Catherine a Christiana pojilo velké sourozenecké pouto, a tak není divu, že ji slavný návrhář zmiňoval ve většině svých biografií. Catherine byla nejmladší z pěti dětí rodiny Diorových, která žila ve velkolepé vile v normandském městečku Granville. Jejich idylický život bohužel brzy přerušila smrt maminky a další ránou byla ekonomická krize, kvůli které rodina skončila na mizině.
Osudová láska i mučení gestapem
Dospívající Catherine se přestěhovala do Paříže, kde žila společně s Christianem. Zatímco on podnikal své první kroky do světa módy, ona si vydělávala prodejem klobouků a rukavic. Když vypukla druhá světová válka, vydala se na jih Francie a tam se živila prodejem zeleniny. Po náhodném setkání s o deset let starším francouzským odbojářem Hervém des Charbonneries, se ovšem její život navždy změnil. Okamžitě se do něj zamilovala a brzy se také přidala k odboji. Pod krycím jménem "Caro" strávila následujícího dva a půl roku uvnitř zpravodajské sítě a sbírala informace pro polskou a britskou rozvědku. Její tajná práce ji nakonec zavedla zpátky do Paříže, kde opět bydlela s bratrem Christianem. Jenže v roce 1944 ji zatklo gestapo a nacisté ji po dlouhém mučení, během kterého neřekla ani slovo, poslali do francouzského vězení.
Unikla z pochodu smrti
Catherine nakonec skončila v jednom z posledních vlaků do koncentračního tábora, které opustily Paříž před osvobozením hlavního města. Její bratr Christian se ji tehdy snažil zachránit a prosil své známé o pomoc. Nakonec uspěl u jednoho švédského diplomata, který Catherine zařídil propuštění do jeho péče. Bohužel už bylo na zastavení vlaku příliš pozdě a Catherine skončila v koncentračním táboře Ravensbrück, po kterém během několika měsíců následovalo několik dalších. Jako zázrakem se jí nakonec podařilo uniknout z pochodu smrti a dostat se zase do Paříže. Byla tehdy tak vyhublá a zničená, že ji nemohl poznat ani její bratr.
Slečna Dior
O přibližně dva roky později debutoval Christian Dior se svou první kolekcí New Look a na konci roku 1947 uvedl na trh svůj první parfém. Vypráví se, že když tehdy vymýšlel název pro vůni, která měla symbolizovat sebevědomou a výjimečnou ženu, vešla do místnosti Catherine a jeho kolegyně najednou zvolala: "Voila, Miss Dior!" A tak byl název legendárního parfému na světě.
A jak to bylo dál?
Catherine Dior se stala výraznou osobností francouzského odboje a poválečného boje za ženská práva. V archivu válečného odboje je připomínána jako „mimořádná mladá vlastenka“, která svým mlčením při výslechu zachránila životy mnoha lidí. Za svou statečnost získala řadu ocenění včetně nejvyššího francouzského vyznamenání za zásluhy - Řádu čestné legie. O slávu ani bohatství ale nestála a zbytek života žila mimo záři reflektorů na farmě v Provence a prodávala květiny po boku milovaného Hervého. Po bratrově předčasné smrti v roce 1957, se ujala uchování jeho odkazu, pečlivě sepisovala vybavení jeho domu a stala se čestnou prezidentkou Musea Christiana Diora, v jehož čele stála až do své smrti.
Zdroj: iGlanc.cz, historyextra.com, vogue.com