S blížícím se slavnostním večerem se vytahují skandály v podobě opileckých výstupů, počtu ukázaných kalhotek a dalších prvoplánových trapasů. To my nechceme zmiňovat. Vždyť tato výjimečná událost za éru tří dekád přinesla tolik vtipných momentů, že stojí za to na ně zavzpomínat. Schválně, pod taktovkou jakého moderátora se vám Čeští lvi líbili nejvíce? My vzpomínáme na Jaroslava Duška, který se k mikrofonu hodil už jen díky své kudrnaté hřívě. A přitom tohoto lva noblesních večerů mnozí diváci zpočátku přijali s rozpaky.

Zdroj: Youtube

Jaroslav Dušek rozdělil diváky

Na prahu milénia se zrodila hvězda. Tedy ono té neřízené kometě bylo už více let. Když Jaroslav Dušek natočil Pelíšky, film, jenž ho proslavil, bylo mu osmatřicet. A tehdy si ho diváci všimli. Jedni ho milovali, druzí si s ním spojovali spíš zápornou postavu pana učitele, který „přišel s nabídkou kvalitního sexu“, takže ho moc nemuseli. Reputaci si nevylepšil ani rolí ve snímku Musíme si pomáhat. Jeho specifický humor chápali spíš diváci z intelektuálního prostředí, milovníkům lidové srandy moc neseděl. A tak byla spousta lidí včetně některých novinářů, kteří Duška kritizovali. Když se dnes podíváme s odstupem, scénky s Duškovými hořícími vlasy, dvěma lvími ocasy, tancem na hudbu "Trezor", kdy vystřihl sestavu z Pelíšků, patří mezi ty nejlepší z historie předávání těchto nejrespektovanějších filmových cen. Na Marka Ebena, který bude zítra slavnostní večer uvádět, se těšíme. Kdyby se ale ještě někdy objevil Dušek, zlobit se nebudeme.

Vlažný potlesk pro Trojana

Dnes je rekordmanem v počtu získaných lvích ocenění, ovšem při získání úplně první sošky se mu dostalo vlažného potlesku. A to si za rok 2002 dal Ivan Trojan svůj jediný double, dostal totiž cenu za vedlejší (Musím tě svést) i hlavní herecký výkon (Smradi). Ne snad, že by mu to publikum nepřálo. Dvě předávající, Aňa Geislerová a Táňa Dyková, sice řekly, že by mu cenu nedaly, ale myslely to ve vtipu, stejně jako když Táňa odpověděla na otázku, kam by to jako herečka chtěla dotáhnout. "Já bych chtěla skončit jako Dáša," rozesmála narážkou na tehdejší první dámu Dagmar Havlovou. Zpět však k Trojanovi. Obě jeho kolegyně s velkým entuziasmem vyhlásily, že cenu získal "Ondřej Trojan". Část publika včetně herce samotného se zarazila, protože Ondřej je bratr Ivana. "Ivan Trojan je vyautovaný svým bratrem Ondřejem v přímém přenosu... Dnes se tedy akademie zvláštním způsobem vyznamenala," glosoval Dušek. Tehdy on, ani ostatní netušili, že si dají za chvíli opáčko. Když byl "Ondřej" vyhlášen i podruhé vítězem, Ivan si šel směle na pódium pro druhou sošku, kde bylo rovněž vygravírováno "Ondřej Trojan".

Děkuji, že jste mi umožnili vyhrát

Bolek Polívka patří mezi přední české herce, i tak je ovšem konkurence v boji o jednu křišťálovou sošku velká. Za rok 2000 si Bolek odnesl cenu za hlavní mužský herecký výkon ve snímku Musíme si pomáhat. A bouřlivý potlesk sklidil za projev. "Chtěl bych svým kolegům Ivanu Trojanovi a Karlu Rodenovi poděkovat, že mi svými výkony umožnili získat Českého lva," pronesl. Oba kolegové to jistě vzali s humorem, Ivan Trojan o 15 let později dostal šanci, aby to Bolkovi vrátil.

Polívka předvedl dceru Annu i "syna" Lišku

Bolek Polívka díky svému jedinečnému vtipu, popularitě a i šarmu byl mnohokrát moderátorem Českého lva. Jednou se dokonce objevil se svojí dcerou Annou, která dokázala, že zdědila humor po slavném otci a klidně si udělala i srandu z většího nosánku, který má s otcem společný. Velmi povedený byl i rok, v němž Polívka sehrál s kolegou Pavlem Liškou scénku z Kolji. Liška tehdy "telefonoval" ve vaně do hadice od sprchy, kterou pak mrštil do vody přesně jako malý Kolja v oskarovém filmu. Poté k němu přistoupil Polívka s ručníkem a místo konejšení mu řekl: "Kam jsi to zase volal?" A publikum se kácelo smíchy.  

Kdyby Petr Čtvrtníček tušil…

 Jsou hosté, kteří u pořadatelů vyvolávají ambivalentní pocity. Pozvat je, aby předvedli nezapomenutelnou show, na kterou publikum čeká? Anebo neriskovat, protože hrozí třeba i ohrožení mravní výchovy mládeže? Mezi takové šprýmaře patří herec Petr Čtvrtníček. Moderátoři živých vstupů by mohli vyprávět, jeho rozhovory pro Události, komentáře jsou dnes už legendární. Čtvrtníček se také ukázal v celé své kráse i na Českém slavíku, kam přišel na pódium slušně oblečen, ale jak se otočil, ukázal publiku své odhalené pozadí. České lvy docela šetřil, možná to je tím, že je mezi svými, tedy herci. Rebeloval pouze na vegetariánských rautech, kam si v roce 2008 přinesl vlastní špekáčky. Kdyby tehdy tušil, že to je předzvěst jeho budoucího povolání. V době kovidu se totiž vrhl na výrobu a prodej klobás. A měl s tím velký úspěch.   

A co vůbec ten Vachler a Český lev?

I když s hodnocením kritiků filmové akademie mnozí nesouhlasili a ačkoli se leckteří umělci a hosté afterparty po Českých lvech durdili, že zase není maso, stejně si všichni spojovali tyto ceny s Petrem Vachlerem. Jak se stalo, že najednou zmizel? Vachler v roce 1993 založil Českého lva, o dva roky později Českou filmovou a televizní akademii, kde působil jako výkonný ředitel a zde v roce 2013 rezignoval.

Zdroj: iGlanc.cz, Wikipedia, Česká televize

Související články