V umění se začal minimalismus projevovat v pozdních 50. letech 20. století. Ze sochařství a malířství se rozšířil do architektury, designu, filmu, filozofie a literatury. Dnes je nejen součástí běžného života, ale i myšlení. Jenže my máme rádi věci a máme jich rádi hodně. Konzumní společnost na to spoléhá. Nakupujeme bez rozmyslu a většinou nepotřebné věci, protože se příležitost nabízí nepřetržitě. Interiérové dekorace pořídíte někdy doslova i za pár korun a sériový nábytek také už nikoho nezruinuje. Než se nadějeme, jsme doma zahlcení věcmi a komfort spolu s pocity klidu a pohody mizí. Minimalistický interiér dopomůže k tomu, abyste z domova opět vytvořili příjemné a bezpečné místo.
Pravidlo jednoho roku
Vánoce, Velikonoce, Halloween, Valentýn, pořád se najde příležitost ke koupi nové, byť sebemenší dekorace. Ale jednou už to prostě nebudete mít kam dát. Víte, že o šatníku s oblečením se říká, že co rok neoblečete, to byste měli darovat nebo prodat? Je to kruté pravidlo, ale pomáhá. Jinak tomu není ani s nadbytečnými věcmi v interiéru. Zbavte se všeho, co jste už aspoň rok nepoužili nebo je to zničené či rozbité a nejde to nijak opravit. Ale pokud to chcete opravit, udělejte to hned, jinak se na danou věc bude zase jenom prášit, a žádné kompromisy. „Domov je místo, kde trávíme nejvíce času. Mělo by být příjemným místem pro relaxaci, ale i pro setkávání se s těmi nejbližšími. Zkuste si udělat volnou chvíli pro roztřídění všeho nepotřebného. Začít můžete v kuchyni, pokračovat přes obývací pokoj až po ložnici a šatnu. Rozdělte nepotřebné věci do tří krabic: na vyhození, darování, oprava/ještě to použiji. Ten pocit po vytřídění je skvělý, vyzkoušejte si jej,” radí designérka Lucie Špačková. Méně je více a střídmost spolu s jednoduchostí jsou základem minimalistického stylu.
Každý pes jiná ves
Když domov bezmyšlenkovitě plníme a nedržíme se jedné konkrétní vize, výsledkem je většinou nespočet barev, materiálů, různá provedení, zkrátka jeden velký mišmaš. To má k minimalismu daleko, tento styl vás nemá rozptylovat ani vířit emoce. Pokud si nejste jistí v kramflecích, vyplatí se svoji volbu konzultovat s odborníky, kteří vám pomohou sladit barvy a materiály tak, aby v interiéru bylo příjemně. Pro minimalismus platí přednost kvalitě před kvantitou. Vybírejte materiály, které se dobře udržují a vypadají nadčasově, aby vám dlouho vydržely a hned se neokoukaly.
S barvami šetřete
Jestli potřebujete být v obklopení barev, pak minimalismus zřejmě není nic pro vás. Meruňkové zdi, fialová pohovka, zelený obraz, tohle pro tyto účely fungovat nebude. Výrazné barvy a kombinace patří jinam, navíc i s barvami se to musí umět, aby interiér nepůsobil řvoucím dojmem. Barvy minimalismu jsou přírodní a neutrální, jako bílá, béžová, šedá, hnědá či černá. Dokážete si představit svůj domov v těchto barvách?
Praktické, funkční a kvalitní
Všeho moc škodí, u interiérového designu jakbysmet. „Při pořízení nového kusu nábytku či vybavování celého pokoje nebo domu je zapotřebí se zaměřit na několik důležitých faktorů. Prvním z nich je kvalita, dále funkčnost a pak také praktičnost. Nábytek by měl být vyroben z kvalitních materiálů – jednak aby vydržel a vypadal po letech stále jako nový, druhak aby péče o něj byla snadná,” doporučuje Lucie Špačková. Zbavte se pocitu, že musíte mít všechno. Méně věcí vede k lepšímu životu, i když žít prostě není paradoxně jednoduché. Jste nuceni o věcech předem přemýšlet a odolávat neustálému náporu. Vybírejte si takový nábytek a výrobce, abyste skrze ně byli schopní propojit jednotlivé prvky celého interiéru, aby vznikl unikátní a komplexní prostor a všechny místnosti dýchaly jako jedna.
Lehkost a vzdušnost promlouvá skrze nábytek
Minimalistický prostor je lehký a vzdušný, ale jak toho docílit v interiéru? Designérka Lucie Špačková radí, ať se vyhnete zdobenému nábytku, ale i mohutným konstrukcím a raději se poohlédnete po ”vznášejícím se” nábytku. „Například levitující stůl, konferenční stolek, postel či komoda, tyto kusy nábytku dodají interiéru lehkost, vzdušnost a tolik žádoucí nadčasovost.”
Pocitu lehkosti v interiéru dosáhnete i pomocí vhodně zvolených barev, podlahy a stěny zachovejte světlé. Do interiéru by také měl proudit dostatek denního světla a po setmění jej nahradit vhodně zvolené osvětlení. S dekoracemi a doplňky to nepřehánějte, jinak výslednému vzhledu spíš uškodíte.
Zdroj: iGlanc.cz, designérka Lucie Špačková