Snad každému z nás se doma na stropě někdy houpalo stínidlo lustru v podobě papírové koule. Vzhledem k jeho až směšné ceně ve švédské nábytkářské firmě ho lidé nejčastěji kupovali do startovacích bytů. Za „otce“ papírové koule coby stínidla lustru se ovšem považuje architekt, sochař a designér Isamu Noguči – syn japonského básníka a americké spisovatelky.
Noguči se inspiroval tradičními japonskými rybářskými lampiony a dodnes se jeho lampy s názvem Akari vyrábějí v továrně v japonském Gifu stejným způsobem – z průsvitného papíru (původně z morušové kůry) napnutého na bambusová žebra.
Isamu byl zázračné dítě, už ve svých osmi „dozoroval“ práce na domě, který nechala postavit jeho matka. V té době žili v Japonsku, ale studia absolvoval už v Americe. Po střední škole se rozhodl, že bude umělcem, a tak nastoupil do učení k sochaři Gutzonu Borglumovi (autoru památníku amerických prezidentů na Mount Rushmore). Ten s jeho talentem zrovna spokojený nebyl a poradil mu, ať raději studuje lékařství. Isamu poslechl, ale i tak ho to táhlo k umění.
V roce 1924 pak začal navštěvovat hodiny umění na Leonardo da Vinci Art School, kde již jeho talent ocenili. Isamu proto přerušil medicínu a sochařství se od té doby věnoval na plný úvazek. A nejen sochařství. Na svých cestách po světě se dál vzdělával. V Pekingu studoval kaligrafii, v Japonsku hrnčířství a zenové zahrady…
Po druhé světové válce navrhoval i nábytek a interiéry, pracoval na divadelních kulisách a kostýmech i na plánech zahrad. Do díla obvykle promítnul více svých talentů, proto jsou jeho náladová světla Akari zároveň svítícími sochami. „Všechno je socha. Každý materiál, každou myšlenku, která se bez překážek zrodí do prostoru, považuji za sochu.“
ISAMU NOGUČI (1904–1988)
Isamu Noguchi
V roce 1951 viděl poprvé v tradiční japonské výrobně v Gifu, jak se vyrábějí papírové lampiony, které svítily rybářům při lovech na řece Nagara. Inspiroval se a navrhl kolekci lamp Akari, což japonsky znamená světlo či záře, ale zároveň evokuje beztížný stav. Sám Isamu o svých světelných sochách prohlásil: „Vše, co potřebujete k tomu, abyste mohli bydlet, je místnost, tatami (japonská matrace) a Akari.“
Zdroj: časopis Glanc, Architectural Digest: Why Isamu Noguchi’s Aesthetic Has Never Been More Relevant