Noviny odsají přebytečnou vlhkost

Hodit boty mokré od sněhu nebo deště ke kamnům, to přímo svádí. Hlavně když jste s přáteli na horách a zatápíte dřevem. Ale botám to ani v nejmenším neprospívá. Přímé teplo škodí jak kůži, tak kožence, povrch se snadno poškodí, zkrabatí či popraská. Lepší způsob je vycpat boty novinami. Noviny vlhkost vsáknou a zároveň udrží tvar boty během sušení.

TIP: Jestli boty po navlhnutí pouští barvu a ničí vám ponožky, vystříkejte je zevnitř lakem na vlasy.

Bílý ocet na skvrny od soli

Pokud vaše boty hyzdí bílé skvrny od soli, smíchejte rovnoměrné množství bílého octa a vody a jemně tímto roztokem skvrny otřete. Bílý ocet pomáhá rozpustit sůl bez toho, aniž by poškodil boty. Kromě octa můžete použít i nakrájenou cibuli. Po aplikaci jednoho nebo druhého boty ošetřete krémem na boty a vyleštěte.

Na semiš se smirkem

Udržet semiš pěkný je v zimních měsících výzva. Pokud jej chcete ochránit před promočením, lehce jej natřete stolním olejem a vykartáčujte. Špíny se zbavíte smirkovým papírem. V případě světlé kůže pomáhá na skvrny obecně vlažné mléko. Stačí jím jednoduše skvrnu přetřít.

Mastné skvrny

Mastné skvrny jsou přítěž na oblečení i na botách. Boty posypejte trochou kukuřičného škrobu a nechte působit přes noc. Kukuřičný škrob mastnotu absorbuje a může pomoci snížit viditelnost skvrn.

Vazelína kůži ochrání

Kožené boty vydrží pěkné a funkční roky, když jim věnujete pravidelnou péči. Poslouží obyčejná vazelína. Naneste ji na kožené boty v tenké vrstvě a jemným hadříkem nebo houbičkou vyleštěte. Vazelína pomáhá vytvořit ochrannou bariéru proti vlhkosti a udržet kůži měkkou.

TIP: Rozleštit vazelínu či krém můžete starými punčochami.

Voděodolné boty

Pro zvýšení voděodolnosti bot je vhodný včelí vosk. Naneste vosk na povrch boty a pak ho zahřejte fénem na vlasy, dokud se nevstřebá do materiálu. Tato metoda funguje dobře pro plátěné boty.

Lakovky jako nové

Jak vrátit zašlý lesk lakovkám? Sáhnout můžete znovu po vazelíně, pomáhá obnovit lesk a zároveň pomůže zamaskovat drobné škrábance. Pomůže i mléko, stačí jej nanést na suchý hadřík a boty vyleštit dosucha. Boty lze potřít i olivovým olejem s pár kapkami citronové šťávy, nejenže se lakovky budou blýskat, ale zároveň oživíte jejich barvu. Až si dáte ke svačině banán, nevyhazujte slupku, vnitřní stranou se dají nejen lakované boty krásně vyleštit.

Každý typ obuvi může vyžadovat speciální péči. V případě domácích prostředků je důležité nejprve vyzkoušet produkt na malé, méně viditelné části obuvi, abyste se ujistili, že nedojde k poškození materiálu.

Zdroj: iGlanc.cz, iReceptář, Tips Bulletin, kniha Rady naší babičky, Zelené noviny

Související články