Bydlení v kontejneru na první dobrou nezní jako lákavá představa a ano, když mluvíme o kontejnerech, myslíme tím přesně ty velké plechové kvádry, které se používají na přepravu zboží lodí nebo vlakem. Neosobní ocelové moduly, které jsou na pohled chladné a nevlídné. Ale divili byste se, jak famózní a ke všemu útulné bydlení z nich lze postavit.
Bydlení přesně podle představ
Když jsem na začátku zmiňovala stavebnici, nebylo to náhodou. V případě stavby z kontejnerů jde o tzv. modulární či modulový systém. Znamená to, že máte volnou ruku pro nepřeberné množství variant. Taková stavba se dá maximálně přizpůsobit vašim nárokům na velikost i design. Nemusíte původní stavbou ani končit, modulové bydlení totiž může růst postupně s vaší rodinou. Sestavte si dům s neomezenými možnostmi i rozměry. Je to čistě na vás a hranicích vaší fantazie. Základní stavební materiál lze vizuálně přiznat, nebo ho skrýt pod fasádou, aby dům vypadal více klasicky.
Zařízení interiéru je rovněž čistě na vás. Nic vám nebrání vytvořit kontrast k drsné oceli a vnitřek bydlení navrhnout hřejivě a přívětivě. Stejně tak bude úžasně působit minimalistický, skandinávský nebo industriální styl, které si přímo říkají o velká okna až k podlaze.
Levné a ekologické
Nic se dnes neobejde bez čísel, takže teď pojďme trochu počítat. Právě cena je jeden z aspektů, který láká lidi na konceptu modulární stavby. Cena se odvíjí od velikosti a stavu lodního kontejneru, ale v průměru vás jeden stojí do desítek tisíc, řádově 50 až 100 tisíc korun za plochu okolo 30 m². Na rodinný dům vám samozřejmě jeden stačit nebude, ale i tak se s hrubou stavbou stále pohybujeme ve statisícových částkách.
Další plusové body jsou za ekologii. Když si totiž postavíte dům z odepsaných lodních kontejnerů, zachráníte je tím před jejich nevyhnutelným osudem. Bez vás by skončily velmi nešetrně a energeticky náročně roztavené. Šetříte i dřevo, cihly a další stavební materiály, bez kterých by se nový zděný dům neobešel.
Bydlení na celý rok
Víte o tom, že na Antarktidě se nachází výzkumná stanice složená ze 134 lodních kontejnerů? Svědčí to o tom, že v takovém domě hravě přečkáte i zimu u nás. Mějte však na paměti, že se pořád jedná o stavbu z oceli. Když si ale dáte záležet na izolaci, která musí v případě kontejnerových domů být extra silná, pak se vám nestane, že byste v zimě umrzli a v létě se pro změnu uvařili. Izolace je vhodná zvenčí i zevnitř, což sice redukuje obytnou plochu, ale předejdete tak vlhkosti a možné rzi.
Na co myslet předem
Pokud vás tento typ bydlení nadchnul, je třeba si uvědomit, že nákup lodních kontejnerů je teprve začátek. Počítejte s tím, že podlaha i stěny jsou často plné chemikálií, jako prevence proti škůdcům, a v tom žít nechcete. Bude proto potřeba všechny vnitřní stěny obrousit a ošetřit, podlahy kompletně vyměnit.
Dále na takovou stavbu potřebujete pozemek, rozvody elektřiny, kanalizaci, vodu (pokud se nerozhodnete pro tzv. off-grid řešení). Dále vyřezat okna a dveře a vlastně komplet celé vybavení. Přesto se, pokud se budete držet při zemi, vejdete odhadem do dvou milionů korun, což je oproti klasickému domu stále hodně pěkná cena a bydlení z kontejnerů lze též financovat hypotékou. Stavba jde rychle, za osm týdnů klidně můžete mít dům hotový, a celoročně.
Svoboda hraje prim
Co se týče stavebního povolení, u nejmenších řešení do 25 m², a pokud stavba není pevně spojená se zemí, ani nepotřebujete stavební povolení a máte tak určitou svobodu ve volbě umístění, například na nějaké hezké místo v přírodě. Což je další z důvodů, proč se do domu z lodních kontejnerů zamilovat. A když to jeho konstrukční řešení dovolí, můžete se s ním i přemisťovat podobně jako v případě mobilheimu.
Záleží teď jen na vás, jakým směrem se chcete po stránce svého vysněného bydlení ubírat. Z kontejnerů nemusíte hned stavět pouze rodinný dům, lze z nich vyrobit klidně i chatu, bazén nebo originální snídaňové bistro.
Zdroj: iGlanc.cz, Chytrý Honza, Bydlíme stylově