Čím víc se přírodě vzdalujeme, tím blíž jí znovu toužíme být. Všimněte si, jaké pocity vaším tělem proudí, když se ocitnete v lese. A co mít takový mini les u sebe v obýváku. Rostliny jsou perfektní čističky vzduchu a zároveň nám umí zvednout náladu. Jsou už zkrátka takové. A čím větší, tím lepší. Nejenže váš interiér bude vypadat skvěle, ale navíc budete zdravější.

Bambusová palma

Lady Palm, bambusová palma je druh palmy, která tvoří husté vějířovité trsy na úzkých vzpřímených stoncích. Pokud máte doma polosvětlé okno někde v rohu, bude se jí tam dařit. Je tolerantní vůči nedostatku světla a zároveň nesnese příliš mnoho přímého slunce. Poměrně obstojně zvládá i chlad, ale raději má teplo. V dostatečně velkém květináči vzhledem ke své velikosti krásně zvládne pěstování v bytě. Roste velmi pomalu. Z toho důvodu je ideální pro ty, kteří hledají nenáročnou zeleň. Takže ani té vody moc k životu nepotřebuje. Zalévejte tehdy, když jsou horní dva centimetry půdy suché.

Fíkus lyrový

Jedná se o velmi elegantní rostlinu, která se stane dominantní chloubou každého interiéru. Je to krásný strom, který se vyznačuje velkými listy houslového tvaru se zvlněným okrajem. Nicméně fíkusy jsou obecně poněkud rozmazlené rostliny. Nemají rády průvan ani teplotní výkyvy. Fíkus lyrový by měl stát na místě, kde je dostatek slunečního světla, ale zároveň by na něj nemělo žhnout slunce celý den. Na tmavém stanovišti bude opadávat. Opadávat bude i v již zmíněném průvanu a než se nadějete, zbyde vám jenom pár větví k pláči. Půdu udržujte vlhkou, ale nepřelévejte ji. Doporučujeme tak jednou za 7 až 10 dní.

Pachira vodní

Pachira vodní je rostlina, kterou možná znáte spíš jako Money tree. Jestli se zajímáte o feng-šuej, neměl by u vás doma tenhle stromek chybět. Říká se o něm, že přináší štěstí a bohatství. Vhodný je i pro majitele domácích mazlíčků, protože je pro ně netoxický. Poměrně snadno ho poznáte podle spleteného kmene. Dařit se mu bude na středně jasném nepřímém světle, zvládne i několik hodin přímého slunce, takže k jeho spokojenosti by bylo nejlepší ho umístit na třeba k východnímu, západnímu nebo jižnímu oknu. Zalévejte až ve chvíli, kdy je půda suchá.

Dračinec vroubený

Dracény patří mezi oblíbené pokojové rostliny a jsou pověstné svojí nenáročností. Nepotřebují ani moc světla, takže se skvěle hodí do tmavších koutů. Na druhou stranu ranní sluníčko ocení a odmění se živější barvou listů. Zalévat také stačí jednou za čas. Perfektní strom pro ty, kteří mají tendenci na své květiny občas jaksi zapomenout.

Fíkovník pryžodárný

Ficus elastica či panašovaný Ficus tineke jsou z rodiny již zmíněných fíkovníků. Tento je pestrý s krásnými žlutě, růžově a zeleně zbarvenými listy. Za dobrých podmínek vám poroste jako z vody. Snese i suchý vzduch a laxní péči, ale měl by stát na místě, kde je dostatek světla, pár hodin přímého slunce zvládne. Fíkusy neradi ”nohy ve vodě”, takže nezapomeňte nechat půdu před další zálivkou vyschnout.

Dracena Warneckii

A zase ta dracéna. Odrůda Warneckii je vysoké, štíhlé siluety a skvěle se hodí do rohu, za pohovku nebo kamkoliv, kde chcete přidat ”na výšce”, ale prostor nepřeplnit. Má tmavě zelené listy se zářivě krémovými pruhy, nádherně zpestří sbírku vaší zeleně. Nepotřebuje hodně světla, dokonce je pro ni přímé slunce nevhodné a silný kmen dobře snáší sucho. Je jako lapač škodlivých látek ze vzduchu, takže díky ní budete mít doma lepší klima.

Olivovník

Kdo byl někdy na dovolené u moře, ten už musel mít s olivovníkem tu čest, ale nejspíš jste nikdy neuvažovali o tom, že ho můžete umístit do interiéru. Zkuste nad tím zapřemýšlet. Má krásné stříbřité, šedozelené listy, které jsou rovněž skvělým doplňkem řezaných kytic. Má rád sluníčko a hodně. Ideální je umístit ho na jižní nebo západní okno. Pokud takové nemáte, a přesto ho doma musíte mít, dá se to vykompenzovat pěstebním osvětlením. Je to velmi noblesní rostlina. Místnost, v níž bude mít své stanoviště, by měla být dostatečně prosvětlená a dobře větraná.

Zdroj: iGlanc.cz, Real Simple, DMP

Související články