Klíč ke štěstí

Právě jaro a léto je ideální období pro radikální úklid skříně. V zimě obvykle na módní experimenty nemáme náladu, chceme především teplo a pohodlí. Ale jak se venku začnou objevovat první teplé sluneční paprsky, cítíme ve vzduchu to vzrušení a nová dobrodružství. Což z psychologického hlediska znamená, že zátah na nákupní centra se nám najednou jeví jako bezvadný nápad. Ale vy už přece ve skříni máte spoustu bombastických kousků. Akorát jste na ně zapomněli.

Méně je více

Většina z nás máme víc oblečení, než ve skutečnosti potřebujeme. Poznáte to tak, že i když každé ráno zíráte do přeplněné skříně, kde už není ani jedno volné ramínko, stejně nabydete dojmu, že nemáte co na sebe. Důkladným vytříděním šatníku tento trýznivý pocit zmizí a automaticky dáte každému dni šanci na lepší začátek. Zároveň může být tento krok klíčem k udržitelnějšímu životnímu stylu a celkově směrem k zodpovědnému přístupu k módě.

Úklid šatníku naplánujte předem

Úplně nejzákladnějším krokem je čas, který si na tuto činnost vyhradíte. Odstraňte ze svého života (jen na nezbytně nutnou dobu) všechny překážky a nechtěná rozptýlení, prostě vše, co by vás od módní mise jakkoliv odvádělo pryč. Uvidíte, že vás to bude i víc bavit a čas strávený se svým oblečením si nakonec užijete.

Všechno ze skříně ven

Pravidelná čistka vám dá jasný přehled o tom, co všechno máte ve skříni a docílíte toho tak, že absolutně vše vyndáte ven na hromadu. A když říkáme vše, myslíme tím úplně vše. Letní oblečení, zimní oblečení, čepice, plavky, spodní prádlo, trička, ponožky. Takže vy nemáte co na sebe? A vidíte tu haldu?

Až se oprávněně vzpamatujete z prodělaného šoku, roztřiďte vše do základních kategorií - hromádka triček, hromádka svetrů… Rozumíme si. Tím se znovu dostáváme k tomu, že si opět uděláte lepší obrázek o tom, kolik čeho vlastníte. Byly doby, kdy jsem takto napočítala klidně i několik desítek triček a halenek. Uf.

Vyhoďte vše, co vám nepřináší radost

Světoznámá poradkyně na úklid a organizaci nejen šatníku, ale života obecně, Marie Kondo razí pravidlo, že si máte ponechat jen to, co vám přináší radost. Vše ostatní není doma vítané. „Does this item spark joy?” Věta, která se zapsala do historie. A teď se konečně vrhneme na samotné třídění.

Každý kus oděvu vezměte do ruky a podívejte se na něj. Jaké ve vás vyvolává pocity? Pokud se nemůžete rozhodnout, klidně si ho oblečte a mrkněte do zrcadla. Můžete se i vyfotit, ať máte lepší představu, jak vypadáte. Když stále nevíte, pošlete fotografii kamarádkám. Jakmile dojdete k závěru - nechat, poslat dál nebo vyhodit, pokračujte k dalšímu kousku oděvu.

Kam s nechtěným?

Už se určitě těšíte, až začnete vracet své nejmilejší kousky do skříně, ale ještě chviličku vydržte a pověnujte se oblečení, které už do ní nevrátíte. V případě věcí na vyhození je to jednoduché. Najděte si nejbližší kontejner na oblečení, naskládejte vše do pytlů a rovnou je odneste. Hlavně vyřazené oděvy neházejte do běžného kontejneru, tam totiž opravdu nepatří.

Pak je tu hromádka oblečení „pošli to dál.” Té se tak rychle nezbavíte, záleží, co s ní zamýšlíte. Darovat kamarádkám? Určitě si takovou událost nenechají ujít. Pozvěte je na návštěvu s módním bazárkem. Skvěle se pobavíte a uděláte jim radost novým outfitem. Stejně tak můžete vyřazené kousky odnést na nějaký módní swap, kde po nich jiná žena toužebně sáhne. A zbytek můžete prodat na internetu, ale všichni víme, že se mnohdy jedná o zdlouhavý proces. Urychlíte si ho tím, že věci nafotíte a zveřejníte hned. Pak se vám nestane, že tašku odložíte někam do kouta a už se k ní nikdy nevrátíte.

Občas jsou za vyřazené oblečení vděčné i všelijaké filmové a kostýmové ateliéry. Popřemýšlejte o tom. Co je pro vás neužitečné a jiným prokáže službu.

Zpátky do skříně

Dostali jsme se společně k tomu nejpříjemnějšímu a nejočekávanějšímu momentu. Ještě v rychlosti utřete v poličkách prach, a hurá do skládání. Schválně si zkuste vybavit své pocity na začátku a pocity teď. Není to lepší terapie než nakupování?

Jednotlivé sekce přehledně vraťte zpátky, ať se znovu nestane, že na nějaký kus oděvu zapomenete. Potěšte se s těmi věcmi, pohlaďte je. Začít od nuly je děsivé i vzrušující zároveň, ale věřte, že na konci procesu se vám obrovsky uleví. Až příště otevřete skříň, bude v ní jen samé oblečení, které milujete a opravdu jej nosíte.

Zdroj: iGlanc.cz, Good on you