Holky z lepší společnosti

Romantická a trochu i rodinná komedie s prvky dramatu měla premiéru v roce 2003, kdy bylo Dakotě pouhých devět let. Příběh se orientuje na nesourodé duo, které tvoří dětinská mladá žena Molly (Brittany Murphy) a předčasně dospělá dívenka Ray, kterou ztvárnila Dakota. Molly nečekaně přijde o své dědictví, ze kterého žila poslední roky, a musí se začít zaobírat každodenními starostmi, a především tím, kde sehnat peníze na zaplacení účtů. Najde si práci jako chůva smutné a uzavřené dívenky Ray, jejíž matka na ni nemá čas a otec leží v kómatu. Velmi rozdílná dvojice si ale přes počáteční neshody k sobě najde cestu, a nakonec jim jejich nové přátelství pomůže objevit nové pravdy o jejich vlastních nitrech… Dakota dodnes s láskou vzpomíná na svou parťačku Brittany Murphy, která zemřela šest let po natáčení za dosud ne zcela vyjasněných okolností ve dvaatřiceti letech. „Brittany mě naučila, že je potřeba se bavit. Byla jako sluneční paprsek a měla úžasně hravého ducha. Starala se, aby každý den byl nějak speciální. Byla úžasná.“

Dakota Fanning

Hannah Dakota Fanning se narodila 23. února 1994 v americkém státě Georgia. Patřila k nejznámějším dětským herečkám, poprvé se objevila v šesti letech v seriálu Pohotovost. V sedmi získala uznání kritiků za roli v dramatu Jmenuji se Sam vedle Seana Penna. V dětských rolích se objevila u Stevena Spielberga (Válka světů) nebo Tonyho Scotta (Muž v ohni). V patnácti se stala součástí ságy Twilight. V dospělých úlohách jsme ji mohli vidět například v ceněném seriálu Psychiatr, v Tarantinově opusu Tenkrát v Hollywoodu, režijním debutu Ewana McGregora Americká idyla nebo seriálu První dáma. Ve třiceti letech má na kontě přes šedesát rolí a stihla vystudovat vysokou školu. Má mladší sestru Elle, jež je také slavnou herečkou.

Zdroj: časopis TV Star

Související články