Sice mě nebaví věšet prádlo, skládat a žehlení se vyhýbám všemi smysly, ale ráda peru. Opravdu. Mám totiž pocit, jako když oblečení s každým pracím cyklem znovu vylepším. Nedávno jsme se vrátili z Bali, kde všichni dávají prádlo do prádelny. Ačkoliv bylo příjemné dostat už suchý složený balíček, stejně jsem se těšila, až si ho doma vyperu po svém. Jenže abyste prádlo z bubnu opravdu tahali ”vylepšené” a voňavé, musí být pračka čistá. Nejen buben, ale i zásobník na prášek a filtr. Vzpomenete si, kdy naposledy jste vůbec svoji pračku čistili? Jestli ne, pak už včera bylo pozdě.

Jednou za měsíc je tak akorát

Když prádlo z pračky nevoní nebo je špinavé, jako první vás napadne zvýšit dávku pracího prostředku a aviváže. To se nejen prodraží, ale ke všemu je to zbytečné. Problém je třeba v první řadě hledat v čistotě. Když budete pračku udržovat čistou, bude spolehlivě prát a dlouho sloužit. Ideální je čistit ji jednou za měsíc. Proč tak často? Protože pračku často používáme. Zbytky pracího prášku a aviváže, tvrdá voda a vlhkost z ní dělají ideální místo pro usazování vodního kamene, bakterií a plísní. V tom si pak mácháte prádlo.

3 kroky, jak vyčistit pračku

Kam jinam jít pro radu než za úklidovou influencerkou. Kateřina Brožová má trik, jak komplet celou pračku vyčistit jen pomocí bílého octa a kyseliny citronové. K tomu budete potřebovat ještě akorát lufu nebo jinou houbičku a pár hadříků. Je to nejen ekologické, ale i rychlé a snadné.

Čištění zásobníku pračky

  • Začněte vyčištěním zásobníku. Ten vytáhněte, dejte ho do umyvadla a celý postříkejte bílým octem smíchaným s vodou v poměru 1:4, což funguje jako univerzální čistič. Pak zásobník vydrbejte houbičkou, na drobné záhyby vám pomůže starý kartáček na zuby. Když šuplík rozložíte, dostanete se do všech spár ještě lépe.
  • Pokud je na šuplíku usazeno opravdu hodně nečistot a vodní kámen, vezměte si na pomoc kyselinu citronovou. Dvě lžíce rozpusťte ve 300 ml teplého bílého octa. Do roztoku namočte hadr, přiložte ho na vodní kámen a nechte alespoň 30 minut působit. Pak zásobník vypucujte.
  • Nezapomeňte na závěr vyčistit otvor v pračce, odkud jste zásobník vytáhli. Poslouží vám k tomu opět univerzální čistič a houbička, případně starý kartáček.

Čištění filtru pračky

  • Otevřete dvířka dole na pračce a nejdříve z hadičky vypusťte přebytečnou vodu.
  • Pak odšroubujte sítko a vyčistěte ho pod tekoucí vodou. Na pomoc si můžete vzít již zmíněný ocet s vodou.
  • Mokrou houbičkou vyčistěte také otvor, z něhož jste sítko vytáhla.
  • Poté stačí sítko našroubovat zpátky, zavřít dvířka a máte hotovo. Zašroubujte jej zpět opravdu pečlivě, nebo budete při dalším praní mít v koupelně menší povodeň (mluvím z vlastní zkušenosti).

Čištění bubnu pračky

  • Při čištění bubnu začněte těsněním a všemi záhyby na dveřích. Odstraňte vlasy a jiné nečistoty. Jestli je těsnící guma okolo otvoru pračky hodně špinavá, nebo si v ní dokonce hoví plíseň, namočte pár hadříků do bílého octa, nastrkejte je do těsnění a nechte 15 minut působit. Pak těsnění vyčistěte houbičkou. Jestli vám těsnící guma připadá poměrně čistá, stačí na ni nastříkat univerzální čistič z octa a vody a utřít jej hadříkem.
  • Závěrem už jen do těsnění pračky a do bubnu nasypejte 2-3 lžíce kyseliny citronové, do přihrádky na aviváž nalijte decku bílého octa a zapněte na krátký prací režim alespoň s teplotou 60 °C.

Zdroj: iGlanc.cz, úklidová influencerka Kateřina Brožová, Úklid pro klid

Související články