Česká Republika je na tom v třídění odpadu poměrně dobře, ale nakládat s přepáleným olejem, a s olejem celkově, moc neumíme. Přiznejte se, kolikrát u vás doma skončil olej po smažení řízků ve džezu nebo v záchodu? Je několik důvodů, proč olej nevylévat do odpadu, dokonce ani do koše a neříkejte, že když nemáte fritézu, tak vám doma žádný olej nezbývá. To máte smažení palačinek, lívanců, přírodních plátků, smažený sýr, koblížky, topinky. Dále oblíbené nakládané hermelíny, tuňák či sušená rajčata v oleji, maso na grilování, salátové zálivky. Příležitostí pro recyklaci oleje máme mnoho.

Nic pro vaše potrubí

Použitý olej se dá v prvé řadě znovu použít jako surovina, hlavně v petrochemickém průmyslu. Není to úžasné? Jeden olej najde znovu uplatnění, šetří se půda, voda, ovzduší a další zdroje. Na druhé straně jsou následky, které může olej v kanalizaci způsobit. Nejen ve vaší domácnosti, ale v celé síti. Pokračuje to problémy v čistírnách odpadních vod, v řekách a okolních ekosystémech. Tuk se v trubkách rychle ochladí, ztuhne a nabaluje na sebe další nečistoty, případně vodní kámen, až může celý systém ucpat. Je to jako tukem ucpané cévy v našem těle. Schválně si vygooglete ”tukovec Londýn”. Jedná se o gigantickou hroudu tuku, měřila 250 metrů a vážila 130 tun, která před lety ucpala část londýnské kanalizace. Vědci díky průzkumům zjistili, že až 90 % této hroudy tvořil tuk z kuchyně.

Zdroj: Youtube

Olej se dá bezpečně recyklovat

Čistírny odpadních vod si s olejem neporadí, nemají ani moc jak. V podstatě olej končí v ekosystému a to dobře není, protože ve vodě i v půdě dusí organismy. Takže abyste tomu zamezili, najděte ve svém okolí nejbližší sběrné místo nebo kontejner na použitý olej. Dá se tak zlikvidovat i větší množství oleje. Od ledna 2020 navíc všechny obce povinně zajišťují sběr jedlých olejů a tuků, více informací vám podají na obecním nebo městském úřadu na odboru životního prostředí.

Až nádobu naplníte, prostě ji vyhodíte

Olej v žádném případě do kontejneru nevylévejte přímo. Doma si dejte stranou velkou PET lahev nebo jinou plastovou nádobu a olej do ní ’sbírejte’. Sklo nepoužívejte z toho důvodu, aby se po vhození do popelnice nádoba nerozbila. Až bude plná, pevně ji uzavřete a odneste na příslušné místo. Nestojí vás to téměř žádné úsilí, ale dopad je obrovský. Popelnice na olej mají obvykle černou barvu s příslušným označením. Do popelnice na třídění oleje patří veškeré jedlé tuky a oleje; olivový, slunečnicový, řepkový, kokosový, lněný a další. Stejně tak sem může přijít máslo, sádlo, margaríny. Nepatří sem technické nebo motorové oleje.

S olejem na kompost?

Olej kompostovat nelze. Jak už bylo řečeno, olej půdu kontaminuje a dusí drobné organismy. Při domácím kompostování můžete leda kompostovat papírové utěrky, jimiž jste setřeli mastný film z pánve. Olejová nálož vhodná není, takže se takto zbavujte jen malých zbytků. Pokud kompost nemáte, mastnotou nasáklý papír patří do směsného odpadu.

Výkupny rostlinného oleje

Pokud pracujete v gastru nebo doma opravdu hodně smažíte, jistě vás zaujme, že existují výkupny rostlinného oleje. Podívejte se na internet po té nejbližší ve svém okolí. Použitý kuchyňský olej může posloužit na výrobu biopaliva, do mýdel nebo na výrobu tepla a elektrické energie. No a když už víte, že olej do dřezu nepatří, nezapomeňte i tak jednou za čas vyčistit odpad. Stačí vám k tomu pouze jedlá soda a bílý ocet.

Zdroj: iGlanc.cz, Třídím olej, Samosebou

Související články