Ambice mu nechybí
Bradleyho okouzlilo filmové umění už jako malého kluka, když mu táta pustil Sloního muže od Davida Lynche. Hereckou kariéru započal nejdříve hlavně díky „hezké tvářičce“, ovšem jakmile se naskytla možnost, pustil se do realizace svých kreativních snů. S myšlenkou začít režírovat koketoval dlouho, ten pravý okamžik přišel v roce 2014 po dokončení válečného dramatu Americký sniper, na kterém spolupracoval jako herec a producent s Clintem Eastwoodem. Nedbal na rady kolegů a kamarádů, že by měl začít raději s menšími projekty, třeba seriály nebo reklamou. Chtěl se vydat z posledního kousku sil – usmyslel si natočit vlastní verzi hudebního příběhu Zrodila se hvězda.
Bradley se kvůli svému vysněnému filmu naučil hrát na kytaru, na klavír, skládat písničky, zpívat o oktávu níž, ovládl jižanský akcent. Dokázal také přesvědčit studio, že obsadit herecky téměř nezkušenou popovou divu Lady Gaga do druhé hlavní role má smysl. Nakonec byl ze snímku v roce 2018 hit a písničky z něj se dlouho držely v žebříčcích hitparád – sám Bradley dokonce získal dvě ceny Grammy!
Mistr Bradley
Bradley dokázal, že je šikovným metodickým hercem i ctižádostivým režisérem, který si umí prosadit svou vizi. „Podle mě je umění jednou z cest, jak se vypořádat s tou občas zoufalou realitou bytí na tomto světě. Umění svým způsobem léčí. A co přesně si kurýruju já? Nic konkrétního, myslím, že se prostě jen tak léčím z toho, že jsem lidská bytost,“ odpověděl upřímně v rozhovoru pro New York Times. Covidovou karanténu strávil – kromě péče o dcerku Leu, kterou má s bývalou přítelkyní a topmodelkou Irinou Shayk – psaním scénáře a přípravami druhého celovečerního režijního počinu s názvem Maestro. Rozhodl se ukousnout si další obří sousto – jedná se totiž o biografii hudebního génia Leonarda Bernsteina. Výsledný snímek, který měl premiéru loni a účastnil se, bohužel neúspěšně, i oscarového klání, pokrývá více než třicet let umělcova života. Proč se Bradley rozhodl zrovna pro tuto náročnou látku? „Jako malého mě fascinoval jeden kreslený příběh Bugse Bunnyho, ve kterém ten králík diriguje orchestr. Zároveň jsme měli doma spousty nahrávek vážné hudby. Když jsem pochopil, jakou moc má dirigent, že jen mávne rukou a ozve se zvuk, stal jsem se tou myšlenkou a představou přímo posedlý. K Vánocům jsem si tehdy pak hned napsal o taktovku,“ vzpomínal pro časopis The New Yorker. Tu hůlku pak s sebou nosil na střední i na vysoké škole, neustále poslouchal klasickou hudbu a předstíral, že diriguje. Ta vášeň ho nikdy neopustila.
Před více než sedmi lety se mu ozval Steven Spielberg. Měl coby producent v ruce scénář o životě Leonarda Bernsteina a zjišťoval, jestli by si ho Bradley nechtěl zahrát. „Tehdy jsem ale viděl smysl práce v tom, když můžu film napsat i režírovat. Řekl jsem mu, ať mi dá nějaký čas, že si udělám vlastní rešerši a zjistím, jestli dokážu napsat něco vlastního,“ vzpomínal na další zlomový okamžik Bradley. A dokázal. Práce ho nakonec pohltila. Sešel se s Bernsteinovými třemi dětmi, aby je požádal o hudební práva. A pak už jen zbývala maličkost – najít studio, které projekt zaplatí. Po mnoha odmítnutích ze stran velkých hráčů nakonec na osmdesátimilionový rozpočet kývl Netflix.
Splněný celoživotní sen
Jádrem příběhu je vztah Bernsteina a jeho manželky, uznávané divadelní a televizní herečky Felicie Montealegre (Carey Mulligan), s níž strávil šestadvacet let až do její smrti v roce 1978 a měl s ní tři děti. „Byli to dva lidé, kteří byli naprosto fascinováni jeden druhým: kulturně, umělecky, mentálně i duševně. A byli absolutně otevření v tom, kdo skutečně jsou. Felicia věděla, že Lenny je drak, který prohání ženy i muže, už když do manželství vstupovala,“ říká Bradley, jehož oscarová nominace nakonec opět vyšla naprázdno. Ovšem splnil se mu velký sen – skutečně dirigoval! A to hned Mahlerovu Symfonii č. 2 se samotným Londýnským symfonickým orchestrem.
„Měl jsem šest let na to se připravit. Chodil jsem pořád na koncerty vážné hudby, sledoval jsem záznamy samotného Bernsteina. Měli jsme na to osudné natáčení jeden jediný den – a já najednou ztrácel tempo a věděl jsem, že je to všechno špatně. Věděl to i orchestr, kamera to věděla. Nepodařilo se to. Nemohl jsem spát, druhý den jsem se rozhodl, že všech těch pětasedmdesát hudebníků a sbor přivedeme zpátky. A najednou mi to šlo! Pak za mnou dokonce přiběhl tympánista a povídá: ‚Víte, včera jste stál za prd, musíte použít tu nahrávku z dneška. Skutečně jste nás dirigoval, Lenny.ʻ Doufám, že i on sám by byl spokojený. Byla to ta nejšílenější věc, kterou jsem zatím udělal,“ říká muž, který si splnil celoživotní sen.
A kam povedou jeho kroky dál? Pracuje na svém třetím celovečerním režijním počinu s názvem Is This Thing On? a je spojován s novým Spielbergovým bijákem s mnohé napovídajícím názvem Bullittův případ.
Bradley, Eddie a Všemocný
Režisér Neil Burger, který zazářil díky filmu Iluzionista, obsadil do Všemocného v roce 2011 Bradleyho Coopera, Roberta De Niro a Annu Friel. Film se stal hitem a seriálovou inspirací. Eddie je věčně začínající newyorský spisovatel, jenž vizáží začíná připomínat bezdomovce. Má sice smlouvu na román, ale nenapsal ještě ani řádku. Na ulici však potkává svého bývalého švagra Vernona (Johnny Whitworth) a ten okamžitě odhadne, v jaké situaci se Eddie nachází. Vernon momentálně pracuje ve farmaceutickém průmyslu a u piva Eddiemu šoupne pod nos revoluční pilulku. Je v ní celá lidská budoucnost, neboť dokáže zvýšit využití mozkové kapacity až o osmdesát procent.
Z Eddieho je najednou génius, odborník na literaturu, ale i třeba na právo a finance. Naopak trochu pozdě mu dojde, že onen „zázrak“ nebude zcela legálního původu a zajisté bude mít nějaké ty vedlejší účinky. Originální snímek režiséra Neila Burgera (Iluzionista, Divergence) se nechal inspirovat románem Alana Glynna a nenápadně se opírá do obrovského množství doplňkových farmak, která se lidstvo především v posledních letech naučilo užívat. Finančně velmi úsporný film divácky uspěl po celém světě a vydělal téměř šestinásobek rozpočtu. Bradley Cooper si zahrál a také produkoval stejnojmenný dvaadvacetidílný seriál z let 2015–2016, v němž hlavní role hráli Jake McDorman a Jennifer Carpenter.
Zdroj: iGlanc.cz, časopis TV Mini