Ten pocit, když se někde ”cítíte nesví” zná určitě každý. Doma možná máme tendenci tyto stavy ignorovat, protože jsme tu každý den a nenapadne nás špatný spánek nebo podlomené zdraví přisuzovat negativní energii. Ale právě tady, na místech, kde trávíme nejvíc času, se to špatné snadno nastřádá. Negativní vibrace akumulují nepříjemnou atmosféru, která ovlivňuje naši náladu a pohodu všech obyvatel v domě. Nebudeme spolu vymýtat duchy ani vyvolávat zemřelé, to přenecháme jiným expertům. Namísto toho jsem požádala konzultantku Feng shui Ludmilu Djemel, která mi dala doporučení a tipy, jak domů znovu přinést špetku toho štěstí, harmonie a klidu pomocí jednoduchých a efektivních triků.

Pořádně doma uklidit

Feng shui je čínská filozofie, která pracuje s prostorem a energiemi. „Zabývá se všemi oblastmi života - vztahy, zdraví, finance, rodina. Dobře udělané Feng shui dokáže zlepšit všechny oblasti našeho života o 30 % a to rozhodně není málo,” říká Ludmila Djemel. „Aby se vám doma neukládala negativní energie, tak základ je mít pořádek, aby ten prostor byl vyčištěný. Bez nějakých poškozených, nepotřebných, nepoužitelných věcí. Zbavovat se co nejvíc věcí, nenošeného oblečení, poškozeného kuchyňského vybavení, otlučené hrnečky, hrnečky bez oušek… Tohle vše může za prvé vytvářet negativní energii a za druhé, když my si necháme věci, které už nemají tu kvalitu, tak tím dáváme najevo vesmíru, že mu jako vlastně moc nedůvěřujeme, že nám dá na víc. Pokud je to jedna věc a nestane se z toho celá sbírka, tak to samozřejmě není zase nic tak strašného,” radí expertka hned na úvod.

Negativní energie, to je problém

Že se vám doma hromadí negativní energie poznáte celkem snadno. „Často v takovém prostředí dochází k hádkám, člověk je nespokojený, unavený a mnohdy stačí udělat jenom pořádný průvan. Doslova hodně vyvětrat. Tohle známe i z češtiny - přišla domů a udělala pořádný průvan,” zní další tip, díky kterému se zbavíte ”těžkého vzduchu”. Negativní energie se často hromadí i v rozích, kde si spřádají pavouci pavučiny. „Je dobré ty rohy vysmýčit. Na pavučině se usazuje prach a to vytváří stagnaci. Když energie stagnuje, je to problém, který se samozřejmě zhoršuje.”

Pomůže obyčejná sůl nebo svíčka

Rituálů a očistných procedur je mnoho a každý prostor si říká o trochu jiný přístup. Jedním z těch častých je však použití (nejlépe mořské) soli. Rozsypete ji po místnosti a asi za hodinu vyluxujete nebo zametete. Poté ji hned z domu odneste pryč. Další možností je rozmístit v jednorázových miskách sůl do rohů ”postiženého” pokoje. Až ucítíte, třeba za měsíc, že je atmosféra lepší, misky i s obsahem vyhoďte. „Rituály se solí se dělají zejména, když jdete do nového bytu. Nejen staršího nájemního, i do novostavby. Nikdy nevíte, co se předtím v prostoru odehrálo. Jestli při stavbě docházelo k hádkám a sporům, zda byli dělníci unavení, přetažení. Takže to je taková dobrá očista,” říká Ludmila Djemel. „V Číně a těch asijských zemích se dělává přímo stěhovací rituál. Oni vezmou nájemní smlouvu nebo zkrátka potvrzení o tom, že ten byt jim patří. Vstupují do prostoru a mávají s ním před sebou. Dávají mu energii a ukazují, tady jsem já! Je to moje a vy se seberte a jděte pryč, protože pro vás už tu není místo. Tady budu žít se svojí rodinou, milovaným partnerem, budeme tady mít děti a my jsme pány tohoto prostoru.”

Častou praxí očisty prostoru je též vykuřování (ne žhářství) vonnou tyčinkou. Poslouží i zapálená svíčka nebo přidání vonného oleje do aroma lampy. Oheň očišťuje a je dobrý k odstranění starých, oslabených energií a vytvoření nových pozitivních vibrací. Hlavně po hádkách nebo nemoci je očista ohněm skvělý způsob. „Samozřejmě to zakončete tím velkým průvanem, protože staré energie potřebují také někudy odejít,” doplňuje konzultantka Feng shui a autorka několika knih.

Někdy stačí jen zatleskat

Rozhýbat energii můžete i pomocí zvuků. „Někdy u klientů cítím, že je potřeba v určité části bytu zatleskat. Ne jako pochvalně, ale zatleskat, aby se udělal ’ten’ zvuk a energie se nastartovala, rozvibrovala. A dáváte tím vlastně najevo, že chcete, aby se energie rozhýbaly, aby nastala změna k lepšímu,” dodává Ludmila Djemel. Můžete do prostoru umístit zvonkohru a zavěsit ji tak, aby ji pravidelně rozezněl proudící vzduch nebo vy pokaždé, když jdete okolo.

Zdroj: iGlanc.cz, konzultantka Feng shui Ludmila Djemel

Související články