Amerika má svého Oscara, my zase Českého lva. Poprvé zařval 24. února 1994 a trofej za nejlepší film si tehdy odnesli tvůrci snímku Šakalí léta. Letos se nejvyšším počtem nominací chlubí filmy Bratři, Úsvit, Bod obnovy, Přišla v noci, Němá tajemství, Tancuj Matyldo a televizní seriál Volha. Do role moderátora se vrací po 11 letech Marek Eben. Než se však dozvíme, kdo otevře další dekádu prestižních cen, mrkněme do minulosti a připomeňme si lví zajímavosti.
Nejvíce lvů zkrotil Ivan Trojan
Absolutní špičkou ve sbírání Českých lvů je herec Ivan Trojan, který má na svém kontě celkem sedm proměněných nominací. Poprvé získal cenu za vedlejší roli ve snímku Musím tě svést (2002), kde hrál lstivého manžela političky v podání Ivany Chýlkové. O rok později si odnesl další ocenění za vedlejší roli ve filmu Jedna ruka netleská, ostatních pět vítězství má za role hlavní. Naposledy třímal v ruce sošku lva za Šarlatána (2020).
Lvice Aňa Geislerová a Klára Melíšková
Dámské kategorii kralují dvě herečky. Aňa Geislerová, jež má celkem pět ocenění, prvního lva získala za vedlejší roli ve snímku Návrat idiota. Poslední nominaci proměnila už před mnoha lety s filmem Nevinnost (2011). Mezitím ji tak dohnala Klára Melíšková, která první sošku získala za snímek Mistři (2004), poslední roky se jí zadařilo s filmy Čtyři slunce (2012), Já, Olga Hepnarová (2016), Vlastníci (2019) a je zatím poslední držitelkou ceny za hlavní ženskou roli ve filmu Podezření (2022).
Kontroverzní Masaryk
Nejúspěšnějším snímkem je Masaryk (2016), jenž získal skleněné sošky za celkem 12 kategorií. S troškou nadsázky se však říkalo, že jde o film, který sice zvítězil, ale nikdo jej neviděl. Měl totiž pouze předpremiéru dne 25. prosince 2016, naplno se začal v kinech promítat až v březnu 2017.
Vladimír Dlouhý se ceny již nedožil
Ve smutném hávu se nesla předávání za rok 2010. Za vedlejší roli ve filmu Kajínek totiž získal cenu in memoriam Vladimír Dlouhý, který si v krimi dramatu zahrál roli mafiána. Šlo bohužel o jeho poslední snímek, krátce po natáčení zemřel a nedožil se ani premiéry.
Jak tatíček zakladatel trápil celebrity?
Otcem zakladatelem Českých lvů je producent a režisér Petr Vachler. Je rovněž známým propagátorem vegetariánství, proto na večírkové rauty po udílení cen nemohlo proniknout ani sousto masa. Dodnes se vzpomíná na to, jak některé známé osobnosti tak trošku i z rebelství propašovaly na večírek alespoň buřta.
Kazmův Jim Carrey se nepovedl
V roce 2015 české „Oscary“ poctila světová hvězda. Moderátorka Lucie Výborná ohlásila příchod slavného komika Jima Carreyho. Jakmile ale vstoupil na pódium, bylo jasné, že něco nesedí. Muž nic neřekl, pouze vystřelil konfety a zase odešel. Jak se posléze ukázalo, vystřelil si i z moderátorky, organizátorů a diváků. Šlo pouze o muže, který byl hollywoodskému herci jen podobný. Šprým, který měl na svědomí Kazma, se nesetkal s úspěchem. Na jedné straně byla kritizovaná Výborná, že dvojníka nepoznala, organizátoři celé akce se proti celé akci ohradili tím, že byli zneužiti. Nejvtipnější na celé akci nakonec bylo to, že se jí na svém Twitteru vysmál skutečný Jim Carrey.
Malinu zastoupil Plyšový lev
Každý výkon se má ocenit, a to i ten nejhorší. V Hollywoodu musí spolknout hořkou pilulku v podobě Zlaté maliny, u nás se udělovali Plyšoví lvi. Avšak jediný režisér, který si pro cenu osobně přišel, byl Zdeněk Tyc, jenž dostal plyšáka za film Už. Anticena byla hodně spojovaná s režisérem Zdeňkem Troškou, který ji získal za své Kameňáky, protože ačkoli režisér točil divácky úspěšné snímky, akademiky byl spíš opovrhován. Plyšový lev samotný se naposledy udílel v roce 2007, kdy jej získala komedie Poslední plavky s Petrem Čtvrtníčkem, Josefem Poláškem či Jiřím Lábusem.
Zdroj: iGlanc.cz, ČFTA, Wikipedie, Deník