Jsem blázen do svíček a pálím je po celý rok. V adventním období to má ale každopádně ještě větší kouzlo. Před pár lety jsem si podle jednoho návodu na internetu zkusila vyrobit svou vlastní vonnou svíčku ze sójového vosku a 100% přírodního esenciálního oleje a nadchlo mě, jak jednoduchá záležitost to je. Vyrobila jsem jich několik najednou a obdarovala jimi svoje nejbližší. To bylo radosti! A těch otázek ve smyslu ‚to jsi fakt dělala sama?‘ Byla jsem hrdá na výsledek a protože mě baví kreativní činnosti, vytunila jsem si postupně i dekorování obalů na svíčky z hnědého skla. Dokonce jsem už uspořádala pro své přátele i kolegy několik workshopů na výrobu právě takových svíček a můžu říct, že i ti, kdo je tvořili poprvé, byli překvapeni, jak jednoduché to je. Pojďte to zkusit s námi! Provedu vás výrobou krok za krokem.

Co budete potřebovat

Vosk
Protože svíčky z rostlinného vosku během pálení nedráždí dýchací cesty jako ty z parafínu (což je derivát ropy), používám výhradně kokosový nebo ještě raději sójový vosk, ideálně certifikovaný. U takového máte jistotu, že byl vyroben ekologicky. Vosky, které se prodávají ve formě hoblinek, hrudek nebo perliček, koupíte v různých e-shopech zaměřených na domácí výrobu.

Esenciální olej
Aby svíčka příjemně voněla, používám při výrobě 100% přírodní esenciální (neboli éterický) olej, to jsou ty malé lahvičky v tmavém skle, na nichž je uvedeno, že jsou skutečně 100% přírodní. Ty s označením ‚vonný olej‘ nekupuju, v takovém případě totiž nejde o čistě přírodní produkt a podobně jako u vosku se může stát, že vám bude dráždit dýchací cesty.

Knoty
Na e-shopech, kde koupíte vosky i esenciální oleje, najdete už připravené knoty s hliníkovými plíšky, které jsou velmi snadné na použití. Zkrátka je jen tavnou pistolí přilepíte ke dnu skleničky. Ideální jsou bavlněné knoty, které při hoření tolik nečoudí a neškodí našemu zdraví.

Skleněné obaly
Už roky kupuju stejné - hnědé sklo s víčkem o velikosti 120 nebo 180 ml. Čiré sklo se mi neosvědčilo z čistě praktického hlediska, když se totiž svíčka rozpálí, může plamen po chvíli začernit skleničku a to nevypadá hezky. Na hnědé skle to není vidět, navíc plamen v tmavě zabarveném obale působí svátečně.

Pomůcky na dekorování
Nejvíc se mi osvědčily běžné kancelářské bílé štítky, na které napíšu černou tenkou fixou text nebo věnování a nalepím je na skleničku. Na hnědém skle vypadají bílé štítky obzvlášť elegantně. Nicméně fantazii se meze nekladou - můžete dekorovat podle své fantazie. Hodí se třeba i bílé, zlaté nebo stříbrné fixy na sklo, nebo můžete polepit etiketou i víčko shora (z bílého štítku stačí vystřihnout požadovaná tvar nálepky, třeba kolečko). Chcete-li svíčku věnovat jako dárek, pěkně vypadá v celofánovém sáčku. Až ho budete zavazovat, můžete k mašli, přírodnímu lýku nebo provázku připevnit i dárkovou kartičku nebo jmenovku s textem.

Jak postupovat

Vosk nasypte do hrnce s okrajem zaobleným směrem ven, aby vosk po roztavení vytékal bez rozlévání kolem a nechte ho na středním plameni roztát ve vodní lázni, trvá to pár minut. Občas promíchejte kousky vosku, urychlíte tím tání. Až v hrnci nebude ani kousek pevného vosku, na dvě tři minuty ho odstavte a pak do něj nakapejte esenciální olej (na jednu svíčku o velikosti 120 ml dávám 20 - 30 kapek esenciálního oleje, záleží, jak intenzivní chcete vůni mít). Promíchejte a nalévejte do skleniček s připevněným knotem. Vosk by měl mít hladinu cca 0,5 - 1 cm od okraje skleničky. Na skleničku poté položte dřevěný kolíček, do kterého uchytíte knot a vycentrujete ho. V takové poloze pak zatuhne a zajistí rovnoměrné tání vosku při pálení. Vosk ve skle ztuhne asi za půl hodiny, urychlíte to tím, že svíčku umístíte na okenní parapet nebo rovnou otevřete okno. No a máte skoro hotovo! Pak už stačí jen ustřihnout knot do délky max 0,5 cm, nadepsat a nalepit etiketu, dozdobit, jak budete mít chuť a originální vlastnoručně vyrobený dárek je na světě.

A ještě na závěr - hrnce umazané od vosku jednoduše umyjete teplou vodou s jarem, já je dávám do myčky. Skleněný obal po vypálení vosku můžete umýt zrovna tak, plíšek odstraníte jemným tlakem pomocí kovové lžičky. A prázdné sklo pak využijete na cokoliv, klidně i na novou svíčku.

Zdroj: iGlanc.cz, Monika Grafková - redaktorka krásy a zdraví, ve volném čase se zabývá aromaterapií a výrobou vonných svíček

Související články