Jedním z úskalí úložných prostor je fakt, že nám sice pomohou krásně uklidit a schovat desítky malých nezbytností, ale někdy zároveň naplní pořekadlo „sejde z očí, sejde z mysli“. 

Transparentní organizace 

Značka, která byla založena v roce 1974 Bobem Immermanem, se zaměřuje na výrobu designových domácích potřeb a organizérů pro efektivnější a stylovější uspořádání interiéru.

Její doménou jsou průhledné organizéry, které vám nedovolí na vaše věci zapomenout. Kolekce iDesign Wallspace umožňuje přehledně zorganizovat potraviny ve spíži, náčiní v dílně, potřeby pro ruční práce na stěně u pracovního stolu nebo šicího stroje, kosmetiku v koupelně, hračky v dětském pokoji nebo doplňky v šatně. 

Transparentní nástěnné krabičky jednoduše přicvaknete na protikus na zdi, lze je libovolně prohazovat nebo i sundat a nechat stát samostatně – třeba když do nich pravidelně saháte pro náčiní při práci. Kolekce sestává z nástěnných modulů, poliček, háčků a různých druhů krabiček a nástěnných kontejnerů s víky i bez. Díky provedení ze zcela čirého plastu máte dokonalý přehled, co je uvnitř. A pokud naopak zůstanou prázdné, nebudou nijak narušovat čistotu interiéru. Navíc jsou vyrobené z recyklovaných nebo snadno recyklovatelných materiálů, takže vyhoví i požadavkům na udržitelnost. 

Ikonický „kapsář“

Dorothee Becker je německá designérka, která prožila část života v Paříži, Londýně i Kalifornii. Když se pak vrátila do Německa, otevřela obchod s kvalitně navrženými a praktickými předměty každodenní potřeby. Jedním z nich byl i organizér Uten.Silo. Světlo světa spatřil na přelomu 60. a 70. let a je inspirován dětstvím designérky. Malá Dorothee byla fascinována množstvím přihrádek a zásuvek v tatínkově drogerii a obchodě s fotografickými potřebami – každá měla svou funkci a každý předmět měl své místo. 

Svou vzpomínku později přetvořila do designové ikony, jejíchž 32 kapes a přihrádek je vylisováno z jednoho kusu ABS plastu a nabízí prostor pro všechny malé i velké věci, které by se jinak povalovaly po stolcích a zásuvkách. Můžete do nich umístit časopisy, psací potřeby, kuchyňské náčiní, toaletní potřeby, hračky, ale klidně i květiny a výsledek bude vždy estetický. Produkt se navíc přesně trefil do tehdejších trendů. V oblibě byly zářivé barvy, plast byl snad nejoblíbenějším materiálem a praktický přesah se uplatnil v malých bytech pro mladé. V době ropné krize, která se odrazila i na vyšší ceně plastů, ale klesla poptávka a organizér se nakonec přestal vyrábět. Až na přelomu milénia jeho slávu oživila značka Vitra.

Z dílny přímo do bytu

Mnohé úložné boxy mají své designové kořeny v praktičnosti čistě utilitárních dílenských pořadačů a přenosek na nářadí. Díky barevným variacím a také oblibě industriálního designu si ale proklestily cestu až do našich kuchyní, koupelen nebo pracoven i dětských pokojů. Zajímavými příklady mohou být třeba skládací bedny Color Crate od dánské značky, které se vyrábějí v několika velikostech a nepřeberném množství pastelových barev. A navíc jsou ze stoprocentně recyklovaného plastu. Jsou tak hravé a oblíbené, že se často stávají terčem napodobování, zároveň ale samy vycházejí z tvaru plastové bedýnky na ovoce nebo jiné zboží. 

Podobným stylem a barvami zaujme i Toolbox, který navrhnul pro známou značku izraelský designér Arik Levy. Organizér může sloužit třeba pro skladování kancelářských potřeb na stole nebo líčidel v koupelně, zároveň je díky uchu pohodlně přenosný a potěší i domácí kutily nebo výtvarníky a neztratí se ani v dílně. A díky množství barev udělají radost i dětem. Designové úložné prostory jsou totiž pro všechny, a to mnohdy i z pohledu ceny. Ale pozor, výše zmíněné „krabičky“ jsou návykové a u koupě jedné rozhodně nezůstanete.

Zdroj: iGlanc.cz, Karolína Hornová je renomovaná autorka článků o designu

Související články