Výhledy nonstop zaručeny
Poptávka po alternativním bydlení vzrůstá a pro člověka, který je na vodě jako doma, se hausbót jeví snově. Zní to zároveň neuvěřitelně romanticky. Představte si ty západy slunce na hladině. Kolem vás to příjemně šumí a šplouchá, z idylky vás vytrhne jen projíždějící loď nebo hladový racek. Máte na dosah vodní sporty a další radovánky. Už z principu budete trávit víc času venku a blíž přírodě, a když se vám zachce, tak prostě zvednete kotvy. Ovšem i bydlení na vodě má svá specifika a musíte předem promyslet hodně věcí, ať se v tom nakonec neutopíte.
Na rekreaci, nebo celoroční bydlení?
Je velký rozdíl, zda vás hausbót láká jen na rekreaci, anebo se chcete na vodu přestěhovat. Z logiky věci si celoroční bydlení klade vyšší nároky na materiál, na stabilitu nebo těžiště plavidla. Tady vodováha nestačí. Důležité je i ukotvení stavby, musí vydržet nepříznivé povětrnostní podmínky. Spolupráci s projektantem a konstruktérem lodi se nevyhnete. Stavba musí splňovat všechny technické normy a zvážit určitě musíte i to, zda časem nebudete chtít třeba do jiného kotviště. Tomu pak musí odpovídat rozměry, aby bylo možné hausbót přepravovat. Musíte brát v potaz i výšku, kvůli podplouvání pod mosty. Řekněme, že všechno se dá vyřešit (například snímatelnými částmi), ale musíte na to myslet předem.
Pak je tu ještě ta věc, že hausbót a plovoucí dům není to samé, i když svému bydlení můžete říkat jak chcete. Hausbóty mají většinou menší obytnou plochu, nižší stropy a velmi jednoduchou dispozici, což z nich činí stavbu vhodnější k přesouvání z místa na místo. Vycházejte z toho, co od svého domu očekáváte.
K životu na vodě toho moc nepotřebujete
Dům na vodě vás naučí skromnosti. Už kvůli tomu, že se toho do něj tolik nevejde. Na hlouposti tu není místo, takže díky tomu vlastně i ušetříte. Pořizovat si na vodu obří nemovitost, jen ať můžete hromadit, proč? Pak by to přece postrádalo jednu z hlavních přednosti bydlení na vodě, a tedy tu, že se můžete přesouvat. Vadí vám sousedi? Tak jim zamávejte a odplujte o dům dál.
Základní výhody a nevýhody
Mezi nesporné výhody patří, že nepotřebujete stavební povolení ani předražený pozemek. Pouze si musíte na příslušném povodí vyřídit povolení ke kotvení, a přestože budete třeba zrovna kotvit v centru města, jistě to vyjde levněji, než si ve stejné lokalitě pořídit byt. Pak nemusíte řešit ani auto a parkování, jednoduše dojdete pěšky nebo na kole. Odpadá i placení daně z nemovitosti, protože plavidlo je movitý majetek, ale zase si na něm nezřídíte trvalé bydliště a kam vám pak bude chodit pošta? Nevyhnete se však technické kontrole plavidla, kterou zajišťuje Státní plavební správa. Posouzení plavební správou potřebujete u stavby nového plavidla, u rekonstrukce i u změny účelu užívání.
Pak musíte počítat též s cenou za pronájem pozemku, z něhož k plavidlu přistupujete. Některá kotviště (hlavně ta pražská) vám spočítají cenu i za metry čtvereční, které na vodě zabíráte. To jsou třeba položky, které suchozemce zajímat nemusí. V České republice hausbóty a domy na vodě nepodléhají každoroční revizi, ale je ve vašem vlastním zájmu, abyste měli všechno v pořádku. Také s opravami není radno otálet.
Nevýhodou se samo o sobě může stát to, co vás zprvu nejvíc lákalo. Jste na vodě. Takže tam například budou komáři a další havěť. Na druhou stranu nemusíte sekat trávník a určitě tam nebude tolik klíšťat. Jestli máte malé dítě, buďte ve střehu, ať nespadne do vody.
Jak moc chcete být závislí?
Dům na vodě může a nemusí být napojený na inženýrské sítě. Zatímco některé stavby jsou plně odkázané na sítě z pevniny a mají speciální přípojku vody, kanalizace i elektřiny, jiné se vydaly cestou částečné nebo úplně samostatnosti. Vytápění a ohřev vody může zajistit tepelné čerpadlo, odpadní vody zpracuje biologická čistička, užitkovou vodu lze získat filtrací z řeky a na střeše můžete mít fotovoltaiku. Nízkoenergetické domy už nepatří jenom na souš.
U stavby plavidla jako takového jsou kompromisy vyloučené, protože jde o bezpečnost vás i všech dalších na vodě, ale zbytek si můžete rozhodnout sami. Ani interiér nemusí připomínat loď, mít kulatá okna a úchytky do tvaru kotvy. Může to být bydlení jako každé jiné, s moderním nábytkem na míru i švédskou klasikou. Náklady na stavbu i provoz se různí a vychází hlavně z toho, jak moc chcete plavidlo obývat a jaké jsou vaše nároky. Můžete se tedy vejít do milionu, anebo jich zaplatit několik.
Jestli vás alternativní bydlení na vodě láká, není nic jednoduššího, než najít hausbót k pronájmu a na pár dní si vyzkoušet, jak takový život může vypadat.
Zdroj: iGlanc.cz, Bydlení do milionu, Dřevostavitel, Jachting