Udržitelný a stylový zároveň

Udržitelnost se prolíná všemi aspekty života a při výběru nábytku má v našich očích stále důležitější význam. Chceme mít dobrý pocit nejen z toho, do čeho se oblékáme, ale i z toho, v čem žijeme. Ekologický přístup je reakcí na rostoucí povědomí o klimatických změnách a potřebu chránit životní prostředí. Udržitelnost v interiéru se může promítnout například recyklovatelnými a obnovitelnými materiály. Podpora lokálních výrobců a materiálů snižuje uhlíkovou stopu a podporuje místní ekonomiku. Trvanlivý a kvalitní nábytek vydrží déle bez nutnosti pořizovat nový. Nadčasový a funkční interiér vám bude dělat radost roky. Pořizovací cena může být vyšší, ale investice se vám vrátí. Navíc budete mít dobrý pocit, že bydlíte s respektem k Zemi. Začleněním udržitelných principů do designu interiéru lze vytvořit krásný a zodpovědný domov.

Materiály přírodní

V návaznosti na první bod, použití přírodních materiálů je stále populárnější a zároveň se pořád vyvíjí. Designéři přichází s novými nápady, které tolik nezatěžují životní prostředí, ale zároveň jsou odolné, aby obstály ve zkoušce času. Pracují proto daleko více s recyklovatelným sklem, kovy či dřevem z ekologického lesnictví. Textilie a čalounění se čím dál častěji vyrábí z oceánského plastu. Rovněž klasický plast se vyvíjí tak, abychom ho přestali vnímat jen jako zhoubu naší společnosti. „V dnešní době už musíme brát ohled na ochranu životního prostředí. Vyvinuli jsme například technologii 3D tisku, kdy můžeme proměnit sklo na mramor, kov a spoustu dalších ušlechtilých materiálů, aniž bychom kvůli náročné těžbě narušovali životní prostředí, protože sklo je recyklovatelné,“ říká designérka Lucie Špačková působící v italské společnosti.

Spojení minimalismu a funkce

Tento trend odráží naši rostoucí touhu po jednoduchosti, organizaci a snížení nepořádku, což v konečném důsledku přináší klidnější a harmoničtější prostředí. Máme tendence snížit kolem sebe míru zahlcení ve smyslu nejen nábytkem a dekoracemi. Propojit minimalismus a funkci pomůže hlavně multifunkční nábytek, protože šetří prostor, a když je vyrobený s citem a vysokou mírou praktičnosti, přinese do domovu i estetickou hodnotu. Minimalismus a funkce v interiéru utváří prostředí, které je nejen esteticky čisté a nezatížené, ale také vysoce praktické a efektivní pro každodenní použití. Takové bydlení je velmi přitažlivé a umožňuje žít smysluplnější životní styl.

S barvami tak akorát

Ta tam jsou doby, kdy interiér hýřil všemi barvami. S naší inklinací k přírodě přirozeně tíhneme k přírodním barvám a to se odrazilo i na současných trendech. Nicméně se toho letos až tak moc bát nemusíte. Buďte odvážní a myslete ve velkém. „Přestože se snažíte vybírat větší kusy nábytku v neutrálnějších tónech, letošní trendy říkají něco jiného. Experimentujte a vyberte odvážnější barvy, nejvíce letí smaragdově zelená, odstíny hnědé až do béžova a námořnická modrá,” doporučuje designérka Lucie Špačková.

Není nutné hned měnit celý domov. To by zároveň bylo i proti udržitelnému trendu, ale pokud si například chcete jen vyzkoušet, jak by vaše pohovka vypadala v jiném odstínu, můžete si na ni nechat ušít potah v trendy barvě nebo změnit pouze polštáře či koberec.

Pohodlí a bezpečí

Tento trend zřejmě vychází z naší touhy po pocitu bezpečí. Design nábytku se letos vrací k měkčím a organickým tvarům, které do interiéru vnáší větší míru pohodlí. Tvrdé ostré hrany ustoupily do pozadí. Oblé tvary a oblouky mají silný psychologický dopad. Kromě estetických výhod se věří, že měkčí tvary působí na psychiku více pozitivně, podporují relaxaci a snižují úroveň stresu. Vizuálně vytváří prostředí, které zvýrazňuje hodnoty jako pohodlí, teplo a vlídnost.

Vysoce inteligentní domov

Technologie jsou naší běžnou součástí, už jsme si řekněme každý potykal s umělou inteligencí. Chytrý domov není žádná novinka, ale je po něm čím dál větší poptávka a už to není jen o mluvící lednici nebo zapnutí topení na dálku. Dnes už na trhu seženete nábytek, který má chytré technologie zabudované v sobě, takže si kupříkladu na stole nabijete mobil. Jsou to drobnosti s obrovským dopadem, které přináší řízení domácnosti nový rozměr a nevídaný komfort a to my lidé máme rádi.

Zdroj: iGlanc.cz, designérka Lucie Špačková z italské designové společnosti

Související články