V prvé řadě si pojďme ujasnit, že je v pohodě nemít doma pořád perfektně uklizeno. Dokonce i slavná královna úklidu Marie Kondo po narození třetího dítěte přiznala, že na pořádek rezignovala a přehodnotila priority. Takže ten hadr jednou za čas odložte a dopřejte si klid. Samozřejmě všechny víme, jak je to krásný pohled, když vylijete poslední kýbl se špinavou vodou a otřete poslední poličku. Všechno se blýská a voní. Škoda, že je to hnedka pryč. Jak mít doma čisto a uklizeno a hlavně, jak pořádek konečně také udržet?
Uklidit jednou, zato důkladně
Hlavní poučka metody Marie Kondo. Doporučuje domov zbavit všeho, co tam je zbytečné. Začít vytříděním oblečení, pak knihy, časopisy a papíry, přejít na kosmetiku, nádobí… tak postupovat v celém bytě s každičkou věcí, až se dostanete k té nejhorší kategorii předmětů, které pro nás mají citovou hodnotu. Chce to být nekompromisní a zvážit, zda vám předmět ve vaší ruce přináší užitek a radost. Cesta k uklizenému domovu vede přes redukci věcí, které se v něm nacházejí. Prázdnější byt je automaticky také čistější. „Možná se to bude jednou hodit.” „Do těch kalhot určitě zhubnu.” Jak často tohle říkáte?
Každá věc má své místo
Když máte doma méně věcí a necháte si opravdu jen ty, které používáte, je mnohem snadnější najít všemu své místo. Odtamtud to vezmete a hned po použití zase vrátíte. Zároveň víte, co kde hledat. Konec přerovnávání, přemísťování a otázek: Kam, proboha, s tím? Ale tady je třeba vyzdvihnout další z pravidel Marie Kondo: Co není vidět, to nepoužíváte. Když otevřete skříň nebo zásuvku, všechen obsah musí být zřejmý. Díky tomu vám vydrží i odhodlání vracet věci na své místo, protože k nim máte snadný přístup. Pro něco sáhnete a snadno vrátíte zpět úplně automaticky, takže nebudete mít pocit, že právě uklízíte.
Dejte tomu systém
Uklízet automaticky je velmi zásadní, pokud má domácnost vyhlížet pěkně déle než pět minut. Takže potřebujete systém, který šetří čas a kdy každý obyvatel ví, co má dělat. To byste se z toho totiž brzo zbláznila, kdybyste jen za každým měla běhat. Úklidová influencerka Kateřina Brožová doporučuje začít tím, že uspořádáte rodinnou poradu, při níž si zkusíte rozdělit úklidové činnosti podle věku a schopností každého člena. Dohodněte se, co od sebe navzájem očekáváte. Jedině tak to bude všem jasné. Když doma vládne chaos a nikdo neví, co má dělat, vzniká dusno. Pak sepište konkrétně na papír, na čem jste se dohodli. Seznam dejte na místo, kde na něj každý vidí a označujte si splněné úkoly, ať se máte od čeho odrazit na příští poradě.
Dětem nestačí pouze nařídit
U malých dětí to samozřejmě s množstvím povinností nepřehánějte a vysvětlete jim jasně, proč mají co dělat. “Protože jsem to řekla“ není zrovna smysluplný důvod. Jejich motivace musí vycházet zevnitř, děti musí vědět, proč to a ono dělají a jaký to má význam. Když budou mít děti připomínky, vyslechněte si je. Někdy přijdou s dobrými nápady a vy pak třeba zjistíte, že něco neplní, protože se jim to špatně dělá, například že nedosáhnou do horních skříněk.
Návyky, co vám usnadní život
Jsou drobnosti, které můžete dělat denně zcela automaticky, a přitom mají na vizuální dojem z domácnosti velký vliv. Kateřina Brožová doporučuje především:
- Utřít po každém použití umyvadlo a baterii.
- Po sprchování vzít stěny sprchového koutu stěrkou.
- Před spaním vždy uklidit kuchyň, ať ráno vstanete do čistého.
Fungování doma vám rovněž usnadní, pokud každé věci najdete ideální místo i z hlediska toho, kde a jak ji používáte. Příkladem je oblečení, které je nejlepší mít všechno na jednom místě. Usnadní vám to oblékání ráno do práce i uklízení vypraného prádla. Pomůcky na úklid koupelny zase mějte v koupelně na dobře dosažitelném místě. Teď vám to může znít jako banální rada, ale divila byste se, kolik z nás na tyto drobnosti nemyslí. Zkrátka jděte na to logicky, ať máte vše po ruce.
Zdroj: iGlanc.cz, úklidová influencerka Kateřina Brožová, japonská odbornice na úklid Marie Kondo