Còsagach: Potěšení z úkrytu před nepřízní počasí

Poté, co byl v dnešní, takzvaně uspěchané a stresující době zaznamenán neuvěřitelný úspěch fenoménu hygge, by ho chtěl mít každý – ideálně takový, který by odkazoval tak daleko ke kořenům dané oblasti, jak to jen jde. A tak před lety vznikl còsagach, skotská odpověď na dánskou pohodu.

Zdroj: Youtube

Pojem oživili pracovníci turistického portálu VisitScotland, když dali dohromady hodnoty, kvůli kterým turisté do Skotska jezdí – nevyzpytatelné počasí, před nímž lze najít útočiště v útulném srubu, penzionu nebo venkovské hospodě, to vše od podlahy po strop vyšperkované vlněnými plédy a ovčími houněmi. Nesmí chybět krb a něco hřejivého k pití, třeba horký nápoj s whisky. 

Nemusíme přitom podlehnout žádné nakupovací mánii a trendům. Ve Skotsku jde hlavně o tradici, lokálnost a nadčasovost, kvalitní doplňky, které si drží svůj styl desítky let. A stejně dlouho i vydrží. Hlavním materiálem je vlna, ať už v podobě přírodní ovčí kožešiny, nebo vlněné tkaniny s tartanovým vzorem na plédu, přehozu, povlaku na dekorativní polštář, ubrusu či závěsech. Určujícím motivem skotského stylu je chata v horách nebo lesích, která zvenku možná působí stroze, ale uvnitř překvapí svou útulností.

Zkuste letos nezazimovávat chalupu či chatu, a naopak si konečně pořiďte ta krbová kamna, která plánujete už dlouho. V konečném důsledku je jedno, jestli z okna pozorujete jezero Loch Lomond nebo Sázavu – základ tohoto přístupu je v tom „udělat si to doma hezké“, umět být sám se sebou nebo třeba s partnerem či kamarádkou a užívat si ten pocit domácího bezpečí, ať už se venku děje cokoli.

Lagom: Pohoda ve vyváženosti

Severské jazyky jsou známé svými speciálními výrazy pro skutečnosti a aktivity, k jejichž popsání my potřebujeme i několik vět. Stejně jako jsou tyto jazyky charakteristické třeba počtem výrazů označujících různé typy sněhu a povětrnostních vlivů, mají i specifické označení pro stavy charakterizující lidské pohodlí. Je to dáno zeměpisnou šířkou těchto oblastí – životy obyvatel tu významně ovlivňuje počasí. Důležité jsou tedy i pocity, které nastanou, když jsme schovaní před jeho rozmary. Patří sem i ono už trošku zprofanované hygge, které znamená domácí pohodu a radost z maličkostí, kterými jsme obklopeni. Méně známou charakteristikou je lagom. Tento švédský pojem bychom mohli přeložit jako „ani moc, ani málo, prostě tak akorát“. 

Lagom se dobře ujal jako vodítko pro zařízení interiéru. „Pod pojmem severský styl si často představíme strohý, minimalistický interiér. Je to částečně správně, protože jeden z kořenů minimalismu je právě na severu. Není to ale podmínkou – sever je i o tom, vytvořit si doma pohodlné, harmonické prostředí, které rozsvítí náš den i v období, kdy ráno vysvitne slunce a pak se už prakticky celý den stmívá,“ vysvětluje interiérová designérka Kamila Kulčínská a dodává, že pro lagom je zároveň typická vyváženost. Tedy klidně poměrně zaplněný interiér, ale neutrální barevné tóny, sladěné doplňky a žádné rušivé elementy. Co dalšího je lagom? „Nevtíravé, přirozené odstíny šedé, bílé, a béžové, světlé modré, zelené či hnědé – barvy zimní severské přírody. Dále třeba i luxusní zařízení či doplňky, ze kterých luxus ‚nekřičí‘, ale vidíme ho až na druhý pohled a skrývá se v kvalitě provedení,“ říká designérka.

