„Úklid by měl být součástí našeho života a jakousi rutinou. Když si to tak nastavíte, tak se s tím i váš mozek ztotožní a dosáhnete pocitové pohody,“ hodí se hned na úvod slova Ireny Bartoňové Pálkové, předsedkyně České asociace úklidu a čištění z.s. Jenže jak toho docílit? K tomu se hned dostaneme.

Rozdělte si velký úklid na menší

Není potřeba mít vyhrazený pro úklid celý jeden den v týdnu (obvykle samozřejmě ten víkendový, takže vám z volna nic nezůstane). To vás leda totálně odrovná, chvilku si užijete pocit vítězství, že máte čistý domov a pak se zase dostaví ta beznaděj, že musíte ”opět uklidit”.

Místo toho se zavažte sama sobě, že každý den uklidíte něco. Jednou to může být záchod, podruhé přeberete papíry ze schránky, příště vyperete. Každý den znamená jeden malý úkol, nad kterým nestrávíte celé odpoledne, vyhnete se přetížení, a přesto ze sebe budete mít dobrý pocit.

Berte úklid jako fitko

Nemusíte mít výčitky, že jste opět nestihla hodinu pilates. Domácnost je vaše fitko a hadr sportovní náčiní. Kalorie spalujeme už jenom samotným bytím a každá hospodyňka nám dá za pravdu, že se u úklidu dá pěkně zapotit. Přestaňte ho vnímat jako otravnou povinnost, myslete na to, jak vám formuje postavu.

Harmonogram vám to ulehčí

Jestli máte ráda plánování a tabulky, pak si přijdete na své. Aby to doma všechno šlapalo jak hodinky a váš domov byl čistý, rozepište úkony, které se dokola opakují do harmonogramu. Může to být třeba ”každý den po obědě” nebo ”každý čtvrtek”. Dodržujte ho co nejpečlivěji a uvidíte, že se pravidelný úklid stane vaší běžnou součástí.

Pozor dávejte, když víte, že se vám program neustále mění a vy s tím nic nezmůžete. Například máte malé děti nebo nevyzpytatelnou pracovní dobu. Takový harmonogram by pak mohl vést naopak k demotivaci, kdybyste nebyla schopná ho většinou dodržet.

Každá věc má své místo

Jedině tak budete schopní doma udržet pořádek déle než pět minut. Každá věc má někam patřit a to místo by měli znát všichni členové domácnosti (v ideálním světě ji tam budou všichni členové domácnosti i opravdu uklízet). Pojmem každá věc se myslí třeba i propiska, nůžky, deka nebo lahvička s krémem. Cestou, jak zbavit domov chaosu, je organizace.

Čistota půl zdraví

Většina z nás si pod tím představí hlavně zdraví fyzické, protože při úklidu likvidujeme bakterie, prach, plísně a viry. Zejména u toho tzv. gruntovního. „To je například mytí oken, čištění čalouněných sedaček, postelových matrací, čištění koberců a podlahových ploch. A to by mělo probíhat 2x ročně. Tento typ úklidů vychází z historie. Tedy na jaře se vymetli pavouci, prach a špína ze zimy a před Vánocemi usazený pyl a nečistoty z léta a podzimních plískanic. Oboje bylo spjato s tím, že se předpokládalo, že přijdou sousedé a známí, tak aby hospodyňku nepomluvili,“ dodává Irena Bartoňová Pálková.

Uklizený a čistý domov, vlastně i úklid jako takový, nám přináší i bonus v podobě psychického zdraví. Je to skoro jako ergoterapie - léčba prací. Úklid domácnosti může být stejně přínosný jako pár minut meditace, představa čistého domova, kam se vrátíte po náročném dni v práci, přináší pocity klidu a odbourává stres. Já osobně si udělala relaxační rituál z úklidu koupelny, co jiného by mělo být ztělesněním čistoty než zrovna tato místnost, a tak večer využiju toho jak je voňavá a nablýskaná a zapálím si svíčky. Vůbec nevadí, že nemáme vanu, tak si dám hezky dlouhou sprchu. Když se na úklid podíváte z jiného úhlu, už nezní tak špatně, co říkáte?

Jde to i bez dezinfekce

Aby byl úklid domácnosti opravdu tak zdravý pro všechny její členy, není potřeba to přehánět s dezinfekcí. Naše babičky běžně používaly jen mýdlovou vodu, citron, ocet a sůl. Teď v cestě za lepším životním prostředím postupně zjišťujeme, že to byli snad ti nejlepší úklidoví pomocníci a znovu jejich schopnosti objevujeme.

Zkusit to můžete i s párou, která přirozeně čistí bez chemie. „Parní čističe uvolňují i ulpívající nečistoty a mastnoty, horká pára hubí bakterie obvyklé v domácnosti a inaktivuje obalené viry jako např. koronaviry. To vše dokonale hygienicky a bez užití kapky chemie. Parní čističe jsou skvělými parťáky pro různorodé čištění všech tvrdých ploch v domácnosti odolných vodě a teplotě, od koupelny, přes obývák až po kuchyni. Parní čističe ocení rodiče s batolaty či majitelé domácích mazlíčků. A navíc práce s nimi je bude vyloženě bavit. Je to totiž hračka,“ doporučuje Lukáš Rom, product manager ze společnosti zaměřené na úklidovovou techniku.

Aby byl úklid přínosný a efektivní, zásadní je dodržet takzvané zlaté pravidlo, a to znamená mít čistý roztok a čisté náčiní.

Zdroj: iGlanc.cz, Česká asociace úklidu a čištění, Čistící a úklidová technika Kärcher

Související články