Ať už prahnete po domečku na kraji lesa, nebo po moderní ekologické stavbě, v obou případech by pro vás mohla být ideálním řešením právě dřevostavba. Pojmem dřevostavba se totiž označuje jakýkoli objekt, který má nosnou konstrukci ze dřeva, takže si toho někdy nemusíte ani všimnout. Záleží na typu, kterých je celá řada. A jejich popularita znovu stoupá.
Vyrovná se zděnému domu
Svého času u nás zakotvil názor, že dřevostavby jsou méně hodnotné než zděné stavby. To ale není pravda. Současné trendy bydlení jsou stejného názoru a statistiky rodinných domů hovoří jasně, v roce 2020 u nás byl každý 6. dům ze dřeva. Narůstá tedy počet lidí, kteří se rozhodli pro život v takovém domě a důkazem je i jejich variabilita.
Roubenka, chata nebo moderní palác?
Už tedy víte, že pod pojmem dřevostavba se skrývá mnohem víc než kanadský srub či roubenka. Tohle je jen velmi úzký segment celého portfolia. Konkrétně roubenky a sruby jsou dřevostavby masivní, kde dřevo v konstrukci figuruje větším než padesátiprocentním dílem, a tvoří složku jak konstrukční, tak částečně izolační.
Mnohem častěji se dnes dřevostavbou rozumí domy montované z dřevěných sloupků, opláštěné konstrukčními deskami a vyplněné izolačním materiálem (tzv. rámové dřevostavby), které jsou pro rodinné a menší bytové domy ideální. Záleží pouze na vás, jak moc chcete přiznat přírodní materiál nebo jak moc vám záleží na tom, aby bydlení zapadalo do okolní krajiny. Za příklad můžeme vzít třeba dřevostavbu, která se nachází nedaleko Benešova.
Moderní bydlení v souladu s přírodou
Dům položený ve svahu na konci malé vesnice je typickým funkčním příkladem moderní dřevostavby. Z jedné strany ho kryje louka, z druhé les, jehož terén klesá prudce dolů až k blízkému potoku. „Naším cílem bylo vytvořit dům, který splyne s okolím a stane se přirozenou součástí přírody, která ho obklopuje a kterou nijak neruší. Naopak pozvedává její divokost a přirozenost,“ říká architekt Václav Zahradníček ze společnosti, která za celým projektem a realizací stojí.
Všechny místnosti domu včetně koupelny mají výhled do lesa, což velkorysá okna či prosklené dveře umocňují. Příroda je pro jeho obyvatele na dosah, i když jsou uvnitř. Dům je přízemní, přesto několikaúrovňový, aby kopíroval nerovný travnatý terén. „Sklon šikmé střechy i domu samotného vychází z přírodou daných podmínek. Fasáda je řešena svislým dřevěným obkladem z modřínových palubek bez povrchové úpravy, což dům ještě více propojuje s okolní přírodou. Jen v menších plochách je dřevo doplněno omítkou ve světle šedé barvě,“ popisuje Zahradníček. V přístřešku pro parkování nechybí dobíjecí stanice na elektromobil a prostor pro uskladnění dřeva na topení.
Dřevostavba už ze své podstaty patří k nejšetrnějším a ekologicky zodpovědným budovám. Tato konkrétně má na střeše umístěné fotovoltaické panely. Dům zásobuje pitná voda ze studny na pozemku, ale využívá i tzv. šedou vodu, kdy shromažďuje dešťovku v akumulačních nádržích a tu poté užívá pro zálivku toalet, na praní prádla a podobně, a proto je příkladem symbiózy komfortu a přírodních krás.
Za měsíc bydlíte
Kdo spěchá, jistě ocení rychlost, s jakou může dům s dřevěnými základy mít. Proto jsou konkrétně montované dřevostavby tak opěvované. Vše se už ve výrobní hale připraví tak, že na místě to stačí jen smontovat dohromady. Hrubá stavba je tím pádem hotová tak do týdne. Následují práce na opláštění, izolaci, položení podlahy… a protože u dřevostavby nelze používat mokré procesy, aby se vlhkost nedostala do konstrukce, uplatnění nachází suché prvky výstavby. Pro vás to znamená jediné, není nutné čekat, až stavba vyschne a do měsíce se můžete stěhovat.
Nejčastější mýty o dřevostavbách
O dřevostavbách toho na internetu koluje hodně. Jestli máte rádi cihlu a jedině cihlu, pak není o čem debatovat, ale zároveň se hodí vyvrátit několik nejčastějších mýtů, které se s tímto bydlením pojí.
- Jsou náchylné k požárům - I dřevostavba musí splňovat stejné bezpečnostní protipožární předpisy jako ostatní stavby. Dřevo má určité procento přirozené vlhkosti, není proto tak úplně jednoduché ho zapálit. V roce 2009 proběhl na jižní Moravě experiment. Po zapálení dřevostavby se oheň ani za půl hodiny nedostal do vedlejší místnosti.
- Sežere je havěť - Proti plísním, houbám i červotočům pomáhá správná impregnace dřeva a konstrukce stavby. A také údržba dřevostavby.
- Nízká životnost - Nespadne vám to na hlavu. Životnost dřevostaveb není o nic kratší než v případě zděných domů. Samozřejmě záleží na kvalitě použitého dřeva a také na péči o dům jako takový. Nicméně nejsou výjimkou ani sruby staré 400 let.
Zdroj: iGlanc.cz, Nej řemeslníci, Dřevostavitel