Čokoláda, marmeláda, červené víno, káva. Je jedno, zda to je zrovna váš oblíbený svetr, koberec nebo nová pohovka. Pokaždé to zamrzí a vyvstává otázka, co s tím? Vyhodit? To nepřipadá v úvahu. Odstranění nevítaných skvrn z oděvů a domovů se často může jevit jako nemožné, hlavně maminky by mohly vyprávět, protože děti jsou neustále samý flek. Ovšem i takové skvrny od potu nebo kaňka od kávy nadělá vrásky. Kouzelné zaklínadlo pro vás nemáme, ale kouzelné tipy ano.

Namíchejte si odflekovač

V dokonalém vesmíru by vám stačil jeden univerzální prostředek na všechny fleky a podle úklidové influencerky Kateřiny Brožové svým způsobem jeden takový skutečně existuje. Jmenuje se odflekovač a potřebujete na něj jen tři ingredience. Jsou to:

  • 200 až 300 ml peroxidu vodíku 3%
  • 1 lžička jedlé sody
  • 1 lžička prostředku na mytí nádobí

Vše smíchejte v daných poměrech. Odflekovač namíchejte mimo, až poté ho přelijte do lahvičky s rozprašovačem. Takto namíchaný vydrží dva týdny, ale z vlastní zkušenosti mohu říct, že pokud s ním čistíte například zažloutlé fleky na povlečení, protože přítel používá na vlasy nějakou extrémně zákeřnou vodičku, která mi nejde ničím vyprat, bude pryč hned. Když ho skladujete ve skříňce, hlavně nechejte lahvičku pootevřenou, ať může peroxid vodíku pracovat, jinak vám odflekovač vypění.

Odflekovač jako první pomoc

Flek od krve, oleje, banánu, ale třeba i make-upu, to je hned. Když se vám něco takového přihodí, čím dřív skvrnu zneškodníte, tím lépe. Co nejvíc odsajte a otřete suchým hadříkem nebo kapesníkem, nastříkejte na ni odflekovač, nechte alespoň půl hodiny působit a hoďte do pračky. Pokud se jedná o barevné prádlo, je lepší vyzkoušet přípravek nejprve na méně viditelném místě, ať máte jistotu, že peroxid nepoškodí barvu. Ve většině případů se obávat nemusíte, tříprocentní peroxid není zase tak silný, ale nikdy nevíte, jak daná látka zareaguje. Ze zkušenosti Kateřina Brožová doporučuje, že někdy je třeba postup zopakovat dvakrát, pokud flek víc zaschne.

Fleky od krve

Nejdříve zkuste odflekovač. Na velmi odolné skvrny od krve si můžete pomoci čistým tříprocentním peroxidem vodíku a zapracovat v místě kyselinu citronovou.

Fleky od potu

Místo, například límec od košile, hojně postříkejte odflekovačem, u větších skvrn přidejte víc jedlé sody, nechte působit a hoďte do pračky.

Nelijte to kafe na koberec, ale co když se to stane?

Káva patří k našim pravidelným privátním rituálům a stejně tak k setkávání s rodinou a přáteli. Ale jak ji odstranit z oblečení, koberce nebo pohovky? Podle úklidové influencerky je třeba skvrnu nejprve vysát do sucha hadříkem, poté posypat sodou, postříkat peroxidem, vydrbat a po chvilce máte hotovo. Lze takto, po testu na méně viditelném místě, vyčistit například i barevný koberec.

Mastnota a fleky od oleje

Jakmile najdu na oblečení flek od oleje, hned vím, že je zle. Pokud se vám stane to samé, posypejte skvrnu odměrkou jedlé sody, přidejte kapku prostředku na nádobí a peroxid. Jde v podstatě znovu o ty stejné ingredience, které najdete i v odflekovači. Nechte působit a vyperte.

Na fleky od borůvek

Borůvky jsou obzvlášť zákeřné, když skončí místo v puse na tričku. I na ně můžete zkusit odflekovač, anebo co takhle flek nejprve odmočit? V horké vodě rozpusťte kyselinu citronovou, nalijte ji na flek a nechte odmočit. Pak už to znáte, oblečení hoďte do pračky a držte si palce pro štěstí.

Zdroj: iGlanc.cz, Kateřina Brožová - úklidová influencerka

Související články