Dokonalá past

Připravte si několik nižších misek, které rozmístíte kolem míst, kde se octomilky neboli vinné mušky vyskytují nejčastěji. Nalijte do nich balzamikový ocet, který je svým aroma silně přitahuje. Nemáte-li ho, můžete použít i obyčejný ocet, víno nebo pivo, ale balzamikový ocet je pro mušky opravdu nejlákavější - vlastnoručně vyzkoušeno u nás ve špajzu. Pak všechny misky překryjte potravinovou fólií, u které je důležité, aby těsně doléhala k okraji misek. Pokud moc nedrží, zajistěte ji ještě gumičkou. Do natažené fólie pak udělejte např. špejlí nekolik malých dírek (cca 2-3 mm). A pak čekejte. Přibližně za hodiny byste měli octomilky z blízkého okolí vychytat - dovnitř vlezou snadno, ale ven už se nedostanou. Čím víc bude tekutiny uvnitř, tím větší je pravděpodobnost, že se mušky utopí. Chcete-li použít humánnější postup, nalijte do misek jen tenkou vrstvu a po odchytu dejte misku ven za okno a odstraňte fólii. Misku můžete používat opakovaně, jen fólií denně měňte, má tendenci se zapařit.

Zdroj: Youtube

Schovat návnady

Kdo někdy měl doma octomilky, což je asi většina z nás, dobře ví, co jim nejvíc chutná. Nejčastěji jsou to banánové slupky, přezrálé až hnijící ovoce, ale i zbytky jídla na neumytém nádobí, v odtoku ve dřezu nebo na dně odpadkového koše. I ovoce, které je ještě v dobré kondici, ale které necháte někde nakousnuté (pokoje teenagerů by mohly vyprávět), je pro mušky vítanou svačinou. Udělejte to prostě tak, aby octomilky neměly chuť u vás přebývat. Zkontrolujte špajz a odstraňte všechno, co by je mohlo lákat. Ovoce dejte do lednice a nenechávejte nikde v bytě neumyté nádobí. Pokoje svých dětí zkontrolujte pečlivěji a nakoukněte i pod postel - i tam se občas najdou zajímavé ‚poklady‘. A ještě něco - máte-li doma odpadkový koš na bio odpad, ujistěte se, že dobře těsní a hlavně ho pravidelně vynášejte, jinak se mušek budete jen těžko zbavovat a při každém otevření víka se na vás vyvalí muší hejno. A to vážně nechcete.

Invaze octomilek

Pokud už vám počet vinných mušek přerostl přes hlavu a vidíte je víceméně všude po bytě, použijte trik, který mi kdysi poradila kamarádka. Funguje! Potřebujete k tomu spotřebič, který má asi každá domácnost a tím je vysavač. Vážně. Prostě ty hejna octomilek vysajete. Nastražte někde spolehlivou návnadu (skvělá je slupka od banánu) a lux mějte někde po ruce. Jakmile se mušky začnou rojit, jednejte. Nemusíte vysavač nastavovat ani na plný výkon, mušky snadno zachytí i nejnižší stupeň. Není to definitivní řešení, ale při větším množství vám to pomůže, popravdě i psychicky, protože poletující mušky dokážou dostat náladu pod bod mrazu. U mě ještě hůř - probouzí ve mě mnohem méně žádoucí emoce. Po téhle hromadné deratizaci nastražte ještě pasti z balzamikového octa, jak už bylo řečeno, a budete mít pokoj.

Zdroj: iGlanc.cz, Goodhousekeeping.com

Související články