Klára Issová měla nejprve do Varů přijet s delegací režiséra Saši Gedeona, který zde představoval snímek Indiánské léto, ve kterém hrála. Nakonec jí to ale bohužel nevyšlo.

Byla jsem nemocná a strašně jsem to oplakala. Ale myslím, že mám někde schovanou pohlednici, kterou mi z festivalu poslala Táňa Dyková. Napsala, že mě všichni zdraví a myslí na mě. Bylo mi tenkrát šestnáct a moc jsem toužila zažít festivalovou atmosféru, ale bohužel se mi to nesplnilo,“ svěřila se. Vynahradila si to v roce 2001, kdy do Varů zavítala jako zástupkyně jediného českého soutěžního snímku Anděl Exit.

Životní zlom

Právě film Indiánské léto byl zlomový v její kariéře, což si do té doby ještě moc neuvědomovala. Nyní, s odstupem, už to ale ví.

Byl pro mě zlomový úplně ve všem. Hlavně mi změnil kariéru. Od té doby jsme s Táňou dostávaly opravdu nádherné nabídky a nezastavilo se to. Takže děkuji Pánu Bohu a samozřejmě i Sašovi Gedeonovi.

Postavila se rodičům

Zajímavé je, že nechybělo málo a Klára ve filmu vůbec hrát nemusela. „Málokdo to ví, ale měla jsem tenkrát dvě nabídky. Kromě Indiánského léta ještě jeden televizní projekt, který měl na tu dobu neskutečně velký rozpočet dva miliony korun. Indiánské léto byl lowbudgetový studentský film a mě vybrali do obou,“ prozradila.  

Nakonec se rozhodla pro Indiánské léto, i když rodiče s jejím výběrem nesouhlasili.

Rodiče chtěli, abych přijala ten televizní projekt. Začaly zkoušky, plánování natáčení a v jeden moment se ukázalo, že se obě věci nedají skloubit, takže za mnou Saša Gedeon přišel a řekl mi: 'Budeš si muset vybrat.' A já se tenkrát rozbrečela. Poprvé jsem si dupla před rodiči a řekla, že chci hrát se Sašou. Cítila jsem, že to bude dobré a dodnes je to moje srdeční záležitost. Bylo to skvělé rozhodnutí,“ říká Klára.

Fascinován hereckým světem

Druhý z hostů Jan Cina byl poprvé ve Varech v roce 2002 s filmem Smradi.

Zdroj: VLM

Došlo mi to letos s příjezdem Ivana Trojana, který mi tam hrál tatínka a Petra Špalková maminku. Kromě nich jsem měl ještě dva sourozence. Byl jsem ve Varech s rodiči, a s režisérem Zdeňkem Tycem jsme chodili po kinosálech film představovat. Bylo to neskutečné. Šlo o soutěžní film a měli jsme premiéru ve velkém sále hotelu Thermal,“ zavzpomínal Honza.

„Nějaký čas už od té doby uplynul, bylo mi jedenáct a přiznám se, že si nic konkrétního, co se dělo, nevybavuju. Jen se mi strašně líbilo, jaké měla Petra Špalková šaty. Oblékla opravdu velkou róbu, přitom premiéra byla odpoledne. Mně ten herecký svět neskutečně fascinoval. To je ale asi tak všechno, co si pamatuju,“ pobavil diváky.  

Zdroj: iGlanc.cz

Související články