Zahrada, co vám pomůže otěhotnět. Zní to trochu jako sci-fi, že? Ale proč vlastně ne. Dnešní doba je tak uspěchaná, každý den čelíme novým výzvám a stresům. Všichni bychom měli mít nějaký ten svůj koutek, co nás utiší a dobije baterky a o to se zahradní designérka také snaží, když svým klientům navrhuje jejich zelená útočiště.

Uklidňující schopnosti zahrady

„Každý prostor má svou energii, která může podporovat, nebo naopak potlačovat naše životní potřeby a touhy. Nejde jen o vizuální stránku, aby zahrada vypadala hezky, člověk se v ní také hezky musí cítit. Proto mé návrhy vycházejí z osobnosti a potřeb každého člověka,“ vysvětluje na úvod Marie Riva.

Hned jsem si vybavila zenové zahrady v Japonsku, kde je každý detail důmyslně navržený v souladu s duchovními hodnotami a tradiční japonskou estetikou. Jsou to místa, která člověku umožňují dosáhnout klidu, jsou vhodná pro meditaci a hluboké spojení s přírodou.

Jak příroda pomůže s početím

Dosud největší výzvou však pro designérku bylo navrhnout zahradu mladé rodině, která by podpořila jejich největší přání - počít dítě, o které se dlouho neúspěšně snažili.

Nakonec se jí podařilo vytvořit místo, které nebylo jen obyčejným uspořádáním květin a keřů. Šlo o promyšlenou kompozici, kde každý prvek má svůj účel. „Každý návrh začínám tvořit meditací, díky níž do zahrady vtisknu účel, který má zahradě přinášet. V případě mladé rodiny to byla podpora ve snaze o početí. S prostorem jsem následně pracovala tak, jako by tam už dítě bylo,“ popisuje Marie Riva.

Léčivé rostliny na podporu početí

Kromě estetické hodnoty a relaxačních koutů vybavila zahradu rostlinami s léčivými účinky. „Zaměřila jsem se na výběr rostlin, které jsou známé svými příznivými účinky na reprodukční zdraví,” říká. Do zahrady proto nasadila denivku černou, která detoxikuje organismus, je protizánětlivá a podporuje lymfatický systém.

„Moderní zahrada by v dnešní době měla představovat mnohem víc než jen prostor pro nekonečné okopávání a těžkou práci. Měla by sloužit primárně k odpočinku a přinášet radost z vlastnoručně pěstovaných plodin, které můžete využít pro vlastní potřebu. Zahrada má sloužit vám, ne vy jí, a promyšlený zahradní design může být místem, kde se snoubí krása, funkčnost a terapeutický účinek,” vysvětluje designérka.

Navrhla jim zahradu, teď čekají dítě

Lidem, kteří nejsou tomuto ”kouzlení” naklonění, to může připadat přinejmenším hodně úsměvné. Vezměme si ale třeba čínskou filozofii Feng shui, která pracuje s tokem energie v domácnosti i na zahradě. Pomocí vhodně uspořádaných prvků věří v myšlenku, že je možné přitáhnout si do života lásku, úspěch nebo vyčistit prostor od všeho negativního. Nebo klasická síla myšlenky: Co vysíláš, to se ti vrací. Může tedy zahrada skutečně napomoci k vytouženému dítěti?

Vědecky přímé spojení mezi návrhem zahrady a otěhotněním jednoznačně dokázat nelze, nicméně klientka, pro níž Marie Riva tuto konkrétní zahradu navrhla a vytvořila, za několik měsíců skutečně oznámila radostnou novinu. Byla těhotná. Můžeme to tedy přinejmenším brát jako pozitivní inspiraci pro další, kteří hledají ve svém životě harmonii a klid, a třeba i něco víc.

Designérka zahrad

Marie Rychtárechová alias Marie Riva je zahradní designérka a expertka na maximální využití zahradního prostoru. Pomáhá klientům s vytvořením zahrady jejich snů. Tak, aby plně otiskovaly jejich potřeby a touhy. Zahradní design vystudovala poté, co sama postavila dům a nemohla najít někoho, kdo jí vytvoří zahradu vycházející z její osobnosti.

Zdroj: iGlanc.cz, zahradní designérka Marie Riva