Jedna věc jsou naše představy o tom, jak by to u nás doma mělo o Vánocích vypadat a druhá je syrová realita. Navíc nikomu fakt nepomáhá, když na nás ze všech stran doslova útočí reklamy s dokonale nazdobenými interiéry, šťastnými rodinami a vánoční pohodou, kterou bysme si všichni přáli. Ale ruku na srdce, tyhle idylické záběry jsou často tak trochu mimo realitu. Znáte to, v prosinci má prostě většina z nás práce nad hlavu a stres z toho, že všechno nestihneme nachystat tak, jak bychom si přáli, tomu rozhodně nepomáhá. Jak to tedy udělat, abysme advent nestrávili s hadrem v ruce a přitom měli doma voňavo a hezky uklizeno? Udělejte si to co nejjednodušší. Hodit se vám bude univerzální čistič - pro mě objev roku, který si zvládnete vyrobit sami a vyčistíte s ním toho víc, než byste čekali.

Sázka na bílý ocet

Když byly děti malé, učila jsem se uklízet průběžně a víceméně denně. Zdálo se mi to jako lepší varianta než takové ty velké víkendové úklidy. To mě děsí doteď. Celkově jsem v tlaku na naleštěnou domácnost polevila a spíš se snažím, aby doma bylo útulno. Před rokem jsem ale došla k zásadnímu zjištění - díky úklidové influencerce Kateřině Brožové jsem objevila kouzlo několika ingrediencí, které můžete mezi sebou míchat a uklidíte s nimi od oken po podlahy snad úplně všechno. A ještě se vám může stát, že vás to začne bavit. Fakt! Kromě jedlé sody a kyseliny citrónové je pro mě je zásadním objevem hlavně bílý ocet. Jak se liší od toho běžného, který používáme v kuchyni na vaření? „Neobsahuje cukr a jiná barviva, takže neudělá fleky, má vyšší obsah kyseliny octové a je tím pádem účinnější. Taky se dá ředit větším množstvím vody, takže se eliminuje jeho octový odér,“ vysvětluje Kateřina Brožová.

Čistič na všechno

Infuencerka také zmiňuje univerzální čistič, jehož je bílý ocet základem. „Před použitím ho nařeďte, ideálně v lahvičce s rozprašovačem, vodou v poměru 1:4 (ocet : voda), nebo i nižším, záleží na míře znečištění. S tímto uni čističem perfektně vypucujete koupelnu i kuchyni, utřete krásně dočista nábytek, nerez a téměř cokoliv vás napadne,“ říká úklidová influencerka a prozrazuje tip navíc: „Přidejte do univerzálního čističe ještě kapku olivového oleje. Perfektně tak vyleštíte vodovodní baterie nebo sklo ve sprchovém koutě. Olej navíc odpuzuje vodu a tak baterie i sklo zůstanou déle čisté,“ radí odbornice a já dodávám, že tato varianta s olivovým olejem se mi osvědčila i na granitový dřez - ten se pak hezky leskne a tolik se na něm neusazuje vodní kámen, na který je naše voda bohužel bohatá. A ještě něco - uni čističem myju i okna. Překvapilo mě, že směs s bílým octem nedělá šmouhy a když navíc použiju na doleštění univerzální savý hadřík z mikrovlákna, okna se lesknou doslova jako blesk. Už teď vím, že na vánoční úklid mi tenhle octový pomocník úplně postačí.

Multifunkční hadr

Nezdá se to, ale dalším zlomem pro mě při úklidu jsou ‚obyčejné‘ speciální hadříky nebo utěrky z mikrovlákna. Nejvíc ma ně nich baví, že nepouštějí chloupky a nenechávají šmouhy - ty mě štvou asi ze všeho nejvíc. Čistíte okna nebo zrcadlo jako blázen a pořád tam jsou vidět šmouhy. Dřív jsem dolešťovala sklo papírovou utěrkou a stejně výsledek nebyl nic moc. Hadříky mě baví, navíc je pokaždé vyperu (nepoužívejte aviváž, aby se neztratila jejich schopnost sání vlhkosti) a radost mi dělá i fakt, že neprodukuju žádný odpad. Mikrovláknové hadříky používám i na setření prachu na sucho, na více znečištěná místa je navlhčím.

Denní pětiminutovky

Aktuálně se Kateřina na svém profilu intenzivně věnuje úklidu před Vánoci. „Já sama se snažím nepanikařit a nedělat si to složitější než to je, přece jen svátky jsou hektické i bez úklidu. Osvědčilo se mi dělat si takové denní pětiminutovky, kdy si předem plánuji, čemu budu každý den těch pět minut věnovat. Mozek si nastaví, že to bude jen pár minut a když je z toho někdy třeba půlhodina, to už je na nás. Ale rozhodně je to lepší, než jít do toho s tím, že mě čekají dvě hodiny s hadrem v ruce. Důležité je uvědomit si, že úklid nemusí být nuda a že se zvládat v pohodě,“ uzavírá Kateřina Brožová.

Zdroj: iGlanc.cz, Kateřina Brožová - úklidová influencerka

Související články