Alain Delon nikdy nebyl sám, ačkoliv osamělý byl zřejmě často. Hlavně na sklonku svého života, kdy jeho děti vedly hořké spory o tom, kdo se o nemocného otce postará. Nevedl zrovna ukázkový život, syn Alain-Fabien prohlásil, že otec roku to tedy nebyl. Koneckonců ani partner. Ačkoliv měl hned několik velkých lásek, z nichž pouze jednu si vzal, každou podváděl prakticky od samého začátku.
Ohlédnutí za kariérou Alaina Delona:
Nedalo mu to žádnou námahu. Ženy se po něm přímo vrhaly a nadbíhaly mu. Říká se, že měl až hypnoticky zdrženlivý pohled. Tajemný, zranitelný a zlovolný zároveň. Jeho krása byla jiná, než jakou oplýval například Paul Newman či Robert Redford. V Hollywoodu se Delon mimochodem nikdy neprosadil. K tomu to jeho nezaměnitelné charisma a nebezpečná dravost. Byl to drsňák s nádhernou tváří, což z něj dělalo téměř až exotickou postavu.
Objevili ho na festivalu v Cannes
Po smrti Alaina Delona zůstalo na plátně 70 let filmové tvorby hodné obdivu. Hlavní slávu prožil v 60. a 70. letech. Ve Francii byl snad nejznámějším a nejobsazovanějším ze všech. A že bylo s kým soupeřit. Nicméně se vrátíme ještě na okamžik na začátek.
Problémy jej doprovázely odjakživa, vyhodili ho ze školy i z armády. Načež se v jedenadvaceti letech ocitl zcela bez práce a bez peněz. Musel přijmout cokoliv, takže z něj chvíli byl číšník, vrátný i úředník. Tehdy se seznámil s herečkou Brigitte Auber, s níž se vydal na filmový festival v Cannes. Právě tam si jej všimli, a ačkoliv neměl ani špetku hereckého vzdělání, začala jeho velká filmová kariéra.
Nejznámější filmy a role Alaina Delona
Na vrchol stříbrného plátna mu nepochybně pomohl jeho vzhled. Byl prý Brigitte Bardot v mužském provedení. Vytvořil řadu ikonických rolí. Poprvé jej roku 1957 obsadil režisér Yves Allégret do dramatu Když se do toho zaplete žena. Ztvárnil nájemného vraha. Hned následující rok už se objevil po boku herečky Romy Schneider, jedné ze svých velkých lásek, ve filmu Kristýna.
Mezi jeho známější filmy patří též Černý tulipán (1964), kde hraje maskovaného lupiče, který po sobě zanechává neobvyklou vizitku, V plném slunci (1960), Dva muži ve městě (1973) nebo Borsalino (1970), kde hrál také Jean-Paul Belmondo. Často hrál jedince porušující zákony, tvrdé a nekompromisní, uvnitř plné protikladů. Za zmínku stojí též snímek Gepard, Zatmění, Rocco a jeho bratři, Pan Klein nebo Zorro, kde se znovu vrátil coby muž v masce.
Účinkoval téměř ve stovce filmů a objevil se i v několika seriálech. Jednou z jeho posledních známějších rolí byla úloha Caesara ve filmu Asterix a olympijské hry (2008). „Kdybych nepotkal ženy, které jsem potkal, dávno bych zemřel. Jsou to ženy, které mě – nevím proč – milovaly, které mě přivedly k této profesi, které chtěly, abych ji dělal, a které za mě bojovaly, abych ji mohl dělat,“ prohlásil před pár lety.
V posledních letech jej trápilo zdraví, žil spíše v ústraní a sám. Spekulovalo se o tom, že už na tom není dobře, soud mu dokonce přidělil opatrovníka, zatímco jeho děti vedly spory o tom, kdo se o otce postará. Alain Delon zemřel v 88 letech obklopený rodinou u sebe doma v Douchy nedaleko Paříže.
Zdroj: iGlanc.cz, ČSFD, Deadline, New Yorker