Většinu lidí zajímá hlavně to, zda budou 17. listopadu otevřené obchody, či nikoliv. V tento svátek jsou mimochodem otevřené. Ale státní svátky tu nejsou jen od toho, abychom měli volný den navíc. Mají nám připomenout významné milníky a že už jste třeba ”porevoluční dítě” neznamená, že by se vás to netýkalo.

17. listopad, Den boje za svobodu a demokracii

Tento den se v Česku váže rovnou ke dvěma událostem. 17. listopadu 1939 došlo na žádost Adolfa Hitlera k uzavření všech českých vysokých škol a v zemi proběhlo hromadné zatýkání studentů. Více než tisíc jich skončilo v koncentračním táboře a devět z nich Němci popravili, protože podle nich stáli v čele studentských organizací.

O padesát let později, v roce 1989, bylo po tomto masakru naplánováno pietní shromáždění studentů, které přerostlo v masovou demonstraci proti režimu a došlo ke svržení totalitní vlády v Československu. Byl to konec její éry a začátek demokratických změn.

Zdroj: Youtube

Proč už jsme nechtěli komunistickou vládu?

Naše osobní svoboda byla na řetězu. Nemohli jste si v žádném případě stejně jako dnes říkat, cokoliv vás napadlo. Ani dělat, co vás napadlo. Komunistický režim omezoval svobodu slova, shromažďování a projevů. Občané cítili bezmoc a byli nespokojení, ale ve vlastním zájmu bylo lepší držet pusu a krok.

Lidé museli přijímat ideologii, kterou jim režim diktoval a běda těm, kteří se vzepřeli, končilo to zatýkáním, násilím, vězením. Zbavit se těch nahoře nebylo jen tak. Nad volbami měl komunistický režim plnou moc, byly často zmanipulované a nemohli jste si skutečně volit z různých politických stran a kandidátů jako dnes. Nemohli jste si jen tak umanout, že pojedete na víkend pryč, za hranice republiky. Museli jste si předtím opatřit výjezdní doložku a ta byla vydaná pouze za určitých podmínek. A v obchodech? Tam bylo i základní zboží nedostatkové.

Proč se jí říká ”sametová revoluce”?

Obrovský dav se sešel v Praze na Albertově, pak pokračoval na Vyšehrad k hrobu Karla Hynka Máchy. Dále přes nábřeží směrem do centra na Národní třídu, kde došlo k potyčkám s policií a hlavně lidé v přední linii pocítili sílu jejich obušků. Oficiální údaje přiznaly 38 zraněných, ve skutečnosti jich bylo skoro 600. I tak se revoluce obešla bez jediné ztráty na životech, a proto se jí říká ”sametová”, díky nebývale mírumilovnému průběhu.

Proč se cinkalo klíči?

Jedním ze symbolů sametové revoluce se stal cinkot klíčů nad hlavami demonstrantů. A proč zrovna ten? Inu, protože to signalizovalo ”poslední zvonění” pro tehdejší komunistické představitele. Doslova jim a jejich režimu odzvonilo.

Hlavní tváře sametové revoluce

Šlo spíše o kolektivní úsilí občanů, studentů, intelektuálů a disidentů, kteří se postavili proti režimu a požadovali demokratické změny. Mezi klíčové postavy tohoto období však patřil Václav Havel, který se brzy nato stal prvním prezidentem Československa po pádu komunismu.

Co můžu 17. listopadu podniknout?

Můžete se samozřejmě třeba povalovat doma a užít si den po svém. Pokud jste z Prahy nebo se sem vydáte, možností je opravdu mnoho. Třeba si udělat procházku na Albertov a pak se vydat po stopách demonstrantů. Na Národní třídě, která bude takovým hlavním dějištěm, začne v 10 hodin na ulici Sametový brunch, k vidění bude i pouliční divadlo a po městě bude jezdit tramvaj s výtvarnými workshopy. Návštěvníky zve třeba Národní galerie v Praze nebo Národní muzeum, které si pro sváteční den připravilo vstup zdarma pro všechny své muzejní objekty.

Na náměstí v Hradci Králové se v 18 hodin rozezní třetí největší zvon v republice, stává se tak jen při významných dnech. V duchu ”sedmnáctého” to bude žít i v ulicích Brna a na náměstí Svobody. Na zámku Žleby ožije po celý víkend zámecká kuchyně a vy se tak můžete podívat, jak vypadal tamní každodenní život. Jestli máte silné plíce, vydejte se do sklárny Rückl v Nižboru, kde si v pátek a sobotu v dopoledních hodinách můžete vyzkoušet foukání skla na vlastní kůži a kdo má pro strach uděláno, co takhle se projít Jáchymovským peklem? Okolím Jáchymova vede naučná stezka připomínající život tisíců politických vězňů z nedalekých pracovních táborů. Stezka má osm a půl kilometru a začíná před kostelem sv. Jáchyma, kde se nachází památník obětem komunismu.

Možností, co podniknout na svátek 17. listopadu, je opravdu mnoho po celé republice, tak neváhejte, některou z nich využijte a vzpomeňte si, že svoboda a demokracie není samozřejmost.

Zdroj: iGlanc.cz, Paměť národa, ENRS, Odpovědné občanství, Kudy z nudy

Související články