Zůstalo něco stejné? Uvidíte už 24. června. I když se ladí poslední detaily, budova vzbudila spoustu pozornosti. Mezi nimi to byl známý spor o adekvátnosti motýlů Davida Černého na fasádě Máje. Klid, kdyžtak tam jsou prozatím jen na rok. Nyní mávají z dálky a vábí, abyste vstoupili dovnitř do barevného světa. Ano, fasáda sice zůstala šedivá, vnitřek je však neuvěřitelně pestrý, souzní s novým konceptem budovy. Obchůdky zůstaly, dominuje však zábava pro malé i velké.

Zdroj: Youtube

Z My je opět Máj

Jen si připomeneme, že slavný obchodní dům Máj slaví půl století, jelikož se na něm začalo pracovat v roce 1972 a v roce 1975 přivítal první nakupující. Takřka 50 let poté slaví reopening a je působivé, jak se vrací ke kořenům. Jednak kvituji, že opět získal původní český název. Dnešní Máj Národní totiž v průběhu let měnil pojmenování podle toho, jak si určil většinou zahraniční majitel. V 90. letech jsme na fasádě mohli vídat logo Kmart, později jsme sice slovo máj vyslovovali, šlo však o fonetickou podobu anglického My.

Máj po 50 letech tvořili stejní architekti

A co je ještě zajímavé? Že se „na místo činu“ vrátili původní dva autoři, architekti Martin Rajniš a Johny Eisler. „Po celou dobu tomu dávali velkou energii, bylo zajímavé sledovat jejich chuť realizovat věci, které před padesáti lety nebyly možné – třeba kvůli nedostupným technologiím nebo jiným limitům souvisejícím s tehdejší dobou. Architekti přicházeli s nejrůznějšími a velmi cennými podněty a poznámkami,“ pochvaluje si nynější spolumajitel Máje Martin Klán, který spoluvlastní budovu s bratrem Václavem.  

Proč je Máj zábavní, a ne nákupní?

Když vstoupíte do nových prostor tohoto legendárního obchodního domu, můžete zabrouzdat do pár obchůdků. V prostoru se však nachází i samoobslužné panely, které vám vytisknou vstupenku do jiného světa. O několik pater výš je totiž jen zábava. Proč už ne obchody? S vizí nás seznámil Václav Klán, který prozradil, že budova na rohu ulic Spálená a Národní, mezi uzly tramvají a metra, funguje jako průchozí prostor, denně tu projde 50 000 lidí. Zkrátka proběhnete, popadnete kafe, muži koupí narychlo kytku, často vás zachrání supermarket, když budete po práci potřebovat koupit něco k jídlu domů. Klasický smart shopping. Proto nejde o typické obchodní centrum. Ale zábava? No ta vás pohltí.  

Legendární schody u Národní tu jsou stále

Asi všichni pamatujeme ty eskalátory, s nimiž jsme stoupali do vyšších pater a skrz prosklenou stěnu jsme pozorovali cvrkot ve Spálené nebo u Měšťanské besedy. Dobrá zpráva pro nostalgiky, schody zůstaly zachovány, resp. jejich umístění, technika je nová. Jedeme tedy do 2. patra. Zde je klasická Foodhall, kterou rozzáří spousta křišťálových lustrů jablonecké výroby, majitelé Máje tak podpořili českého výrobce. Najdete tu 750 míst k sezení, pestrou kuchyni, kde nebudou chybět česká ani asijská kuchyně, samozřejmě fastfood, právě zde by se měla otevřít první česká pobočka Five Guys. 3. a 4. patro patří milovníkům her, kteří se vydovádí na arkádovkách, zahrají si minigolf či šipky, za mě je super simulátor Formule 1, který je mimochodem blízko baru evokujícího typické americké podniky. A najdete tu i bar, který přesahuje dvě patra.

Památkáři v Máji prosadili bizár

Mezi jednotlivými patry se můžete pohybovat s pomocí výtahů, zachovány však zůstaly i mramorové schody. To je mimochodem docela bizárek celého domu. Jelikož jde o velmi barevný interiér a schodiště zdobí kresby jako ze skic Káji Saudka, tak šedé schody se sterilně bílým zábradlím a vyplétáním z dob komunismu působí trochu zvláštně. Ale toto si prý prosadili památkáři.

Ráj pro děti a nevšední terasa

5. patro se chlubí pestrou herničkou pro děti. Ty se vyřádí v neskutečně prostorných atrakcích, k dispozici je i rozlehlá terasa, která svými 1000 m² patří mezi největší v centru Prahy. O patro výše se na podzim otevře expozice Back in Time o naší historii.

Marvelovky na Národní

A teď pozor. Milujete Marvelovky? Já se přiznám, že na nich extrémně neujíždím, ale stejně mě dostal Heroes Park v 7. patře, kde si naplno užijete dobrodružství se svými oblíbenými hrdiny. Jednak je tu spousta realistických figurín, k nim máte interaktivní zábavu v podobě tlačítek zadávajících úkoly, fascinující je i 3D promítání scén. Postavíte se naproti superhrdinovi, který utíká, kolem vás fouká vítr, takže se do scény zcela ponoříte.

Pohled na celou Prahu

Je to neuvěřitelné, ale Máj má 9 pater. Samotnou mne překvapilo, jak se tam všechno vejde. Ve Fly Vista v 8. patře si dopřejete dokonalý gastronomický zážitek, skvostné šampaňské i vína a třešničkou na dortu je panoramatická vyhlídková terasa. V 9. patře budete mít jako na dlani Pražský hrad, Žižkovskou věž, mrakodrapy na Pankráci i Petřín. 40 metrů nad zemí činí z této terasy nejvyšší panoramatickou vyhlídku Prahy. Mimochodem, překvapí vás, co mají někteří lidé kolem na svých balkonech.

Související články