Mluví se o ní jako o nejkrásnější herečce všech dob, ačkoliv nikdy nevážila víc než padesát kilo, při svých 170 centimetrech byla kost a kůže a nosila tmavé vlasy, takže občas vypadala jako skřítek, co se svýma velkýma hnědýma očima spadnul na zem z jiné planety. Tu tehdy osidlovaly plnoštíhlé divy typu Marilyn Monroe. Přesto si něžná Audrey Hepburn našla své místo.

Víc než herectví ji zajímala rodina

Lehkou nožkou vkročila do světa filmu, ale zanechala v něm nesmazatelný otisk. Přitom celý život prohlašovala, že vůbec neumí hrát a vlastně není tajemství, že nikdy netoužila ani po kariéře herečky. Chtěla být primabalerínou a mít velkou rodinu. Osud a jistě i náhoda ji však občas zavály do filmu.

Úvodní scéna filmu Snídaně u Tiffanyho:

Zdroj: Youtube

Stala se tváří hned několika úspěšných romantických komedií z let 50. a 60. Prázdniny v Římě (1953), kde hrála vzpurnou princeznu, proměnila rovnou v Oscara, a tím odstartovala smršť nezapomenutelných milostných příběhů stříbrného plátna. My Fair Lady, Sabrina, Snídaně u Tiffanyho, kdo o těchto filmech přinejmenším neslyšel?

První velká role

Vůbec poprvé na sebe však herečka původem z Belgie upoutala pozornost v broadwayské inscenaci Gigi. Úplnou náhodou se nachomýtla u konkurzu. Stará a znuděná spisovatelka Colette si hned všimla štíhlé a okaté dívky s cigaretou, která zrovna dělala křoví na jednom filmovém natáčení v hotelu, kde probíhal i onen konkurz. Od té chvíle si Colette trvala na svém. Hlavní roli musí dostat jedině Audrey!

Givenchy a jedinečný styl Audrey Hepburn

Elegantní, kultivovaná, vkusná, to vše Audrey Hepburn ztělesňovala před kamerou i mimo ni. Když ji však poprvé viděl francouzský módní návrhář Hubert de Givenchy, radostí neskákal. Bylo mu pouze řečeno, že za ním přijede Hepburn, a tak automaticky předpokládal, že dorazí herečka Katharine Hepburn, která už tehdy byla hvězda. Jaké to zklamání, když se dostavila útlá neznámá. Ona však byla natolik nadšená z jeho jednoduchých modelů, které teprve na její štíhlé postavě vynikly. Nakonec se stala jeho múzou.

Malé černé šaty, velké sluneční brýle, účes a perly, to je dodnes klasika z filmu Snídaně u Tiffanyho a stojí za ní právě Givenchy. Dále pak černé roláky, geometrické vzory, tříčtvrteční kalhoty, černé polobotky, kostýmky a vysoké rukavice, to a další jednoduché kombinace se staly vzorem elegance pro miliony žen, které ji napodobovaly. Audrey Hepburn nebyla jen jedna z nejlepších hereček, ale i módní ikona 20. století.

Mateřství považovala za svou nejdůležitější roli

Často se spekulovalo o tom, že herečka bojuje s anorexií, nicméně podle lékařů stála za její štíhlou postavou dlouhodobá podvýživa, které se celá její rodina nevyhnula za druhé světové války. Také trpěla na chudokrevnost či astma. Přesto ji všichni milovali, byla úplný opak všech těch ostatních hereckých plnoštíhlých bohyní.

Porodila dvě děti

Chtěla být hlavně máma. Pečovatelské pudy v sobě nezapřela nikdy a v pozdějším věku cestovala po světě pro Mezinárodní dětský fond OSN. Tehdy vznikly i ikonické fotografie, na nichž empatická mladá žena v rámci své humanitární činnosti vítá děti. Kdyby dala na slova lékařů, ona sama by své vlastní děti nakonec snad ani nikdy neměla. Ačkoliv její život doprovázelo nespočet potratů, které tak křehká žena ustála, přece jen se stala matkou dvou synů a to ji uspokojovalo mnohem víc než všechny její herecké úspěchy dohromady.

Zemřela na rakovinu

Poslední cestu v rámci UNICEF podnikla v září 1992, jednalo se o misi v Somálsku. Po ní si stěžovala na bolesti žaludku, o kterých si zprvu myslela, že jde o střevní chřipku. O dva měsíce později jí však byla diagnostikována rakovina.

Započala léčbu, během které jí prezident George Bush ještě udělil Prezidentskou medaili svobody jako ocenění její humanitární práce, ale pro nemoc se ani ceremoniálu nemohla zúčastnit. 20. ledna zemřela ve Švýcarsku, její hrob v Tolochenazu je místem, které každoročně navštíví statisíce turistů.

Zdroj: iGlanc.cz, ČSFD, Stacker