Vaše chování ve společnosti je důležité a do budoucna ovlivní to, jak na vás ostatní budou nahlížet, zejména když jde o první dojem. Ten už cizím lidem z paměti jen tak nevymažete. Nějaký ten nešvar v podobě faux pas se do společnosti vloudí často. Hráči se mění, ale pravidla zůstávají stejná. A díky době mobilní nám i nějaká nová přibyla.
Špatný dress code
Dress code nám stále dělá velké problémy. Těžko říct, zda je to nevkus, módní nevědomost anebo to má většina z nás takříkajíc ”na salámu”. Ignorovat předepsaný dress code je ale jako donést lahev vodky na setkání anonymních alkoholiků. Vzbudíte pozornost, ale ne vítanou.
Móda je způsob, jak vyjádřit svou individualitu, ale čiňte tak v rámci základních pravidel. Extravagantní outfit na událost, kde se očekává formální oděv, působí nepatřičně, snadno je chápán jako projev neúcty k hostiteli nebo dané příležitosti. Pravidla jsou volnější než v dávných dobách, ale zřejmě nechcete ostatním svým počínáním sdělovat: Jsem originální, protože jsem si do divadla oblékl džíny. Může se vám klidně stát, že někam nebudete kvůli špatně zvolenému oděvu vpuštěni, a když přece jen, způsobíte tím nepříjemné pocity sobě i ostatním.
Umění konverzace
Každý si mezi lidmi rád příjemně popovídá. Konverzace se ale může hodně rychle změnit z přívětivé na nesnesitelnou. Při konverzaci je klíčem k úspěchu respekt a vstřícnost. Pozorně poslouchejte, udržujte oční kontakt a neskákejte lidem do řeči. V nové společnosti je určitě lepší se vyhnout kontroverzním tématům a radikálním názorům, když už přece jen na nějaký střet zájmu dojde, snažte se na téma nahlížet z perspektivy druhé strany.
Komunikace není monolog, dlouhým povídáním o sobě nebo svých problémech v nikom dobrý dojem nezanecháte, nebo když protějšek nepustíte ke slovu. Věnujte pozornost i ostatním, projevte zájem o jejich slova, naslouchejte. Pokud toužíte na někoho zapůsobit, poslouchejte pozorně, co říká. A konečně, vyhněte se komentářům týkajících se osobního vzhledu, pakliže nejde o upřímné a vhodné komplimenty. Když chcete na něco upozornit, například na rtěnku na zubech, vezměte si dotyčnou stranou nebo použijte nenápadné gesto.
Mobilní etiketa
Mobil k sobě nemáte přilepený, i když se tak mnozí z nás chovají, a proto je jejich používání ve společnosti stále diskutovanější. V éře chytrých telefonů je snadné zapomenout na základy slušného chování a čím dál těžší najít rovnováhu mezi skutečným světem a digitální zdvořilostí.
Začněme tím, jak je neslušné neustále kontrolovat telefon během konverzace nebo společných aktivit. Ukazuje to lhostejnost, nezájem o přítomný moment, neúctu k druhému. Nadměrné používání mobilu se nehodí nejen na společenských akcích, ale i na pracovních či romantických schůzkách. Mělo by vás víc zajímat skutečné dění než virtuální realita. Vyhněte se hlasitým telefonátům na veřejných místech a ačkoliv je pro vás lákavé sdílet každý moment svého života online, někdy už je toho zkrátka ”příliš mnoho”.
Stejně tak je neslušné ignorovat zákazy používání mobilu nebo focení na nejrůznějších místech. Hlavně starší generace pro vás nemusí mít pochopení. Jestli s tím vším máte problém, možná by vám prospěl mobilní detox. Místo flirtování s displejem, podívejte se před sebe.
Selfie syndrom
Ano, vypadáte skvěle, ale ne všichni chtějí být neustálým svědkem testování vaší fotogeničnosti. Kromě nadměrného užívání telefonu a kontroly sítí ušetřete své společníky a omezte selfie na minimum. Nikdo se nepotřebuje celý večer dívat na to, jak už po padesáté špulíte rty na mobilní telefon.
Na zdraví!
Stává se to, něco vás pošimralo v nose a je to nevyhnutelné. Kýchnete za tři, dva… Co teď, nemáte po ruce žádný kapesník. Nikdo nechce být osprchovaný vaší unikátní sbírkou mikrobů a tělesných tekutin, takže prosím, kýchněte do lokte, pokud nemáte k dispozici nic lepšího, a zároveň se odvraťte zády nebo bokem od ostatních. Po aféře s kýcháním je slušné, abyste si došli opláchnout ruce, místo toho, že se okamžitě vrhnete na raut.
Etiketa stolování
Když jsme u toho jídla i tady toho můžete hodně zkazit. Seďte vzpřímeně, nemluvte s plnou pusou, až z vás lítají drobky, a když už konverzujete, vyhněte se všem tématům, z nichž by se někomu mohl zvednout žaludek, uberte hlasitost. Pokud si budete chtít vyfotit jídlo, nekřičte na ostatní, jestliže se už do pokrmu pustili dřív. Tolik pro začátek. Na formálních akcích má pak etiketa stolování svá vlastní pravidla, která se sluší respektovat.
Zákaz kouření
Kouření je nekonečným zdrojem diskuzí a většinou nepříjemností. Základem je ctít pravidla místa, kde se událost koná a respektovat přání hostitele. Kuřte jen ve vyhrazených prostorech a nekuřte tam, kde je to zakázané. Prvním ukazatelem bývá nepřítomnost popelníků, nejspíš nepůjde o nepozornost, ale o signál, že tady se nekouří.
Ovšem etiketa jde v tomto případě za rámec pouhého dodržování pravidel. Většina kuřáků to nerada slyší a ohání se svojí svobodnou vůlí, ale kouření by nemělo obtěžovat lidi kolem vás, například když jsou hned vedle děti nebo ostatní jedí, je lepší cigaretu odložit na později, případně najít lepší místo.
Nejste si jistí, zda je vhodné si zapálit? Zeptejte se. Dokonce i v případě, že nekouříte klasické cigarety, ale některé z moderních zařízení pro zahřívání tabáku, zákazy totiž postupně na mnoha místech počítají i s nimi. Přesto se dejme tomu jedná o alternativu, která je pro nekuřáky obvykle snesitelnější, jelikož při ní nevzniká takový zápach, což ovšem nikoho neopravňuje k tomu, aby byl neohleduplný vůči ostatním.
Zdroj: iGlanc.cz, CEVRO institut, Country Living, Ploom