Bradleyho okouzlilo umění už jako malého kluka, a když se v rámci své herecké kariéry konečně odpoutal od své neodolatelné vizáže nezodpovědného surfaře, pustil se do realizace svých kreativních snů. S myšlenkou začít režírovat koketoval dlouho, ten pravý okamžik přišel po dokončení válečného dramatu Americký sniper, na kterém spolupracoval s Clintem Eastwoodem. „Přišlo mi tehdy, že nějak nevyužívám všechny svoje kapacity,“ vzpomínal s odstupem na okamžik zlomu. Nedbal na rady kolegů a kamarádů, že by měl začít raději s menšími projekty, třeba seriály nebo reklamou. Chtěl do toho vložit veškeré své síly – a usmyslel si natočit vlastní verzi hudebního příběhu Zrodila se hvězda, který v americké pop-kultuře existuje jako dospělá verze „klasické pohádky.“

Zdroj: Youtube

V Hollywoodu bylo přitom vyprávění o slavném zpěvákovi s vnitřními démony, jenž se zamiluje do mladinké neznámé zpěvačky a pomůže jí stát se hvězdou, zpracováno už třikrát předtím! Bradley se kvůli svému vysněnému filmu naučil hrát na kytaru, na klavír, skládat písničky, zpívat o oktávu níž i ovládat jižanský akcent.

Dokázal také přesvědčit studio, že obsadit popovou divu Lady Gaga s minimem hereckých zkušeností do druhé hlavní role má smysl. Nakonec byl ze snímku v roce 2018 hit a písničky z něj se dlouho držely v žebříčcích hitparád. Bradley dokonce získal dvě ceny Grammy! „A to jsem byl vždycky trochu smolař. A nikdo mě nikdy moc nevnímal jako toho pravého hlavního hrdinu. Moji blízcí mi říkali, ať takhle těžkou látkou nezačínám. Ale neposlechl jsem, naštěstí… To, že celá ta cesta byla tak náročná, mě možná bavilo ze všeho nejvíc. A bylo to vždycky mým cílem: vytvořit něco, jedno jak náročné, co si budou lidi pamatovat,“ shrnul svou zkušenost se svým režijním debutem.

Maestro Bradley

Bradleymu se povedlo ukázat sebe sama jako přemýšlivého a metodického herce a ctižádostivého režiséra s vizí, jenž se umí prosadit jako seriózní umělec. „Podle mě je umění jednou z cest, jak se vypořádat s tou občas zoufalou realitou bytí na tomto světě. Umění svým způsobem léčí. Ptáte se mě, co přesně si kurýruju já? Nic konkrétního, myslím, že se prostě jen tak léčím z toho, že jsem lidská bytost,“ vyznal se upřímně.

Covidovou karanténu strávil – kromě péče o dcerku Leu – psaním scénáře a přípravami druhého celovečerního režijního počinu s názvem Maestro. A rozhodl se ukousnout skutečně obří sousto, jelikož se jedná o biografii legendárního hudebního génia Leonarda Bernsteina a snímek pokrývá více než třicet let jeho života. Proč se rozhodl zrovna pro tuto náročnou látku? Pro odpověď na tuto otázku časopisu The New Yorker se musel vrátit do dětství. „Jako malého mě fascinoval jeden kreslený příběh Bugse Bunnyho, ve kterém diriguje orchestr. Zároveň jsme měli doma spousty nahrávek vážné hudby. Když jsem pochopil, jakou moc má dirigent, že jen mávne rukou a ozve se zvuk, stal jsem se tou myšlenkou a představou přímo posedlý. K Vánocům jsem si pak hned napsal o taktovku,“ vzpomínal Bradley.

Tu hůlku pak s sebou nosil na střední i na vysoké škole, pořád si pouštěl klasiku a předstíral, že diriguje. Ta vášeň ho nikdy neopustila. Před více než šesti lety se pak mu zničehonic ozval Steven Spielberg. Měl coby producent v ruce scénář o životě Leonarda Bernsteina a sondoval, jestli by si ho nechtěl zahrát. „Tehdy jsem ale viděl smysl práce jen v tom, pokud můžu film napsat i režírovat. Řekl jsem mu, ať mi dá nějaký čas, že si udělám nějakou vlastní rešerši a zjistím, jestli dokážu napsat vlastní příběh,“ vzpomínal na další zlomový okamžik Bradley.

Dokázal to! Práce ho nakonec pohltila a sám se sešel s Bernsteinovými třemi dětmi, aby je požádal o hudební práva. A pak jen zbývala jedna maličkost – najít studio, které projekt zaplatí. „Paramount řekl ne, Warner Bros. řekli ne, do Sony jsme se snad ani nedostali, Apple nás odmítl a pak nakonec přišel Netflix. Jeho šéf výroby Scott Stuber mi řekl: „Je to naprostá šílenost, ale tvoje nadšení je nakažlivé a máš moji důvěru,“ vzpomínal Bradley, jak žádal o rozpočet ve výši osmdesát milionů dolarů, což je na streamovací platformu a na snímek o hudebním skladateli a dirigentovi skutečně hodně. Jádrem příběhu je vztah Bernsteina a jeho manželky, uznávané divadelní a televizní herečky Felicie Montealegre (Carey Mulligan), s níž měl tři děti a strávil s ní šestadvacet let až do její smrti v roce 1978. „Byli to dva lidé, kteří byli naprosto fascinováni jeden druhým: kulturně, umělecky, mentálně i duševně. A byli absolutně otevření v tom, kým jsou. Felicia věděla, že Lenny je drak, který prohání ženy i muže, už když do manželství vstupovala. Mnoho lidí by to odradilo, ale oba jednoduše přijímali jeden druhého se vším všudy,“ říká Bradley.

