S tím kaktusem jsem nežertovala. A není jediný na mém seznamu obětí. Měla jsem obvykle dokonce takovou smůlu, že jsem si domů nevědomě rovnou přinesla nemocnou kytku. Takže u mě, chudák, neměla šanci a mé pečovatelské sebevědomí utrpělo další rány. Prostě pokojovky a já, to je proti přírodě. Nakonec jsem zjistila, že nejsem tak ztracená zelená duše, jen mám málo informací. Momentálně mi domov zpříjemňuje dokonce patnáct kytek (lehce se na nich vytvoří závislost), k tomu jsem úspěšně naklíčila avokádo z pecky nebo citroník z pouhého semínka. Takže jestli tohle zvládnu já, zvládnete to i vy!

Až příliš lásky

Kytka potřebuje vodu. To je jediné, co víme úplně všichni. Nezkušení pěstitelé jim proto dopřávají, až kytku přelijí. Zahubí ji láskou. Jedna z nejčastějších chyb. Málokterá rostlina si však nejraději hoví v promáčeném substrátu. Většina z nich vám poděkuje, když ji zalijete až ve chvíli, kdy je hlína sušší. Příliš mnoho vody vede k úhynu kořenů, hnilobě a následné smrti. Přelití rostliny se projevuje skleslými listy se žlutými či hnědými skvrnami.

Související články

Každá rostlina má na četnost zálivky jiný názor, stejně tak záleží, zda je v plastovém či terakotovém květináči. A je umístěná na přímém slunci nebo ve stínu? Mně se pro tyto účely osvědčila mobilní aplikace, alespoň mohu tyhle starosti vypustit a zařízení mi samo připomene, kdy je vhodná doba na další zálivku, hnojení či přesazení.

TIP: Nejste si jistí, zda už je čas zalévat? Strčte do květináče prst po druhý kloub. Když je substrát proschlý, kytku zalijte.

Málo lásky

Opakem přelití je usušení. Hlavně jestli máte jen pár kytek, jednu dvě, je snadné na ně zapomenout. Ale pokud už nevypadá jako otep slámy, je šance ji ještě zachránit, akorát jí zkuste dát čas na vzpamatování.

Když nebudeme zacházet do extrému, jak poznáte, že rostlina potřebuje zalít? Tak předně hlavně podle toho substrátu a pak vám to obvykle dá najevo její vzhled. Třeba takový lopatkovec úplně svěsí listy. Kalátea začne listy jakoby rolovat.

TIP: Znáte instagramový účet creative_explained? Je plný šikovných rad a fíglů pro začínající i pokročilé pěstitele. Cílí hlavně na recyklaci a plýtvání. Ve videu níže se dozvíte například jak zachránit na první pohled umírající rostlinku.

Špatné místo

Není jedno, kam květinu po přinesení z obchodu postavíte. Jestli ji chcete mít na slunném stanovišti proto, že se vám tam líbí, ale ona potřebuje k životu spíše stín, nebude vám dělat radost dlouho, brzy poletí do koše a vy pro novou kytku. Pokojovku musíte už v obchodě vybírat s vědomím, kde bude u vás doma stát. Nebo jí v interiéru vyberte místo na základě toho. Jinak to fungovat nebude.

Základem úspěšného pěstitele je, aby si zjistil základní požadavky rostliny a je lepší začínat s těmi méně náročnými a rozmazlenými druhy. Za sebe doporučuji zamiokulkas, šplhavnici nebo tchynin jazyk. Již zmiňovaný lopatkovec bývá též na seznamu nenáročných rostlin, ovšem já ten první zahubila.

Přesadit hned po nákupu?

Většina článků, pěstitelů a diskuzí doporučuje rostlinu přesadit hned po nákupu do substrátu, který je pro ni určený. Nevidím to jako nezbytně nutné a zapojila bych selský rozum. Doporučuje se to proto, že většina rostlin z obchodu je v univerzální půdě, pokud možno co nejlehčí a zároveň nevýživné. Má doslova jen to nejnutnější k přežití, dokud si ji nekoupíte. Pak je určitě dobré ji přesadit a začít svůj vztah budovat na dobrých základech. Ale když jsem rostlinky kupovala v malém zahradnictví kousek od mého bydliště, ve většině případů jsem první přesazení odložila až na nejbližší jaro a mezitím v sezoně pouze přihnojovala. Přežily všechny.

Související články

Nezvaní hosté

Pamatujete, jak jsem na začátku spílala, že jsem si v minulosti nevědomě přinesla domů nemocnou kytku? Řeč byla o škůdcích. Koupila jsem si malou čajovou růži, aby mi doma něco kvetlo. Ale až příliš pozdě jsem zjistila, že je napadená mšicemi. Na škůdce obecně mám štěstí a při budování vlastní ”urban jungle” jsem se hodně rychle naučila všechny druhy. Puklice, svilušky, molice… to všechno jsem si s rostlinou přinesla domů už z obchodu. Moje bylinky na balkoně jsou zase pravidelně oblíbeným rájem pro třásněnky a housenky.

Ať se co nejvíc vyhnete podobnému scénáři, pečlivě rostlinu před nákupem prohlédněte. Nevypadá na první pohled, že strádá? Od takové rovnou pryč. Dále si všímejte kvality listů, nejsou na nich pavučinky? Vybledlé, suché flíčky? Prohlédněte i stonek a spodní stranu listů. Tam se ty potvory často schovávají. Musím tedy zároveň přiznat, že hodně škůdců bych si ještě před rokem nevšimla tak jako nyní. Zejména když je rostlina napadená krátce. Ale je to jen tím, že už vím, jak jsou záludní.

Nemusí jít samozřejmě jen o škůdce, rostlinám se nevyhýbají ani nejrůznější houbová a plísňová onemocnění. Ta se rovněž projeví na jejich vzhledu. Proto vám přeju při volbě šťastnou ruku a ať vám rostliny doma dělají radost i čistší vzduch.

Zdroj: iGlanc.cz