Říkáte si občas, že ten vodní kámen ze záchodové mísy snad nikdy nedostanete? A ty zažloutlé skvrny jakbysmet? Věřte mi, že to jde. Dokonce i bez chemických čisticích prostředků, které spolu s kamenem možná vezmou i kousek potrubí. Sesbírala jsem pro vás osvědčené tipy od úklidové influencerky, s nimi bude vaše toaleta vždy zářivě čistá.

Zbraně proti vodnímu kameni

Kde se ten kámen pořád bere? Močový neboli vodní kámen je výsledkem tvrdé vody a zbytků moči. Pokud máte v domácnosti tvrdou vodu, uvolňuje se z ní hořčík a vápník. Minerály pak zůstávají na WC míse a způsobují nepříjemný zápach, což nechceme. Kateřina Brožová doporučuje odstranit vodní kámen tak, že v 250 ml teplého bílého octu rozpustíte dvě lžíce kyseliny citronové. Nerozpuštěná by totiž nefungovala.

Nechte působit a dočistěte

Do připravené směsi namočte hadřík, přiložte ho na vodní kámen a nechte alespoň hodinu působit. Já to tak někdy nechám i přes noc, mísu obložím těsně před cestou do postele. Hodně toho povolí samo od sebe, takže se moc nenadřete, také záleží, v jakém stavu toaleta je. K dočištění můžete použít lufu, vyrobenou ze stejnojmenné dýně, takže je 100% přírodní a spolehlivě s ní záchod vydrhnete bez poškrábání. To je důležité, čím víc je povrch mísy poškozený, tím víc se v něm usazují nežádoucí nečistoty. Případně použijte houbičku. Pokud je vodní kámen silnější, pomozte si mechanicky tupým předmětem, ale opět dbejte na to, aby nedošlo k poškození.

TIP: Jestli se vodní kámen nachází až vzadu pod vodou, vodu vyberte třeba starým hrnkem a pak do mísy opět nalijte teplý bílý ocet s kyselinou citronovou. Nechte působit a dočistěte, obvykle stačí záchodovou štětkou.

Čistá mísa i prkénko

Prkénko je čisté jen tehdy, pokud si na něj chcete sednout. Na to vám postačí univerzální čistič na koupelny, nebo si jej můžete vyrobit vlastnoručně smícháním bílého octa s vodou v poměru 1:4. Pro zmírnění octového zápachu do něj můžete přidat pár kapek esenciálního oleje. Na zažloutlé záchodové prkénko budete potřebovat silnější zbraně. Smíchejte v misce:

  • 2 lžíce jedlé sody
  • 1 lžíci 3% peroxidu vodíku

Vzniklou směs naneste na skvrny a nechte 30 minut působit. Prkénko následně doleštěte bílým octem s vodou.

TIP: Na provonění celé místnosti nepotřebujete syntetické stromečky a další nesmysly. Nakapejte do ruličky toaletního papíru pár kapek esenciálního oleje.

Na co pravděpodobně zapomínáte?

Zavíráte při splachování prkénko? Pokud ne, to byste koukali, kam až se dostanou neviditelné bakterie ze záchodové mísy. Povrchy kolem WC vydezinfikujete pomocí peroxidu vodíku nebo bílým octem, nezapomeňte ani na spodní část toalety a umyjte ji bílým octem. Když bude potřeba, na pomoc si vezměte houbičku.

Pravidelné čištění si žádá i záchodová štětka. Sice ji svým způsobem ”myjete” pokaždé, když čistíte záchod, ale průběžně by to chtělo vzít pořádně. Štětku dejte pod prkénko, zasypejte jedlou sodou a přelijte teplým bílým octem. Stačí ho jen ohřát. Potom do mísy nasypejte lžíci kyseliny citronové, štětku do ní ponořte a nechte působit.

Agresivní prostředky míse škodí

Většina záchodů má glazovaný nebo smaltovaný povrch, z toho důvodu vynechte přípravky, které obsahují chlor, místo nich sáhněte po ekologické variantě. Agresivní chemické prostředky s obsahem kyseliny chlorovodíkové (solné) či chlornanu sodného můžou narušit povrch mísy. Vodní kámen a zbytky moči se pak v těchto místech usazují mnohem rychleji.

Jak udržet záchod čistý?

Pravidelně ho mít, ale já to chápu, někdy na to čas není. V tom případě si jako pojistku vyrobte podle Kateřiny Brožové WC bomby, kterými se dá toaleta krásně osvěžit. Potřebujete na ně:

  • 1 hrnek jedlé sody
  • 1/4 hrnku kyseliny citronové
  • Pár kapek prostředku na nádobí
  • Pár kapek esenciálního oleje (ideálně s antibakteriálními účinky)

Směsí naplňte silikonovou formu a nechte zatvrdnout. Můžete proces urychlit tím, že ji dáte do mrazáku.

Zdroj: iGlanc.cz, úklidová influencerka Kateřina Brožová, Úklid pro klid

Související články