O jeho výkonu se mluví jako o oscarovém, ovšem ještě hlasitěji je pak opěvován výkon brilantní Carey Mulligan. Bradleymu se navíc splnil sen – skutečně dirigoval! A to hned Mahlerovu Symfonii č. 2 se samotným Londýnským symfonickým orchestrem. „Měl jsem šest let na to se připravit. Chodil jsem pořád na koncerty vážné hudby, sledoval jsem záznamy samotného Bernsteina. Měli jsme na to jeden jediný den. A já ztrácel tempo a věděl jsem, že je to všechno špatně. Orchestr to věděl, kamera to věděla. Nemohl jsem spát, druhý den jsem se rozhodl, že všech těch pětasedmdesát hudebníků a sbor přivedeme zpátky. A najednou mi to šlo! Pak za mnou dokonce přišel tympánista a povídá: ,Víte, včera jste stál za prd. Použijte tu nahrávku z dneška, to jste nás skutečně dirigoval, Lenny.‘ Doufám, že on sám by byl spokojený. Byla to ta nejšílenější věc, kterou jsem zatím udělal,“ říká muž, který si splnil celoživotní sen.

Bradley a Gigi Hadid

Bradley má ve střídavé péči šestiletou dcerku Leu de Seine, jejíž matkou je supermodelka Irina Shayk, s níž tvořil pár v letech 2015–2019. Po delším single období je od loňského podzimu médii spojován s další topmodelkou, Gigi Hadid, jež je o dvacet let mladší než on. Podle všeho je kdysi představila sama Irina Shayk.

V čem můžete vidět Bradleyho Coopera

 1. Ulička přízraků (2021)Ve snímku režiséra Guillerma del Torra, psychologickém thrilleru ze 40. let 20. století, si zahrál charismatického a nebezpečného cirkusového mága a šarlatána Stana s nadáním manipulovat lidmi.
 2. Zrodila se hvězda (2018)
  Pro svůj režijní debut si vybral klasický hollywoodský příběh o nadané zpěvačce (Lady Gaga), jíž pomůže proklestit si cestu na výslunní vysloužilá hudební legenda, kterou si sám zahrál.
 3. Maestro (2023)
  Jako svůj druhý režijní počin si zvolil žánr biografického dramatu. Opět ztvárnil titulní roli, na plátně se převtělil do hudebního skladatele a dirigenta Leonarda Bernsteina (mj. West Side Story).
 4. Strážci Galaxie (2014–2017)V marvelovských příbězích o hrdinech z vesmíru, kteří konají (plus minus) dobro, propůjčil svůj hlas mývalímu superrekovi Rockettovi, jenž se stal jednou z nejvýraznějších postav trilogie.
 5. Americký sniper (2014)Ve válečném dramatu Clinta Eastwooda ztvárnil Chrise Kylea, „Ďábla z Ramádí“. Během války v Iráku měl na pažbě své pušky údajně až 255 zářezů, což je nejvíc v dějinách americké armády.
 6. Aloha (2015)V roli armádního inženýra Briana se vrací na rodný ostrov Havaj, na místo svých největších kariérních úspěchů. Setkává se s dávnou láskou Tracy, ale zároveň se zamilovává do své nové kolegyně.

Bradley Cooper

 • Bradley Charles Cooper se narodil 5. ledna 1975 ve Filadelfii. Lásku k filmu a touhu být hercem v něm rozdmýchal jeho otec, když mu jako malému pustil drama Davida Lynche Sloní muž.
 • Na univerzitě nejdřív vystudoval angličtinu a pak promoval na prestižní newyorské herecké Actors Studio Drama School. • Debutoval vedlejší, ale zapamatovatelnou roličkou v seriálu Sex ve městě v roce 1999.
 • Z úloh hezounů a kamarádů (seriál Alias, Nesvatbovi) se po úspěchu s komediální sérií „Pařeb“ přesunul k vážnějším rolím (Terapie láskou, Špinavý trik, Americký sniper, Pašerák) a v roce 2018 natočil svůj režijní debut Zrodila se hvězda.
 • Svůj hlas propůjčil postavě Rocketa v oblíbené sérii Strážci Galaxie, respektive Avengers.
 • Objevil se také ve snímcích Až tak moc tě nežere, Všemocný, Týpci a zbraně nebo seriálech Šéfkuchař nadivoko nebo Plastická chirurgie s.r.o.
 • Na kontě má devět oscarových nominací (čtyři za herecké výkony, čtyři za produkci a jednu za nejlepší scénář).
 • Mluví plynně francouzsky.
 • V roce 2011 byl zvolen časopisem People nejvíc sexy mužem planety.

Zdroj: časopis TV Star

Související články