Trofej bývala svého času seriózní záležitostí. Koneckonců je to památka na zvíře, ke kterému bychom se podle mysliveckého kodexu měli chovat s úctou a podle určitých pravidel. Pokud ale jde čistě o parafrázi, mohou jít tyto zákony stranou. Takže zatímco hlava „živého“ jelena na zdi může působit děsivě, „trofej“ v podobě mírumilovného plyšového soba pobaví a „pohlídá“ i v dětském pokoji.

Zlaté, kovové, bílé nebo barevné či porcelánové parohy si pohrávají s otázkou kýče, ale záměrně ho uchopují tak, aby bylo na první pohled poznat, že to nemyslíme úplně vážně. Nebo vlastně ano? Ať už je záměr jakýkoli, úžasné tvary a vzory, které zvířatům nadělila příroda, se mohou stát designem velmi snadno.

IMITACE JAKO ZÁMĚR

Zdobit si interiér pravými trofejemi může být pro mnohé sporným a ve vztahu ke zvířatům nedůstojným krokem, na druhou stranu kvůli tomu asi není třeba vyhazovat srnčí parůžky po dědovi myslivci. Pro někoho je přijatelný koberec z kůže krávy, která „stejně šla na maso“, pro jiného už to je za čárou. Názory ponechme každému ty, za kterými si stojí – nutno ale podotknout, že taková vinylová imitace kravské kůže může být ukázkou odpovědnosti i názoru, že pravé kůže jsou přežitkem.

Imitace má v designu dlouhodobě svoje místo. Dříve šlo o něco, čím se lidé chtěli přiblížit luxusu, na který nedosáhli, později se význam posunul od „napodobeniny“ právě do roviny nadsázky. A zvířecí a lovecké motivy jsou toho snad největším důkazem.

Trendem jsou doplňky, při jejichž tvorbě si půjčíme pouze nápad, ale forma ztvárnění bude zcela nekonvenční. Zvířecí prvek může stejně dobře fungovat v okázalém interiéru, jako v minimalistickém či skandinávském interiéru – třeba ve stylizované nebo geometrické formě z kovu či plastu, ale třeba i složená z vyřezaných ploch kartonu.

VZPOMÍNKY NA AFRIKU

Zvířecí prvky mají velmi široký záběr a nemusejí být pouze „lokální“, ale naopak velmi exotické. Není třeba se kvůli tomu vypravovat na safari a vydávat jmění za povolenku k odstřelu antilopy kudu nebo geparda, a už vůbec mít černé svědomí. Zvířecí vzory dokážou být stejně efektní i natištěné na dekorativních polštářích nebo vyšité do koberce, mohou být decentní i pompézní.

„Safari“ doplňky si budou skvěle rozumět s exoticky laděným, eklektickým i „boho“ interiérem a lze je perfektně kombinovat se suvenýry z dalekých cest. Stejně dobře ale vyniknou i jako solitéry v minimalistickém interiéru nebo doplňky v dětském pokoji, kde zvířátek nikdy není dost. Odvážné doplňky s motivem zvířecí srsti, výrazné dekorace ve tvaru (nejen exotických) zvířat a překvapivé nápady, inspirované přírodním světem najdete třeba v internetovém obchodě Westwing nebo oceněném britském e-shopu Audenza, který ne nadarmo nese podtitul „stylové bydlení pro úžasné a nebojácné lidi“.

HRA S TVARY A FORMAMI

Příroda je pro člověka prostředím pro život i odvěkou inspirací. Tvary, které stvořila, jsou svým způsobem dokonalé a ne náhodou jsou člověkem neustále napodobovány, respektive parafrázovány a jejich tvary se stávají snadno rozpoznatelnými, ikonickými prvky. Příkladem může být třeba značka Roll & Hill, založená designérem Jasonem Millerem.

Jejich „lovecká“ kolekce lustrů vtipně parafrázuje interiéry amerických loveckých chat, zároveň si z tradic (které jsou v mnohých částech USA silně zakořeněné) nedělá legraci. Naopak – povyšuje tvary zvířecích paroží na něco, co lze uchopit současným, uměleckým způsobem, a umístit klidně i do moderního bytu na Manhattanu.

Někomu může kovově lesklé paroží, zakončené kapkovitými žárovkami připadat na hranici kýče, jenže co to je vlastně kýč? Většinou záleží na provedení, ale především také uchopení, umístění a kontextu předmětu. Kýčem v nesprávném kontextu může být de facto cokoli, naopak v pečlivě sladěném interiéru bude i zlaté paroží něčím, co v dobrém smyslu slova upoutá pozornost.

Zdroj: časopis Glanc; publicistka Karolína Hornová, která o designu píše už řadu let

Související články