Lagom, to není ani tak minimalismus, jako především jednoduchost a nevtíravost. Jeho ozdobou je praktičnost. „Praktičnost je jednou ze základních devíz severských designových kousků – i proto jsou tak oblíbené, nadčasové, všestranně použitelné,“ dodává Kulčínská. Projevuje se to především v bytových dekoracích, i když říkejme jim spíš doplňky, protože v lagom není nic jen tak samoúčelné na okrasu – přidanou hodnotou je fakt, že doplněk dokáže nějak obohatit náš každodenní pocit pohodlí. Třeba svíčka s přirozenou vůní nebo dřevěným knotem, který vytváří efekt praskání v krbu, dekorativní dóza, která skrývá něco dobrého na zobání ke kávě, nebo krásné a zároveň praktické pomůcky pro přípravu a vychutnání oblíbeného nápoje. 

Klíčovými materiály jsou ty, které souzní s přírodou kolem nás – tedy třeba lokální dřevo, lněné či látkové doplňky, případně kožešiny či vlněné přehozy a také přírodní kámen nebo autorská keramika či výrobky ze dřeva.

Ikigai: Odpočinek těla i mysli

Japonské interiéry vynikají až neuvěřitelnou nadčasovostí, promyšleností a minimalismem, který ovšem nepůsobí prázdně. Nejde o to, mít v interiéru co nejméně věcí, ale naopak věci, které opravdu potřebujeme, na kterých nám záleží, a které jsou pro nás jistým vodítkem nebo nám připomínají, proč jsme doma rádi, i proč bychom měli mít radost ze života. „Ikigai v překladu z japonštiny znamená ‚důvod být‘ či ‚smysl života‘. Je to označení životní filozofie, která se zaměřuje na teorii štěstí,“ vysvětluje Marta Suchdolská, kreativní ředitelka, a pokračuje: „Učí vás, jak si udělat pořádek v tom, co opravdu chcete a potřebujete, užívat si malých věcí a dosáhnout naplnění v rušném světě. 

A vězte, že o životě „tam venku“ vědí Japonci své – hektický život ve městech, týdny a měsíce práce bez dovolené, rozmary počasí a bohužel i přírodní katastrofy jsou součástí jejich životů. „Japonci hledají smysl života v klidu a odpočinku – pokud tedy chcete implementovat filozofii ikigai do svého vlastního života, stojí za to, začít s interiérovým uspořádáním, které podpoří vaše klidné vnitřní já,“ radí Marta Suchdolská. 

Jak na to? Jako první si vyberte styl. Fakt, že je ikigai japonského původu, neznamená, že musíte hned stavět posuvné stěny z rýžového papíru a věšet na zeď orientální vějíře. „Interiér ve stylu ikigai je rafinovanou kombinací až skandinávské funkčnosti a japonské estetiky. Jeden z nich se vyznačuje řádem a jasnými barvami, druhý tlumenými barvami, jednoduchostí forem i materiálů a motivy převzatými z přírody,“ popisuje Marta Suchdolská kombinaci, která dodá vašemu interiéru klid a vyváženost. 

V zařízení a doplňcích vsaďte na přírodu a vybírejte materiály, jako jsou kamenina, keramika, dřevo, len nebo ratan. Jejich tlumené, přírodní barvy umožňují očím odpočívat a smyslům se uklidnit. Japonský styl preferuje jednoduché a čisté linie. Abyste dosáhli nedotčené čistoty, pořádku a rovnováhy, zkuste „vychytat“ moment, kdy vám v interiéru nic nechybí, ale zároveň ani nepřebývá, a zjistit určité minimum předmětů, kterého se budete držet. 

A protože do interiéru nepatří jen doplňky, nábytek a barvy, ale především my sami, má pro nás Marta Suchdolská ještě třetí radu: Zastavte se a dýchejte. Pak už jen stačí rozložit meditační podložku nebo se pohodlně posadit do křesla a vypít hřejivé matcha latte. Nechť tento okamžik trvá!   

Zdroj: časopis Glanc, interiérová designérka Kamila Kulčínská, Marta Suchdolská (kreativní ředitelka Westwing CEE)

Související články