Designblok se každoročně v říjnu koná v Praze od roku 1999. Od prvního ročníku se čtrnácti účastníky ušel dlouhou ”Cestu”, což je i letošní téma. Dnes hostí zhruba 200 účastníků a přinejmenším 30 tisíc návštěvníků. Na jedné půdě se setkávají novinky světového i domácího designu, proto je těžké ze všech vypíchnout jen pár, které byste si neměli nechat ujít. Tohle zaujalo v redakci nás.

Zdroj: Youtube

Co a kde?

Tábor má 25. ročník Designbloku v Praze. Letos na třech výjimečných lokacích: ve Veletržním paláci Národní galerie Praha, v zahradách Pražského hradu a v Uměleckoprůmyslovém museu. Expozice jsou rozdělené na Superstudio a Openstudio. Kromě tří hlavních lokací však můžete zavítat po Praze na dalších 20 míst; showroomů, concept storů a galerií, které připravují speciální program či výhodné nabídky po dobu konání festivalu.

Sklo v novém

Hned uprostřed Superstudia ve Veletržním paláci se nachází ”levitující” stůl. Instalace nese příznačně název Up a vůbec poprvé představuje pohromadě všechny práce nového kreativního ředitele, designéra Jana Plecháče, sklárny Moser. K vidění ale budou i novinky v podobě kolekce Duše lesa. V novém se uvede i zavedená sklářská značka Rückl, do jejíhož čela nastoupila Kateřina Handlová. Přehlídku českých novinek doplní produkty prestižních zahraničních značek jako jsou Laufen, Vitra, Magis Spa, Hülsta a další.

Račte vstoupit do pralesa

V exteriéru Veletržního paláce se nachází zvenku nenápadný kontejner. Když vejdete dovnitř, zjistíte, že ožívá bohatým životem filipínské džungle. Je to exkurze do tajemného světa ostrova Negros, domova rumu Don Papa, jemuž místní přezdívají Sugarlandia. Račte vstoupit, až do hlubin vás vtáhne panoramatická animace, kterou vytvořila umělkyně Mischa Ying.

„Sugarlandia představuje magicko-realistický stav mysli. Je to jako žít ve snu, kde se často musíte podívat dvakrát, abyste si byli jisti, co se děje. Čas jako by se vracel zpět stejně jako šel dopředu. Mohou se tu dít zvláštní, ale krásné věci a je velice snadné nechat se okouzlit, což doufám pocítí každý divák, který animaci uvidí,“ říká autorka díla. Audiovizuální zážitek doplňují vjemy i pro další smysly, včetně baru s exotickými drinky.

Pro ”fashion lovers”

Milovníky módy by mohla zajímat páteční přehlídka české Fashion designérky Hany Zárubové s novou kolekcí INFINITIVE. V sobotu bude návštěvníkům v prostoru Malé dvorany naservírováno rovnou 16 módních přehlídek v podání nadaných designérů z celé Evropy. A konečně, módní inspiraci, doplňky i obuv nabídnou formou instalace také Zdeňka Imreczeová, Tereza Rosalie Kladošová či Eva Vontorová. Premiérový bude počin Moniky Drápalové zaměřený na dětský oděv a určitě si nenechte ujít ani šperky Anežky Juhové.

Tak trochu nad rámec vyniká tvorba grafické designérky Cindy Kutíkové, její expozici najdete v Uměleckoprůmyslovém museu. Sice se živí hlavně tvorbou webů a vizuálů, ale tvoří i s textilem. Představuje propojení grafického designu, české sklářské tradice a módy. K vidění jsou unikátní módní kousky ze skleněných korálků, jejichž výroba trvala stovky hodin.

Přednášky a další moudra

Jestli se rádi v oblasti krásna a designu také vzděláváte a nehledáte jen nové kousky do bytu, stavte se na Respekt Stage ve Velké dvoraně. Denně zde probíhají přednášky, diskuze a další doprovodný program. Do minulosti se podívá diskuzní blok s osobnostmi, které v roce 1999 stály na samém počátku Designbloku - Jana Zielinski a Jiří Macek. Řeč bude i o ekologickém designu, materiálech a o udržitelnosti jako takové. Odpočinout si můžete v tematicky laděné Designerii, letos pomyslný středobod festivalu, místo setkávání, konferencí, módních přehlídek i dětských her navrhla talentovaná scénografka Národního divadla v Praze Lucia Škandíková. Tvoří jej mimo jiné ústřední objekt Srdce a skákací hrad Říp od Maxima Velčovského.

Pro ”tvořílky”

Designblok nikdy není jen statická výstava objektů, ale vtáhne vás do hry. V sobotu máte možnost se zúčastnit workshopů Bohemian Perfection a vytvořit si vlastní výrobek, třeba malované tenisky. Tvůrčí dílny jsou na neděli nachystané i pro malé návštěvníky, takže je klidně vezměte s sebou.

České sklo a porcelán na Pražském hradě

Hned dva mimořádné projekty najdete v prostorách Pražského hradu. V Královské zahradě zaparkuje Designblok Cosmos, největší putovní výstava za pětadvacetiletou historii festivalu a zároveň výkladní skříň toho nejlepšího ze současného českého designu. Před Míčovnou Pražského hradu se návštěvníkům otevře Intergalaktická krása českého designu, očekávejte mikrokosmos deseti špičkových českých designérů a jejich unikátních autorských děl pojatých jako osobní manifest. Nová díla ve skle, vytvořená speciálně pro tento projekt, vystaví například Jakub Berdych Karpelis, Jan Plecháč, Rony Plesl nebo Maxim Velčovský.

„Designblok oslaví své 25. narozeniny a cestu, kterou ušel, skutečně velkolepě. Přípravy na tento mimořádný ročník začaly již před dvěma lety (…) Letos jsme zaznamenali rekordní počet přihlášek z České republiky i ze zahraničí, program se tak neobešel bez přísného kurátorského výběru. Největší počet instalací návštěvníci letos uvidí vůbec poprvé ve Veletržním paláci Národní galerie Praha a jsem velmi ráda, že se další důležitá část programu odehraje opět i v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze. Díky vystavovatelům, z nichž někteří jsou s námi celé čtvrtstoletí, partnerům a institucím, které nás podporují a díky všem spolupracovníkům,“ sdělila ředitelka Designbloku Jana Zielinski. Čas na návštěvu máte do 8. října, kdy festival končí.

Zdroj: iGlanc.cz, Designblok, Warehouse#1

Související články