Událost právem přezdívaná módní Oscaři se koná již od roku 1948, kdy ji módní publicistka Eleanor Lambert pojala jako sbírku pro nově založený kostýmní institut. Ovšem až od roku 1995, kdy se vedení ujala Anna Wintour, se z Met Gala stala akce, kterou mají celebrity a módní elita vyznačenou v diáři na dlouho dopředu. Každý rok má své unikátní téma vzhledem k tomu, jakou výstavu Costume Institute zrovna otevírá. Letos oslavuje s více než 150 exponáty život a dílo Karla Lagerfelda. Dress code byl tedy příznačně na jeho počest.

Zdroj: Youtube

Černá a bílá na stovky způsobů

Karl Lagerfeld za svůj život působil v mnoha významných módních domech a on sám byl obrovskou studnicí inspirace. Na schodech potažených kobercem jsme proto byli svědky stovek černobílých variací, v nichž se mísily převážně korzetové prvky s nadsázkou zasazené do outfitu, odvážné průstřihy, mohutné sukně, výrazné límečky, perly a krajky. Barva rozsvítila přehlídku modelů z dílny té nejprestižnější haute couture jen zřídka.

Seznam hostů je vždy až do večera před akcí přísně tajný, ale poznáte na něm vždy nejlépe, kdo zrovna hýbe světem módy a šoubyznysu. Letos proto nechyběla seriálová Wednesday - Jenna Ortega, zpěvačka Jennifer Lopez, zpěvačka Billie Eilish, která přišla v doprovodu svého bratra Finnease, dále herečka Salma Hayek, zpěvačka Ava Max nebo herečka Kristen Stewart v ryze pánském looku.

Tentokrát jsme se dočkali i účasti Rihanny, která loni nedorazila, jelikož měla těsně před porodem. I letos měla už viditelné bříško, ale v doprovodu partnera ASAP Rockyho přišla. Místo ní tento ročník kvůli mateřským povinnostem oželela stálice Met Gala herečka Blake Lively, která zde každoročně patří mezi nejlépe oblékané ženy. Dlouhou dobu se tradovalo, že klany Kardashian & Jenner po pravidelné účasti ostrouhají, ale na tento scénář nedošlo. Nechyběla Kylie, Kendall ani Kim, jejíž look zahrnoval 50 000 sladkovodních perel a více než 16 000 krystalů. Objevili se i tací, kteří nezapomněli na Lagerfeldovu milovanou kočku Choupette.

Hostitelkami ročníku 2023 se staly herečka Penelope Cruz, zpěvačka Dua Lipa, scenáristka Michaela Coel a tenisová star Roger Federer. Samozřejmě spolu s Annou Wintour. To právě jejímu přísnému metru podléhá guest list. Kdo neprojde jejím sítem, tomu nestačí ani zlaté bankovní konto. Cena vstupenky na tuto módní akci je více než jeden milion korun.

Kontroverzní volba

Karl Lagerfeld byl neuvěřitelně talentovaný člověk. Oslavovat právě jeho jméno však nebylo každému po chuti. Kromě návrhářského umu totiž vynikal i tím, že nikdy nefiltroval své názory. Měl rád jen štíhlé a hezké lidi a hnutí MeToo mu přišlo směšné. Přesto si charitativní událost, která je považována za finanční sbírku pro Institut kostýmů Metropolitního muzea umění v New Yorku a tradičně se na ní vybírají osmimístné částky nenechalo ujít zhruba šest stovek osobností.

Za zavřenými dveřmi

Stejně jako do poslední chvíle seznam hostů i program Met Gala je jedno velké tajemství. Účastníci mají zakázáno během události telefonovat či používat sociální sítě, nicméně si zprvu vždy nejdřív prohlédnou výstavu a poté společně zasednou k večeři.

Ale teď už vás určitě nejvíc zajímá, kdo další byl mezi pozvanými a hlavně, jaké jedinečné skvosty ročník ve jménu Karla Lagerfelda přinesl. Více v galerii.

Zdroj: iGlanc.cz

Související články