Alternativní bydlení je už delší dobu populární hlavně v Americe, ale to neznamená, že by si dobré a kreativní nápady nemohly najít cestičku i k našincům. Samozřejmě, když se řekne obilné silo, pochybuju, že se vám jako první vybaví luxusní dům. Předpokládám, že aspoň zhruba víte, jak takové silo vypadá, ale je klidně i dost možné, že jste žádnému nevěnovali pozornost. Až doposud.

Rozhodně zajímavá volba

Bydlet v silu, to není pro každého. Ani si ho zatím v Čechách neumím dost dobře představit v praxi. Sotva jsme začali přicházet na chuť alternativnímu bydlení typu kontejnerové domy, hausbóty nebo minidomky na kolečkách. Ani ve světě nenajdete stavitele, který by se vám do něčeho podobného pustil, na každém rohu. Přesto se jedná přinejmenším o originální inspiraci.

Když alternativní, tak se vším všudy

Už z podstaty základní stavby, která má kruhový půdorys, je jasné, že řešení takového interiéru bude trochu jiné. Stěny nejsou rovné, podlaha také ne. Nábytek musí být vesměs na míru. Umístění oken i dveří je složitější. Přesto je tu mnoho prostoru pro sny a fantazie. Stavitel nemusí nutně zůstat u jednoho sila, může jich použít víc a dají se propojit i s klasickou stavbou, takže vznikne dům podle vašich představ.

Není třeba se bát zahrnout kuchyňský kout, točité schody, velká okna a individuální osvětlení v celém interiéru domu ze sila. Vnitřek bydlení z obilných zásobníků bude vždy kruhový, takže budete muset být kreativní při navrhování interiéru. Nebudete nutně schopni vybudovat oddělené místnosti tak, jak byste to udělali ve čtvercovém domě, ale určitě můžete experimentovat s rozdělovači místností, knihovnami jako stěnami, podkrovími nebo dokonce zakřivenými stěnami. Velmi nápaditě je řešený například tento domek ve Virginii.

Rustikální i moderní

Zásobník na obilí si logicky v první řadě spojíte řekněme s farmou. Co jiného také se silem. Velmi rustikálně a v přírodním duchu je pojaté například silo v americké eko vesničce zvané Tree Farm. Slouží mimochodem jako ubytování. Už na verandě se budete cítit jako doma. Uvnitř vypadá trochu jako útulná chaloupka, není to tmavá plechová krabice. Světlé dřevo navozuje příjemný pocit v celém prostoru a kulatý tvar dodává na jedinečnosti. Z obývací místnosti projdete do ložnice a koupelny. Strop je dřevěný, s efektním a vkusným lustrem. V malé kuchyňce, která zejména díky ledničce zanechává vintage dojem, byste sice nepřipravili oběd o šesti chodech, ale najdete v ní vše, co k dobrému jídlu potřebujete.

Zdroj: Youtube

Jako protipól a zářný příklad toho, že nemusí jít nutně o ”farmářské” bydlení je projekt architektonického studia z Phoenixu, které přetvořilo silo z roku 1955 na moderní dům o dvou podlažích téměř uprostřed rušného města. Silo o průměru zhruba 5,5 metru dalo za vznik bydlení o celkové obytné ploše 34 metrů čtverečních. To není zrovna moc, ale i tak se sem vešla obytná místnost s kuchyní, spací patro včetně skříní a plně vybavená koupelna. Patra propojuje jednoduché, elegantní točité schodiště. Klaustrofobie tu nehrozí, a kdyby přece jen, stačí otevřít velké posuvné dveře na přípojnou terasu se stromy.

Minimální údržba a přirozeně drží teplo

Domy ze sila jsou skvělé na experimenty s alternativními způsoby získávání energie, což z nich činí ekologickou volbu. Také velmi dobře izolují, proto se dá ušetřit na vytápění i klimatizaci, ovšem i tady jsou nutné jisté stavební úpravy. Vyžadují menší údržbu oproti klasickému domu. Je třeba pouze několik pravidelných kontrol tří hlavních prvků konstrukce; střecha, stěny a základ. Postaveno máte za chvilku, avšak jejich trvanlivost je v řádech třiceti až padesáti let, protože jsou z poddajnějších materiálů, na dlouhodobou investici se tedy hodí jiný typ staveb.

Zdroj: iGlanc.cz, Bydlení do milionu, architektonické studio kaiserworks, The Tiny Life

Související články