Co, kdy, kde

Velkolepé zahájení 57. ročníku jako obvykle proběhne ve velkém sálu hotelu Thermal v pátek předvečer festivalu, letos tedy 30. června a tím odstartují veškeré filmové radovánky a program.

Při té příležitosti nebude chybět něco i pro hudební fanoušky, zahajovací koncert, který se koná pro veřejnost na pódiu před hotelem Thermal a těšit se můžete na exkluzivní obsazení. V roli hudebníka zde totiž vystoupí jeden z významných hostů festivalu Russell Crowe se svojí kapelou Indoor Garden Party. Její začátek je plánován na 22:45. Před nimi se představí a nadchne britská kapela Morcheeba a vystoupení doplní Vojta Dyk s autorským projektem D.Y.K. Vstup je zdarma.

Zdroj: Youtube

Soutěžní filmy na festivalu

Filmy vysílané na festivalu se vždy dělí do několika sekcí. Největší oblibě se těší pochopitelně ty v hlavní soutěžní sekci, která představí snímky jak zkušených tvůrců i debutanty a nebudou chybět ani dva čeští zástupci - detektivní drama Úsvit režiséra Matěje Chlupáčka a Citlivý člověk, jenž je zároveň prvním celovečerním počinem režiséra Tomáše Kleina. Dále jsou zde například snímky Hypnóza, Prázdné sítě nebo Red Rooms. Seznam všech filmů naleznete zde.

Pozornost na sebe přitahuje i sekce Soutěž Proxima, která je loňskou novinkou a za cíl si klade ukázat práci filmařů, kteří buď čekají na své objevení, nebo jsou zkušení, ale rozhodli se pro nový směr. Z českých festival promítne Brutální vedro režiséra Alberta Hospodářského. Filmů je dohromady 12.

Hvězdná porota

Každá soutěžní sekce má i svou porotu, která bude filmy hodnotit. V té hlavní letos zasedne americká herečka Patricia Clarkson, známá například ze série filmů Labyrint, Prokletý ostrov s Leonardem DiCapriem v hlavní roli nebo Zelená míle. Pětici doplní irský herec Barry Ward či americký festivalový organizátor John Nein.

Hvězdní hosté a cena od Bartošky

Filmy samozřejmě nejsou to jediné, co publikum táhne. Mnoho lidí zavítá na festival i jen díky hvězdným hostům, kteří jsou vždy příjemným překvapením. První letošní oznámená star je Russell Crowe, herec a režisér, držitel Oscara a dvou Zlatých glóbů. K těmto cenám mu na 57. ročníku Mezinárodního festivalu Karlovy Vary přibude z rukou prezidenta Jiřího Bartošky i Křišťálový globus za mimořádný přínos světové kinematografii. Na počest herce známého z filmů Gladiátor, Noe nebo L.A. - přísně tajné odvysílá KVIFF také film Master & Commander: Odvrácená strana světa, který má letos 20. výročí.

Cena pro Danielu Kolářovou

Léto s Kovbojem, Noc na Karlštejně nebo Na samotě u lesa. To jsou krásné české filmy, které mají jedno společné, herečku Danielu Kolářovou. Ta patří k našim nejvýraznějším osobnostem posledních desetiletí. Před filmovou kamerou se poprvé objevila ještě při studiích na DAMU, jednalo se o adaptaci románu Vladimíra Párala Soukromá vichřice z roku 1967. Za své dílo zaslouženě převezme Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary na slavnostním zakončení 57. ročníku a jako pocta bude uveden film Kulový blesk.

Nová znělka s Johnnym Deppem

Herec Johnny Depp se při své návštěvě karlovarského festivalu v roce 2021 zapsal u českého publika jako sympaťák. Je proto příjemným zjištěním, že se objeví v nové festivalové znělce z rukou reklamního a filmového režiséra Ivana Zachariáše, která bude premiérově uvedena v rámci pátečního zahájení. Koncept znělek vznikl před patnácti lety a připomínají tak jedinečným způsobem oceněné osobnosti a hosty uplynulých ročníků. Depp je již 18. osobností. V loňské znělce figurovala herečka Iva Janžurová a před ní americký herec John Malkovich.

Koncert každý večer

Fanoušky filmů festival už třetím rokem propojí s fanoušky hudby. Zahajovací koncert totiž nebude jediný, na který se můžete těšit. V prostranství u karlovarského vřídla se každý den od 18 hodin do půlnoci vystřídají na podiu Mattoni Life Baru tři interpreti. Přes den místo můžete využít k odpočinku a relaxaci a vychutnat si dobré jídlo či mocktaily od vyhlášených barmanů. A letos se pojede i v duchu udržitelnosti. Všechny prázdné PET lahve a plechovky, které návštěvníci odevzdají do ECO life pointů se totiž za rok na festival vrátí zrecyklované.

Historie filmového festivalu se začala psát už v roce 1946, tehdy ještě nebyl ve Varech, ale v Mariánských lázních. Program tvoří desítky filmů z celého světa a mnoho z nich se právě tady dočká svých světových premiér, případně mezinárodních. Promítání bude probíhat na sedmi místech v Karlových Varech a jejich kompletní seznam a další podrobnosti najdete tady.

Zdroj: iGlanc.cz, KVIFF