Určitě jste o tomto stylu slyšeli, ale přesto je u nás v bytových prostorách vzácný. Větší přízni se těší spíš v kancelářích nebo fancy bistrech. A je to trochu škoda, protože je přitažlivý, nakolik se může jevit drsně a chladně. Vytváří unikátní atmosféru, moderní, nadčasovou i vřelou zároveň.
Z továren až k nám do bytů
Industriální styl se zrodil v době, kdy se rozhodovalo o osudu velkých, starých, opuštěných továrních budovách, skladištích apod. Lidé je mohli zbourat, ale naštěstí se v nich probudila silnější touha, touha po netradičním bydlení. To totiž nemusí být jen složené z malých místností, okýnek, která sotva propouští světlo a zaskládané spoustou předmětů.
1. Otevřený prostor
Industriální bydlení je jako stvořené pro lofty, ale jeho prvky se dají aplikovat i v panelákovém bytě, stačí vědět, jak na to. Místnosti jsou otevřené, prostorné, zdi svým způsobem nejsou potřeba, díky tomu je prostor vzdušný a volný. Jako vy.
2. Přiznané povrchy
Industriální styl si na nic nehraje, je pravdivý. Jeho výrazným prvkem jsou surové, nezpracované povrchy. Přirozeně vyhlížející cihly, betonové stěny, ocelové trámy, masivní dřevo.
3. Velká okna
Velká, obrovská, okázalá okna jsou další typický rys. Prostor se díky tomu maximálně otvírá světlu a světu tam venku. Ty scenérie na městské okolí, nebo na přírodu, vás uchvátí.
4. Minimalistický design
Nic navíc. Industriální bydlení dává přednost minimalistickému designu. K čemu je vám hromada haraburdí, které doma skladujete na ”někdy”. Pryč s tím. Ať prostor dýchá a vy s ním. Ušetříte i za nadbytečné dekorace a blbůstky.
5. Kombinuje materiály
Kombinace tvrdých a chladných průmyslových materiálů s ”teplejšími” prvky, jako je dřevo nebo kůže, překvapivě dodává prostoru na pohodlí, které byste na první dojem mohli postrádat. Všechno je v rovnováze.
6. Neutrální barvy
Barvy používané v industriálním bydlení jsou obvykle neutrální, tmavší. Zejména mluvíme o odstínech šedé, hnědé, černé a bílé. Díky tomu získává prostor jedinečnou nadčasovost, která vás neomrzí. Jestli přesto toužíte po barvě, nic vám nebrání začlenit do interiéru nějaký výrazný prvek - tapetu, pohovku, stůl.
7. Praktický a funkční zároveň
Souvisí to už s několika body zde zmíněnými. Nábytek a dekorace do industriálního bydlení totiž vybíráte s ohledem na jejich funkčnost a praktičnost. To se může a nemusí promítnout na jejich ceně, ale zase těch kousků nepotřebujete tolik a vydrží vám spoustu let.
8. Vintage prvky
Skvěle si industriální design rozumí s vintage prvky, jako jsou starý nábytek, zrcadla, lampy, křišťál a další doplňky. Možná nějaké u svých příbuzných objevíte, takové ty, co vám rádi odkážou, nebo si zkuste udělat výlet do starožitností. Jsou to další prvky, které robustní průmyslový prostor zútulní.
Zdroj: iGlanc.cz, Masterclass