Tiny house jsou miniaturní domky, které pochází z Ameriky. Tam získaly na popularitě kvůli finanční krizi. Je pravda, že s financemi se poslední dobou pereme i v Česku. Jestli potřebujete prostor, rovnou tenhle článek zavřete. Budeme mluvit o bydlení, kde není nic navíc a je využité do posledního centimetru. Ke všemu je ohromně roztomilé.

Život na pár metrech čtverečních

Když miniaturní, tak pořádně. Tiny home často nemá i víc než 25 metrů čtverečních, přesto v něm může celý rok bydlet čtyřčlenná rodina a nic jí nechybí. Zaujme vás především za předpokladu, že toužíte po svobodě, jste šetrní k přírodě a nechcete se na třicet let uvázat hypotékou. Největší oblibě se totiž těší proto, že s konstrukcí na kolech se dají přemisťovat, na stavbu se používají přírodní a ekologické materiály a jsou výrazně levnější než klasický dům.

Dvakrát měř, jednou řež

Před investicí do mini domku musíte dobře promyslet, jak budete prostory využívat. Tady totiž místo pro chyby není. Pracujete z domu? Budete mít svůj koutek? Máte děti nebo je plánujete? Kolik jich bude? Je s vámi i domácí mazlíček? Stačí vám malý jídelní stůl nebo potřebujete velký? Bude v kuchyni stačit jedna plotýnka? Kolik nádobí je akorát? Zbyde místo na koníčky? Vše vychází z vašeho životního stylu a osobních preferencí.

Z toho důvodu se nevyplatí šetřit už na samotném projektu. Může se to zdát jako cár papíru, ale pomůže vám už při objednávání materiálu, ujasnění detailů, předejdete zbytečným opravám a předělávkám, čímž si ušetříte čas i peníze.

Jdeme stavět

Tiny home si můžete postavit sami, ale dnes už je i v Čechách řada firem, které se jimi zabývají na profesionální úrovni, takže se do jejich péče neváhejte svěřit. Investice se na základě toho liší, ale za určitých podmínek se s hrubou stavbou dostanete i na 350 tisíc korun. Berte to tak, že čím jste šikovnější, tím víc zvládnete nahradit řemeslníky a bude vás to stát méně.

Základní ideou těchto domků je udržitelnost. Proto se maximálně používají přírodní materiály, hlavně dřevo. Izolace bývá lněná či konopná, obě varianty příjemně ovlivňují klima domku. Igelitové fólie se dají nahradit alternativou z papíru, syntetické nátěry zase jílovými barvami nebo oleji a vosky. Jsou to sice dražší položky, na druhou stranu jich na tiny house nepotřebujete takové množství a rozpočet tolik nezatíží.

Zařízení interiéru

Interiér je nutné promyslet do posledního detailu, prostor musí být funkční a zároveň nebýt přeplněný. Chcete příjemné bydlení, kde se dá navzdory velikosti volně dýchat. Proto bývá interiér na míru jeho obyvatelům. Nejvíce oceníte výsuvné a sklopné prvky, variabilní řešení, schody, které slouží zároveň jako úložný prostor a skříň. Nikdy nebyla lepší příležitost se ve vašem životě nemilosrdně zbavit všech zbytečností.

Brát s sebou nepotřebné věci je na úkor vaší vlastní pohody. A to by byla škoda, jelikož i na tak maličkém prostoru se dá vystavět vřelé zázemí pro pěkný život. Nemusíte se vzdávat dokonce ani vany, pokud vyberete nejmenší provedení.

Chytré energie

Tiny house může být naprosto soběstačný, a tedy s vlastní fotovoltaikou, sbírat dešťovku, mít kořenovku nebo být napojený na veřejné sítě. Opět se ale dostáváme k tomu, že malý prostor toho méně spolkne, takže když si třeba topíte v krbových kamnech, musíte sice topit častěji, malá stavba rychleji chladne, zato potřebujete minimum dřeva, abyste se zahřáli. Vše záleží i na tom, jestli domeček stojí na vašem pozemku, nebo s ním budete cestovat.

Cestování s mini domkem

Jestli máte vlastní pozemek a nechcete se s tiny housem přesouvat, stavějte bez kol. Jestli jste svobodné duše, co chtějí pendlovat životem na kolech, nic vám nebrání. Podle konstrukce je domek možné přepravovat po své ose za traktorem, autem nebo na podvalníku. Podvozek navržený pod traktor dokáže například dojet i na místa, kde není zpevněná cesta, zato si musíte při přemisťování dávat pozor na větve stromů, aby nepoškodily majetek.

Trvalé bydlení v tiny domečku tedy možné je, a když nebudete šetřit na kvalitním materiálu se skvělými vlastnostmi, může být i téměř bez kompromisů. Stejně tak si touto formou můžete zbudovat vlastní studio nebo jen letní chatu na rekreaci.

Zdroj: iGlanc.cz, Deník, Tiny Home

Související články