Londýňan srdcem i duší spustil v roce 2010 svým ztvárněním Sherlocka Holmese nečekané fanouškovské šílenství. A s ním se potýká dodnes. Sám incidenty se stalkery příliš nemedializuje, ale není jich málo. Benedict nemá svaly ze železa ani bezchybný americký úsměv, jeho sex-appeal a charisma mají základ v jeho výjimečném talentu. Možná o to drtivější má pak jeho výkon vliv na divačky i diváky. Původně se však měl showbyznysu vyhnout obloukem. I když pochází z herecké rodiny, jeho rodiče pevně doufali, že se jejich jediný syn rozhodne pro kariéru doktora nebo právníka - a dopřáli mu prestižní vzdělání. Jablko ale nepadlo daleko od stromu a synek si vybral stejné řemeslo a poslání. Kariéru pak začal pod svým druhým příjmením Carlton, ovšem jeho agent ho brzy přemluvil, ať se vrátí k netradičnímu Cumberbatch - i když sám herec prohlásil, že jeho jméno zní „jako prd ve vaně". Jeho nezvyklé jméno pochází ze starého anglického rodu a podle výzkumů několika genealogů má Benedict slavné předky; a dokonce si některé z nich zahrál!

Po premiéře Kódu Enigmy, v němž ztvárnil geniálního praotce moderních počítačů Alana Turinga, vyšlo najevo, že je jeho vzdáleným příbuzným. V televizní sérii V kruhu koruny, jež přinesla výsostné zpracované historické hry Williama Shakespeara, zosobnil legendárního krále Richarda III. Vědci z univerzity v Leicesteru pak přišli se zjištěním, že Benedict je jeho bratrancem přes šestnáct generací. A aby toho nebylo málo, další výzkum prokázal, že v rodokmenu má ještě dalšího slavného vzdáleného bratrance - sira Arthura Conana Doylea, literárního stvořitele Sherlocka Holmese! Benedict samozřejmě zcela po anglicku tyto zázračné objevy nijak obšírně nekomentoval, kromě poznámky, že je to pro něj „velká čest".

Jako v nebi

V poslední době jsme Benedicta mohli vidět v pokračování příběhu Doctora Strange (Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství z roku 2022), ve westernovém dramatu Síla psa (2021) a letos kupříkladu v psychologickém krimiseriálu Netflixu s názvem Eric, který sám také produkoval.

V posledních dvou jmenovaných ztvárnil komplikované mužské charaktery, snažící se vypořádat s vnitřními traumaty. Tento popis však sedí na velké množství jeho rolí obecně. Ať už jde o Alana Turinga v Kódu Enigmy, Juliana Assange z filmu WikiLeaks, hlavního hrdinu z dramatu Brexit nebo špiona z geniálního thrilleru Jeden musí z kola ven.

Benedict však sám popírá, že si temnější figury vybírá cíleně. „Nemyslím si, že záměrně tíhnu k nějakým těžším a temnějším látkám. Velmi mě baví i lehčí věci. Jenže jsem za víc než dvacet let ztvárnil sto patnáct postav, takže prostě čas od času si zadám s tématy, která si jsou nějak podobná. Tomu se prostě vyhnout nedá," prohlásil letos v rozhovoru pro magazín City AM, ve kterém se rozhovořil i o tom, jak se dívá na stárnutí. „Myslím, že v životě nastanou momenty, kdy skutečně cítíte svůj věk. A tři malé děti vám neustále připomínají, jak ten čas letí. Když pracujete pořád a jdete z projektu do projektu, tak si ani ničeho v podstatě nevšimnete. Jenže v posledních letech jsem trochu zvolnil, takže když jsem pak jednou asi po půl roce seděl v maskérně před zrcadlem, tak si najednou říkám: Jej, šedivý vlas. A pořádná vráska! To není jen takové to povzdechnutí, je to prostě fakt, jsem starý. Ale zase na druhé straně nejsem ještě žádný stařec, štve mě, když si lidé, kterým je přes třicet říkají, že jsou staří," dodal herec, který se taky přiznal k tomu, že stále ještě doma zápasí se spánkovou deprivací. Inu, tři kluci ve věku devět, sedm a pět let mu přece jen dávají zabrat. „Mám doma tyhle tři malé osůbky, které vyžadují mou neustálou mentální přítomnost. A já se cítím jako v nebi. Rodina je ta nejlepší věc a my se klukům snažíme dávat co nejvíc. Objímat je, ale nastavovat hranice, projevovat jim něhu, ale zároveň je nechat volně dýchat, aby mohli zase učit oni nás. Je to úžasná cesta," rozpovídal se výjimečně o své rodině Benedict.

Výběr s ohledem na rodinu

Své role nyní Benedict vybírá především s ohledem na rodinu a velmi pečlivě a snaží se nepracovat úplně pořád, podle jeho slov - ta role musí prostě stát za to! V budoucnu se na něj tak můžeme těšit v chystaném špionážním snímku filmového mága Wese Andersona (Grandhotel Budapešt), který ponese název The Phoenician Scheme a objeví se v něm plejáda hvězd, kromě jiných také Tom Hanks, Scarlett Johansson nebo Benicio Del Toro.

Zahraje si také v nové verzi klasického hollywoodského bijáku Válka Roseových. V adaptaci původní knihy Warrena Adlera si zahraje pana Rose a jeho znesvářenou manželku pak vynikající Olivia Colman.

Benedict a jeho Sherlock

Seriál Sherlock, který měl premiéru v roce 2010 na britské stanici BBC, se stal kulturním fenoménem po celém světě. Scenáristé Mark Gattis a Stephen Moffat přenesli příběhy Arthura Conana Doylea do současného Londýna. Jedním z klíčových faktorů úspěchu byla schopnost kombinovat tradiční detektivní prvky s moderními technologiemi a dynamickým tempem vyprávění. Seriál se dočkal čtyř řad a také vznikl jeden speciální díl s názvem Přízračná nevěsta, který se odehrával ve viktoriánské éře. Jednou z největších devíz celého projektu byla výjimečná chemie mezi Benedictem a Martinem Freemanem, který ztvárnil věrného přítele a kolegu doktora Watsona. Moderní pojetí také dodalo legendární postavě novou hloubku; Sherlock byl zároveň geniální chladný analytik, ale také zranitelný člověk zápasící s vnitřními démony. Hrát Sherlocka Holmese byla výzva jako žádná jiná,“ prohlásil později sám Benedict. „Je to postava, která je nejen ikonická, ale také extrémně náročná na ztvárnění. Každý detail jeho chování, způsobu myšlení a řeči musel být precizní, aby zachoval jeho jedinečnost a zároveň ho přiblížil modernímu publiku. Ale právě tato výzva mě neskutečně bavila a motivovala."

Zdroj: iGlanc.cz, časopis TV Mini